Jump to content

Πρόβλημα με αντλία


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την ομάδα. 

 

Εχω μια δεξαμενή 4*3 (16 κυβικά) με χρυσοψαρα και koi ηλικίας 4 ετών. 

Εχω κανει ενα αυτοσχέδιο φίλτρο με βαρέλι. Αντλώ νερό απο την δεξαμενή και μέρος του περναει μεσα απο το βαρέλι με τα φιλτρα και επιστρεφει καθαρό στην δεξαμενή και το άλλο μέρος του νερου γυρνάει στις σωλήνες τις οποιες εχω τρυπησει και πεφτει με ένταση μέσα στην δεξαμενη. Οι αντλίες λειτουργούσαν καθημερινά μια ώρα το πρωι και μια ώρα το απογευμα με χρονοδιακόπτη. 

 Όλα καλα και οι μετρήσεις οκ. Αλλά εδώ και έναν μήνα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις αντλίες. Βραχυκυκλωνουν και ρίχνουν το ρελέ στα καλα καθουμενα. Ακόμα και σε ώρα που δεν είναι σε λειτουργία η αντλία. 

 

Η προηγουμενη αντλία ήταν  kraft 450w. Παρουσίασε το βραχυκύκλωμα σε λιγότερο απο εναν μήνα απο την αγορά της (μέσα στην εγγυηση). Μετά το προβλημα λοιπον την αντικατέστησα με kraft 750w δουλεψε καμια 10ρια μέρες και  παλι τα ίδια, έριξε το ρελέ, χωρίς να είναι σε λειτουργία.

 

Έχει κανείς καμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Σας παρακαλω όσο γίνεται πιο απλα γιατί δεν το κατέχω το άθλημα με τις αντλίες. Γνωρίζω τα απολυτως απαραίτητα. 

 

Σας ευχαριστώ. 

 

Πωλίνα

 

Σημείωση 1: πριν να συνδέσω την αντλια 750 watt, έβαλα την σκουπα, τράβηξα όση αλγη μπορουσα. 

 

Σημείωση 2: Όταν έριξε το ρελέ στον πινακα,κατέβασα όλες τις ασφάλειες. Έβγαλα και την πριζα της αντλία απο τον χρονοδιακοπτη. Και μετά ανέβασα το ρελέ. Ανέβασα όλες τις ασφάλειες. Και όταν πηγα παλι να βάλω την πριζα της αντλίας στον χρονοδιακόπτη. Έπεσε παλι το ρελέ.

IMG_20191103_111842.thumb.jpg.9c83fb18cf5e1a2568fdc22862779b51.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το να πεφτει το ρελε συνηθως σημαινει διαρροη. Δοκιμασε με μια εξωτερικη μπαλαντεζα σε αλλη πριζα με την αντλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...