Jump to content

Από τα γλυκά στα αλμυρά...


hurricane21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι κάτοχος ενυδρείου διαστάσεων 1000*500*600mm και μετά από χρόνια σκέφτομαι να το μετατρέψω σε θαλασσινό με αραγωνιτη, βράχο και λίγα κοράλλια και ψάρια.

 

Κατά την γνώμη σας τι παραπάνω χρειάζεται από αυτά που έχω;;

 

Τι ενυδρείο αυτή την στιγμή έχει μια αεραντλία 2εξοδων και ένα  εξωτερικό φίλτρο 650 l/h

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλη αρχή

Θα σου πρότεινα να κάνεις ειτε τρυπες στο ενυδρείο για να βαλεις σωλήνες για sump κατω ή το πιο ευκολο που το προτείνω γιατι το εκανα κι εγω στο ενυδρείο που ειχα ηδη να κανεις ενα εσωτερικό sump με πλεξι γκλας κ χωρίσματα μεσα

Θα σε διευκολύνει πάρα πολύ κ θα εχεις skimming της επιφάνειας,πολυ σημαντικό για το θαλασσινό.

Επισης θα χρειαστεις wavemaker ενα ισως κ δυο , θα το δεις αυτο στην πορεία τι χρειάζεται.

Μετα τα κοράλλια χρειάζονται φωτισμο με σωστό φάσμα, αρα θα χρειαστεις φωτιστικό ειτε diy είτε αγοραστό.

Αν υπολογισα σωστά ειναι 300 λιτρα, αρα θα χρειαστεις κ skimmer για να αποφυγεις τις συχνές αλλαγές νερού που σε τέτοια λιτρα είναι ακριβές 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Hurricane. 

 

Όπως είπε και ο Michalos θα χρειαστείς:

 

Βράχο ζωντανό ή νεκρο (γύρω στα 25 κιλα) 

Αραγωνίτη ζωντανό ή νεκρο 

Σκίμερ για τα λιτρα σου και λιγο παραπάνω

2 κυκλοφορητές - wave maker 

Αυτόματη αναπλήρωση. 

Αντίστροφη ώσμωση

Ρεφρακτόμετρο (για να μετράς την αλατότητα) 

Φωτιστικό για θαλασσινο 

Αλάτι

 

ισως μου διαφεύγει κατι αλλα κυρίως αυτα θες.

Μπορείς να τα βρείς και μεταχειρισμένα για χαμηλότερο κόστος όπως επίσης να βάλεις νεκρό βραχο ή αραγωνίτη (και οχι απαραίτητα ζωντανο) που πάλι μειώνεται το κόστος.   (ή μπορεις να βάλεις 30% ζωντανο βραχο και 70 νεκρό ) 

 

Υ.Γ. Απο ποιο μέρος της Εύβοιας είσαι? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

για βράχο, αραγωνιτη κλπ δεν αγχώνομαι. Εννοώ πως με καίει τι χρειάζεται για να μετατρέψω το ενυδρειο πχ. το φίλτρο που έχω είμαι χρήσιμο σε κάτι η θα πρέπει να το βάλω τελείως;

 

Σκεφτόμουνα να χρησιμοποιήσω το φίλτρο που έχω  και να βάλω ένα skimmer κρεμαστό και για αυτόματη αναπλήρωση να το έβλεπα λίγο αργότερα..

 

Το βλέπετει εφικτό όλο αυτό;

 

Υγ. Χαλκίδα μένω.

Έγινε επεξεργασία - hurricane21
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου χρειαστεί το εξωτερικό φιλτρο.  Πολύ καλύτερα θα ειναι να φτιάξεις ενα φιλτρο πλάτης που να βαλεις τον εξοπλισμο μεσα ή ενα σαμπ. 

 

Υ.Γ Νεα Αρτακη εδω. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως επειδή έχω και δευτερο εξωτερικο φίλτρο ίδιας τάξης μεγέθους με αυτό που ανέφερα με εξόδους καταρράχτη και τα δύο, σκεφτόμουνα να χρησιμοποιήσω αυτά για φιλτρανση και να μην προβώ σε κατασκευή κάποιο sump.

 

Γείτονες είμαστε, έξω Παναγίτσα μένω...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά σε αυτα μπορεις να βαλεις ανθρακα, αντιφώσφορο, ή καποιο άλλο υλικο.  

 

 

Σκίμερ μπορεις να βαλεις? εχει χωρο είτε για εξωτερικό( κρεμαστο) είτε για βυθιζόμενο? Βυθιζόμενο ισως κανει το tunze 9004.

 

Αν δεν σε πειράζει που ο εξοπλισμος θα ειναι στο ενυδρειο ξεκίνα χωρις σαμπ ή φιλτρο πλάτης και βλέπεις. 

 

Οπότε αρχικα βαζεις βραχο,αραγωνιτη , νερό αλατότητας 1025 με κυκλοφοριτές και το αφήνεις να στρώσει για 40 μερες περιπου.  (Αν βαλεις βακτήρια σίγουρα το βοηθάς περισσότερο).  

 

Στο διάστημα που θα στρώνει ψάχνεις για εξοπλισμο ειτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουνα στο ενα φιλτρο να βαλω σκετο μακαρονι και στο αλλο να βαλω με σειρα μπλε σφουγγαρι, ισως υαλοβαμβακα αντιφωσφορο και ενεργο ανθρακα.

 

Για skiimmer θα κοιταξω καποιο βυθιζομενο σαν αυτο που μου προτεινες.

 

Απο εκει και περα θα αρχισω την ολη διαδικασια μετα τις 10 Σεπτεμβρη να εχει δροσισει λιγο ο καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι δεν ειναι και τοσο απαραίτητο διότι την δουλειά του θα την κανει ο βραχος σου και ο αραγωνίτης. 

Το μπλέ σφουγγαρι μπορεις να το βάζεις περιστασιακά για να σου κρατάει τα αιωρούμενα σωματίδια. Πχ 1 φορα ανα 2 μηνες για μια εβδομαδα ειναι καλά πιστευω. 

 

Θα βρεις πολλά σκιμερ και ανάλογα το Budget βλέπεις σε μεταχειρισμένο ή οχι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου, ειναι πολυ βοηθητικες.

 

ΟΠοτε στην ουσια προτεινεις να συνδεσω μονο το ενα εξωτερικο φιλτρο με αντιφωσφορο και ενεργο ανθρακα μεσα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα :) 

 

Ναι και αυτο αν υπάρχει λόγος.  

 

Δηλαδη αν για καποιο λόγο εχεις λιγα ψάρια, ταίζεις πολυ λιγο και δεν εχει υπερβολικά ΡΟ4 δεν υπαρχει λόγος ουτε για αντιφώσφορο.  

 

Βεβαια ολα αυτα θα τα δεις στην πορεία καθως θα τρέχει το ενυδρειο και το τι προβληματα/αναγκες θα εχει.

 

Ουσιαστικά χωρις σαμπ και φιλτρο πλάτης θα εχεις μεσα στο ενυδρειο το σκιμερ, τον θερμοστατη, το σωληνάκι της αυτοματης αναπληρωσης (που θα παρεις αργοτερα) και λογικα τα σωληνάκια απο την δοσομετρική αντλία (γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα το γεμίσεις κοραλλια και θα θες συμπληρώματα Ca , Mg , KH)  

 

Απο την στιγμη που δεν σε πειράζει το αισθητικό κομμάτι (με τον εξοπλισμο που ανέφερα πιο πανω)  προχωράς με το στρώσιμο του ενυδρειου σου. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην διαδικασία παραγγελίας wavemaker, βράχου, αλάτι και αραγωνιτη.

 

Αραγωνιτης 10 κιλά θα φθάσει ή είναι λίγο;

Επίσης βράχος πόσα κιλά περίπου είναι καλά έλεγα να πάρω γύρω στα 15 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

βράχο νομιζω 20 κιλά για αρχη ειναι καλά. Στην πορεία προσθέτεις κιάλλο σε σχήμα της αρεσκείας σου (για τα κοραλλια) και μπορεις να φτάσεις 25 με μεγιστο 30 κιλα. 

 

Αραγωνίτη εξαρτάται πόσο παχύ θέλεις να κάνεις τον πάτο του ενυδρειου.  Σκέψου υπάρχουν ενυδρεια γυμνά χωρίς καθολου αραγωνίτη αλλα και με 2-3 δάχτυλα που βολεύει να στηρίζεις μέχρι και κοραλλια. (πχ μπορεις να βαλεις εφυλλιες στον πάτο χωρις να εχουν βραχακι θάβοντας την άκρη του σκελετου.) 

Στο δικό μου έχω βάλει 2-3 δάχτυλα γιατι μου αρέσει και αισθητικα , αλλά επισης κατι που ξέχασα να ανεφέρω, υπάρχουν οργανισμοι (αν θα τους επιλέξεις) που θελουν βάθος στον αραγωνίτη. πχ ψάρια wrasse , σαλιγκάρια babylon, tube worms, tube anemones, καποια είδη απο αστερίες κλπ.  

 

Αλάτι για αρχή πάρε ενα φθηνό γιατι το θελεις για στρώσιμο ενυδρειου.  Αργότερα που θα μπουν κοράλλια θα σου πρότεινα το tropic marine pro. 

 

Επίσης σιγα σιγα να κοιτάς και για αντίστρωφη όσμωση. Θα σε γλυτώσει απο παρα πολλους μπελάδες. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 8:25 ΠΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Σκίμερ μπορεις να βαλεις? εχει χωρο είτε για εξωτερικό( κρεμαστο) είτε για βυθιζόμενο? Βυθιζόμενο ισως κανει το tunze 9004.

Σιγουρα δεν κάνει.... εχω στα δικα μου 100 λιτρα.... ισα ισα φτανει....και δεν εχω και πολλα ψαρια....

Με εξωτερικο φιλτρο γινεται η δουλιτσα, εγω εχω ομως 1200λ/ωρα στα 100λιτρα μου....

Το θεμα ειναι, οτι δεν ειναι ωραιο να φαινονται μεσα στο ενυδρειο θερμοστατες, σκιμμερ, αναπληρωση κτλ κτλ.... sump φτιαξε 1000%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...