Jump to content

Φθαρμένη ουρα σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.

εδω και δυο μέρες το χρυσόψαρο άρχισε να κάθεται στον πάτο διπλα στο φίλτρο και η ουρα του έχει αρχίσει να ξεφτίζει.

60 λίτρα ενυδρείο με άμμο.

πηγα στο pet shop που προμηθεύομαι τα πάντα (έχει μόνο ψάρια) και μου έδωσε melafix μου είπε να το δίνω κάθε μερα για μια εβδομάδα.

είναι η τριτη μερα τώρα αλλά δεν βλεπω κάποια διαφορά…

θα καταφέρει να επιβιώσει;;; Τι λέτε;;;

 

IMG_4156.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ioannidis konstantinos έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα.

εδω και δυο μέρες το χρυσόψαρο άρχισε να κάθεται στον πάτο διπλα στο φίλτρο και η ουρα του έχει αρχίσει να ξεφτίζει.

60 λίτρα ενυδρείο με άμμο.

πηγα στο pet shop που προμηθεύομαι τα πάντα (έχει μόνο ψάρια) και μου έδωσε melafix μου είπε να το δίνω κάθε μερα για μια εβδομάδα.

είναι η τριτη μερα τώρα αλλά δεν βλεπω κάποια διαφορά…

θα καταφέρει να επιβιώσει;;; Τι λέτε;;;

 

IMG_4156.jpeg

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες. Το ψαράκι έχει σίγουρα fin rot λόγω πιθανότατα κακών συνθηκών διαβίωσης και νερού. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Το ψαράκι πόσο καιρό το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα 

το ψαρι το έχω 1 χρόνο και δυο μήνες 

Το ενυδρείο είναι καινούργιο το πηρα τέλος Ιουνίου 

Έβαζα αντί χλώριο,  βακτήρια όλα κανονικά και για ένα μήνα μου είπαν να μην αλλάξω νερό μέχρι να στρώσει 

επεσε η στάθμη στα μισά αλλαξα φίλτρο και ξεκίνησα την διαδικασία από την αρχη αλλάζοντας το μισό νερό 30lt και προχθές που πέρασε ο ένας μήνας ακριβώς από το καινούργιο φίλτρο το ψαρι ήταν "στεναχωρημένο" το πέτυχα να κάθεται κυριολεκτικά πάνω στο φίλτρο ( αυτό έγινε την Πέμπτη ) Παρασκευή πρωί ξεκίνησα την θεραπεία αλλάζοντας 1/4 του νερού και σήμερα πάλι εβαλα φρέσκο νερο 1/4

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ioannidis konstantinos έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα 

το ψαρι το έχω 1 χρόνο και δυο μήνες 

Το ενυδρείο είναι καινούργιο το πηρα τέλος Ιουνίου 

Έβαζα αντί χλώριο,  βακτήρια όλα κανονικά και για ένα μήνα μου είπαν να μην αλλάξω νερό μέχρι να στρώσει 

επεσε η στάθμη στα μισά αλλαξα φίλτρο και ξεκίνησα την διαδικασία από την αρχη αλλάζοντας το μισό νερό 30lt και προχθές που πέρασε ο ένας μήνας ακριβώς από το καινούργιο φίλτρο το ψαρι ήταν "στεναχωρημένο" το πέτυχα να κάθεται κυριολεκτικά πάνω στο φίλτρο ( αυτό έγινε την Πέμπτη ) Παρασκευή πρωί ξεκίνησα την θεραπεία αλλάζοντας 1/4 του νερού και σήμερα πάλι εβαλα φρέσκο νερο 1/4

Από ότι καταλαβαίνω μετρήσεις δεν κάνεις οπότε πάμε με τη λογική ότι έχεις θέμα όσον αφορά την ποιότητα του νερού σου. Ξεκινάς καθημερινές αλλαγές (με αντιχλωριου πάντα) 20-25 λίτρα τη μέρα. Πρώτη αλλαγή σήμερα και συνεχίζεις. Μόλις δεις βελτίωση ή χειροτέρευση στο ψάρι μας λες. Το καθαρό νερό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τα χρυσόψαρα 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Από ότι καταλαβαίνω μετρήσεις δεν κάνεις οπότε πάμε με τη λογική ότι έχεις θέμα όσον αφορά την ποιότητα του νερού σου. Ξεκινάς καθημερινές αλλαγές (με αντιχλωριου πάντα) 20-25 λίτρα τη μέρα. Πρώτη αλλαγή σήμερα και συνεχίζεις. Μόλις δεις βελτίωση ή χειροτέρευση στο ψάρι μας λες. Το καθαρό νερό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τα χρυσόψαρα 

Το ότι κόλλησε στο φίλτρο είναι και σημάδι πάντως. Ελπίζω να το προλάβουμε το ψάρι 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο κόλλησε γιατί έπεσε η στάθμη από το σημείο που το είχα ελάχιστα πιο κάτω από ότι έπρεπε και ξεκίνησε να κάνει διακοπές 

Ευχαριστω πολυ

Ας ελπίσουμε θα σωθεί 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ioannidis konstantinos έγραψε:

Το φίλτρο κόλλησε γιατί έπεσε η στάθμη από το σημείο που το είχα ελάχιστα πιο κάτω από ότι έπρεπε και ξεκίνησε να κάνει διακοπές 

Ευχαριστω πολυ

Ας ελπίσουμε θα σωθεί 

Προχωράει με ότι σου είπα και μας ενημερώνεις τακτικά. Ας καθαρίσει λίγο το νερό πριν οποιαδήποτε θεραπεία 

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα 4η.

Το ψάρι είναι ακόμα ζωντανό, είναι για αρκετή ώρα ακίνητο προφανώς επειδή λόγω της ουράς δεν μπορεί να κολυμπήσει. Η αλλαγή του νερού γίνετε καθημερινά.
Η ουρά δεν έχει κάποια αλλαγή και επίσης σήμερα το ψάρι γέρνει λίγο στο πλάι...επίσης του αρέσει να είναι κοντά στην επιφάνεια του νερού..

CD06A943-0F66-46BF-8A28-36F52BB165D8.heic

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ioannidis konstantinos έγραψε:

Ήμερες 5η 

το ψαράκι δυστυχώς απεβίωσε…

Ήταν δύσκολο να σωθεί εξ αρχής.ην απογοητεύεσαι συμβαίνουν αυτά και σου έδωσαν και λάθος οδηγίες τελείως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Ήταν δύσκολο να σωθεί εξ αρχής.ην απογοητεύεσαι συμβαίνουν αυτά και σου έδωσαν και λάθος οδηγίες τελείως.

Ποιες ήταν οι λάθος οδηγίες για να ξέρω την επόμενη φορά και αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο τι να κάνω ώστε να αποφύγουμε την απώλεια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ioannidis konstantinos έγραψε:

Ποιες ήταν οι λάθος οδηγίες για να ξέρω την επόμενη φορά και αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο τι να κάνω ώστε να αποφύγουμε την απώλεια?

Το νερό ακόμη και κατά το στρώσιμο του ενυδρείου ή του φίλτρο όταν υπάρχει ψάρι μέσα πρέπει να αλλάζει καθημερινά σε πόσοστο 20-30 τις εκατό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...