Jump to content

Σαλιγκάρια σε ενυδρείο


Εβίτα Δέρη

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Είπα να σας ρωτήσω εάν ξέρετε κάτι για αυτά εδώ τα νέα φιλαράκια που μόλις ανακάλυψα κάνοντας τον καθαρισμό του ενυδρείου μου! 🤣 τι κάνω με αυτά; Είμαι βλαβερά; Το ένα είναι και μεγάλο μάλιστα 🥲

IMG_3964.jpeg

IMG_3966.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όσο ελέγχεις τον πληθυσμό είναι μια χαρά πρόσεχε πόσο ταΐζεις γενικά. Προσωπικά από τα αγαπημένα μου.

 

 

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την Ενημέρωση διότι δεν είχα είχα απλά τα είδα ξαφνικά μετά από ένα χρόνο που έχω το ενυδρείο 😭

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'αρέσουν, άλλο αν δεν μπορώ να τα έχω. Απλά προσέχεις τον πληθυσμό τους, αερίζουν και το βυθό.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μέχρι ποσά πρέπει να αφήσω γιατί έχω μετρήσει 7 μέχρι στιγμής 😪 το ένα είναι μεγάλο τα υπόλοιπα πολύ μικρά ίσα που φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δει 7, είναι πιθανό να είναι 57. Σαν ερμαφρόδιτα που είναι γεννάνε σαν τα κουνέλια. 😂 Δεν υπάρχει στάνταρ αριθμός για τα πόσα μπορείς να κρατήσεις, αρκεί να μην κατακλύσουν το ενυδρείο σου. Αν σε ενοχλούν γενικότερα μπορείς να βγάζεις όσα βλέπεις ή ακόμη καλύτερα να βάλεις παγίδα. Μια καλή λύση για έλεγχο του πληθυσμού είναι τα Clea Helena. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρατήρησε όταν σβήσουν τα φώτα, στο τζάμι ανεβαίνουν αυτά συνήθως την αράζουν εκεί η μέσα στο υπόστρωμα. Είχα πάρει άμμο από συνχομπίστα και αυτά έζησαν εκεί έγιναν παλούκια και έμεινα σαν χαζός 6 μήνες (δεν θυμάμαι ακριβώς ίσως ήταν και παραπάνω)  μετά που τα βρήκα ζωντανά και τα μετέφερα στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι έτσι τα παρατήρησα το βράδυ, όταν έκανα αλλαγή νερού και καθαρισμό στο ενυδρείο 😭 και βλέπω όλο και περισσότερα όσο κάθομαι και ψάχνω 😭😭🤣

Link to comment
Share on other sites

Είναι περισσότερα απ' όσα βλέπεις γιατί κατά την διάρκεια της ημέρας είναι κρυμμένα και βγαίνουν βόλτα το βράδυ. Αν ξυπνήσεις μέσα στη νύχτα, θα δεις πόσα θα κόβουν βόλτες. Τα MTS είναι ωραία και χρήσιμα σαλιγκάρια, όπως όλα γενικά, αλλά είπαμε. Γεννάνε σαν τα κουνέλια. Άρα θα πρέπει να τους κηρύξεις πολεμο. 😁Γνώμη μου είναι να βάλεις δοκιμαστικά 2 Clea Helena. Θα κάνουν πάρτυ με τόσο φαΐ. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα ειναι όντως αποδοτικά γιατί κανονικά θέλουν άμμο ή ψιλό χαλίκι για να κρύβονται γιατί στήνουν παγίδες και εσύ βλέπω έχεις πετραδάκια. Μπορείς να ρίξεις και κανά κομματάκι αγγουράκι, καροτάκι ή κολοκυθάκι, αφού τα πλύνεις πολύ καλά και τα ζεματισεις λίγο με καυτό νερό (το αγγούρι όχι γιατί θα διαλυθεί). Ρίχνεις το βράδυ και το πρωί το βγάζεις με ο,τι σαλιγκάρια είναι κολλημένα πάνω. Μπορείς επίσης να αγοράσεις παγίδες για σαλιγκάρια ή να φτιάξεις diy. Υπάρχει και λύση των σκευασμάτων αλλά προσπάθησε να τα περιορίσεις φυσικά. Τέλος ο pleco δεν κάνει για το ενυδρείο σου. Γίνεται τεράστιος. Αν μπορείς δωστον και κράτα μόνο τον μονομάχο.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...