Jump to content

Βλάβη στο σύστημα φωτισμού


Konstantinos Dimoglou

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα. Πριν μια βδομάδα αντιμετώπισα βλάβη στο σύστημα φωτισμού (με 2 λάμπες φθορίου Sylvania Grolux T8 15w και μια Solar tropic 15w) του ενυδρείου μου (δεν γνωρίζω μάρκα είναι κύβος 60×60×60). Άνοιξα το καπάκι από πάνω άλλαξα το μετασχηματιστή (ballast) και μετά έδιναν φως κανονικά οι λάμπες. Ωστόσο, μέσα στη βδομάδα αυτή όταν άνοιγα το φωτισμό κάθε πρωί, από το διακόπτη το φως δεν άναβε οπότε πείραζα λίγο τη μπροστά λάμπα πιέζοντας την ελαφρά και απευθείας άναβαν. Σήμερα, πάλι το ίδιο. Οπότε, είπα να δω τι παίζει και έκλεισα το φώς. Όταν ξανανοιξα το διακόπτη παρόλο που την πίεσα ελαφρώς δεν άναψε καθόλου. Έβγαλα το σύστημα φωτισμού εντελώς και όσο και αν πειραματίστηκα δεν ανάβει καθόλου πλέον. Είμαι πάλι από την αρχή. Πήγα σε ηλεκτρολόγο και μου είπε πιθανότατα να μην κάνει καλή επαφή κάποια λάμπα στα πλάγια. Όμως έχει τόση πολλή σιλικόνη γύρω από τις λάμπες που καθιστά ανέφικτη την αποσυναρμολόγηση του συστήματος φωτισμού. Δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι από την μια να αγοράσω νέο σύστημα φωτισμού (αυτά τα led panel) αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως δεν  είναι αποδοτικό για τα τις ανάγκες των φυτών του ενυδρείου μου καθώς είναι μεγάλο (Σημειώστε ότι δεν έχω φυτά με υψηλές απαιτήσεις φωτισμού). Παρακάτω επισυνάπτω φωτογραφία με σύστημα φωτισμού μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει να βάλω κάτι παρόμοιο. 

Ευχαριστώ!!

16913999319211843099245767546516.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε! Πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.. υπάρχουν πολλά συστήματα φωτισμού που μπορούν να καλύψουν ακόμα και πολύ μεγάλα ενυδρεία και με δύσκολα φυτά.. αν το ενυδρείου που λες είναι 220λιτρα έχεις πολλές και καλές επιλογές 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με διαστασεις 60Χ60Χ60, καλυτερα παρε led.

Oι Τ5 λαμπες χρειαζονται αλλαγη καθε 12-16 μηνες και η αποδοτικότητα τους χωρις ανακλαστήρες ειναι αρκετα χαμηλη.

Ειδικα για βαθος ενυδρειου πανω απο 45-50 εκ , καλυτερα να παρεις led.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...