Jump to content

Recommended Posts

Μπορεί οι γαρίδες amano να επιτίθενται και να τρώνε μικρα ψαράκια; τις τελευταίες  3 εβδομάδες έχω πετύχει 3 φορες amano να έχει  ανάμεσα  στα ποδια της μικρό γκαπι και να το τρωει. Να ήταν ήδη  νεκρό  το ψαρακι δεν νομίζω γιατί δεν είχα διακρίνει κάποια περίεργη  συμπεριφορά  τις προηγούμενες  μέρες και οι μετρήσεις μου στο νερό ήταν καλές. Και τα 3 γκαπι που φαγώθηκαν  ήταν από  μικρά 2εκ. απο γέννα  που ειχα και το περίεργο είναι ότι και τα 3 τι στιγμη που φαγωθηκαν ήταν τα μεγαλύτερα σε γεγονός από τα μικρά.  Και τις 3 φορες η επίθεση έγινε όταν τα φώτα ήταν κλειστά οπότε υποθέτω  ότι τα έπιασαν στον ύπνο.  Το πρώτο που φαγώθηκε είχε μεγαλώσει  αρκετά,  είχαν αρχίσει να ξεχωρίζουν τα χρώματα  του.

 

Πρέπει να πάρουν πόδι άμεσα οι amano αν θέλω να δω γόνους να μεγαλώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Θεωρώ απίθανο να ευθύνονται οι amano για επίθεση έστω και σε ζωντανό γόνο, όχι σε σχηματισμένο ψαράκι 2 εκ. Ακόμη κι αν κοιμόταν χαμηλά ακουμπώντας το βυθό, μόλις το ακουμπούσε η γαρίδα θα απομακρυνόταν σε χρόνο dt. Αν θεωρείς ότι για τους θανάτους ευθύνεται κάποιος κάτοικος του ενυδρείου, πιο πιθανά είναι τα άλλα γκάπι παρά οι γαρίδες. Πάντως στο μέγεθος που περιγράφεις, ούτε τα γκάπι κάνουν τέτοιου είδους επιθέσεις. Κάτι άλλο πρέπει να φταίει.

Οι amano είναι εργοστάσια ανακύκλωσης, ένα νεκρό μικρό ψαράκι περιλαμβάνεται στα καθήκοντά τους.  

Διατηρώ κι εγώ γκάπι με amano και blue diamond και δεν έχω δει προσπάθεια να στοχοποιήσουν κάτι ζωντανό, έστω και γόνο, πρωί ή βράδυ.

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Καλημέρα φίλε. Θεωρώ απίθανο να ευθύνονται οι amano για επίθεση έστω και σε ζωντανό γόνο, όχι σε σχηματισμένο ψαράκι 2 εκ. Ακόμη κι αν κοιμόταν χαμηλά ακουμπώντας το βυθό, μόλις το ακουμπούσε η γαρίδα θα απομακρυνόταν σε χρόνο dt. Αν θεωρείς ότι για τους θανάτους ευθύνεται κάποιος κάτοικος του ενυδρείου, πιο πιθανά είναι τα άλλα γκάπι παρά οι γαρίδες. Πάντως στο μέγεθος που περιγράφεις, ούτε τα γκάπι κάνουν τέτοιου είδους επιθέσεις. Κάτι άλλο πρέπει να φταίει.

Οι amano είναι εργοστάσια ανακύκλωσης, ένα νεκρό μικρό ψαράκι περιλαμβάνεται στα καθήκοντά τους.  

Διατηρώ κι εγώ γκάπι με amano και blue diamond και δεν έχω δει προσπάθεια να στοχοποιήσουν κάτι ζωντανό, έστω και γόνο, πρωί ή βράδυ.

Προσπαθώ να βρω τι φταίει  αλλά δεν καταλήγω  κάπου μιας και οι μετρήσεις  μου είναι καλές. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Θεωρώ δύσκολο οι γαρίδες να επιτίθονται στα ψάρια σου, όχι όμως και απίθανο αφού όπως όλα τα ζώα έτσι και αυτές, λειτουργούν βάσει ενστίκτων, το πιο ισχυρό των οποίων είναι αυτό της επιβίωσης και της συντήρησης τους. Έχω διαβάσει ότι μπορεί να επιτεθούν σε ψάρια άρρωστα και αδύναμα, αλλά όχι σε υγιή. Σίγουρα όμως τρώνε νεκρούς οργανισμούς, σαν πτωματοφάγες που είναι. Τις ταΐζεις ξεχωριστά από τα ψαράκια σου με δική τους τροφή ή τρώνε υπολείμματα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

ις ταΐζεις ξεχωριστά από τα ψαράκια σου με δική τους τροφή ή τρώνε υπολείμματα;

Προσπαθώ να τις ταισω ξεχωριστά!!! Έχω δική τους τροφη αλλά που να προλάβουν να την φάνε  από τα γκάπι! Οτι ώρα και να την ριξω στο απόλυτο σκοτάδι με απόλυτη  ησυχία  με το που πέσει  η τροφη στο νερό τα γκαπι τρελαίνονται  μέχρι να την βρούνε και να προλάβουν να τη φάνε. Κάποιος τρόπος που να μπορώ να τις ταισω χωρίς να τις προλάβουν  τα γκαπι; Οπότε θα ελεγα πως περισσότερο υπολείμματα τρωνε και λαχανικά  όταν βαζω. 

Έγινε επεξεργασία - Chris Papapostolis
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια τραβάω και εγώ με τους αρλεκίνους. Τους ταΐζω πρώτους και όταν σε δεύτερο χρόνο ρίχνω την τροφή για τις γαρίδες, την κυνηγάνε. Εν τω μεταξύ η φάση είναι ότι δεν χωράει στο στόμα τους και μπουκονωνονται για να την φάνε. Για να το αποφύγω αυτό, με το που ρίχνω την τροφή για τις γαρίδες τους προγκάω (που λεν στο χωριό μου) με την λαβίδα. Κάνω ελαφρές κινήσεις για να φεύγουν, μέχρι να φθάσει η τροφή στον βυθό. Βέβαια προλαβαίνουν να τσιμπισουν κάνα δυο πέλλετ αλλά η περισσότερη βυθίζεται και μετά αναλαμβάνουν οι γαρίδες. 😁

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

μέχρι να φθάσει η τροφή στον βυθό

Να φτασει στο βυθο; 🤣🤣🤣🤣 με τίποτα!! Αντε και να φτάσει χωρίς να την δουνε που έπεσε  από την μυρωδιά  και μόνο θα την βρούνε και θα την αρπαξουν  από τις γαρίδες 

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ακριβώς. Πόλεμος. Σταμάτησα εδώ κ κάτι μήνες να προσπαθώ να ταισω ξεχωριστά τις γαρίδες.  Ρίχνω άλλη τροφή τις πρωί, άλλη το απόγευμα κ βολεύονται όλοι

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Χαχα ακριβώς. Πόλεμος. Σταμάτησα εδώ κ κάτι μήνες να προσπαθώ να ταισω ξεχωριστά τις γαρίδες.  Ρίχνω άλλη τροφή τις πρωί, άλλη το απόγευμα κ βολεύονται όλοι

Τι εννοείς άλλη το πρωί άλλη το απόγευμα; εγώ ότι και να ριξω οπότε και να την ριξω τα γκαπι θα είναι πάντα εκεί να κανουν πέσιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι για πιο ολοκληρωμένη διατροφή, όχι αποκλειστικά για τις γαρίδες. Τα γκάπι έτσι κι αλλιώς τρώνε συνεχώς, όμως απ ότι φαίνεται βολεύονται μια χαρά κ οι γαρίδες, αφού δεν ρίχνω πλέον κάτι ειδικό για αυτές

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...