Jump to content

Κοκκινιλες στα πτερυγια Bubble Eye Χρυσοψαρου


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω τους τελευταιους 4-5 μηνες ενα bubble eye χρυσοψαρο, σε ενα ενυδρειο περιπου 23-24 λιτρα. Τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες, το ψαρακι μας εβγαλε κατι κοκκινιλες στην βαση των πτερυγιων (και στις φουσκες στα ματια μου, αλλα θα γραψω για αυτο παρακατω) και λογω της μιας κοκκινιλας εχασε ενα πολυ μικρο μερος της ουρας του (αποκολληθηκε απο την υπολοιπη).

 

Ρωτησα κτηνιατρους αλλα δεν γνωριζει κανεις για ψαρια, μα παρεπεμψαν σε ενα Pet Shop που γνωριζουν παραπανω. Πηγα, μου ειπε οτι ισως φταιει η αμμωνια (για τις κοκκινιλες στις φουσκες μου ειπε οτι ισως χτυπησε καπου) και μου συστησε για αρχη να κανω πιο συχνες αλλαγες νερου (50% ανα 2 ημερες απο 50% ανα 4-5 ημερες που εκανα), μου εδωσε ενα βελτιωτικο νερου και το εβαζα για 1 εβδομαδα μηπως βελτιωθει η κατασταση. Δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα, οποτε ξαναπηγα και μου εδωσε Baktopur μηπως ειναι προβλημα απο βακτηρια, εκανα ηδη 1 φορα την προβλεπομενη δοσολογια (22 σταγονες ανα 20 λιτρα) αλλα δεν εχω δει καποια βελτιωση.

 

Να σημειωσω καπου εδω, οτι το ψαρι ειναι ενεργητικο οπως πριν (δεν εχω δει σημαδια να μην μπορει να κολυμπησει κλπ.) και τρωει κανονικα (και μαλιστα ειναι τρομερα λαιμαργο καθε φορα που με βλεπει να πλησιαζω να το ταισω 😛).

 

Τι μου προτεινετε; Να συνεχισω να κανω και 2η θεραπεια με το Baktopur; Επισυναπτω μερικες φωτογραφιες.

IMG-7014-min.jpg

IMG-7017-min.jpg

IMG-7018-min.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Pavlos Tzegiannakis έγραψε:

Πηγα, μου ειπε οτι ισως φταιει η αμμωνια (για τις κοκκινιλες στις φουσκες μου ειπε οτι ισως χτυπησε καπου) και μου συστησε για αρχη να κανω πιο συχνες αλλαγες νερου (50% ανα 2 ημερες απο 50% ανα 4-5 ημερες που εκανα), μου εδωσε ενα βελτιωτικο νερου και το εβαζα για 1 εβδομαδα μηπως βελτιωθει η κατασταση.

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

Πολυ σωστα σου ειπε και καλα, που σου εδωσε το bactopur. Το θεμα ειναι, οτι το προβλημα αυτο δεν λύνεται μόνο με τα φαρμακα. 

η αμμωνια κανει συνεχεια ζημιά στο ψαρι. Και οχι μόνο στα πτερύγια, αλλά και στα βραγχια και στα εσωτερικα οργανα.

1- δεν κάνει το ενυδρειο ,που εχεις για αυτο το ψαρι, χρειαζεται πολυ πιο μεγαλο

2- το ενυδρειο ειναι άστρωτο, δηλ δεν υπαρχει βιολογια για να εξουδετερώσει την αμμωνια, που ειναι ισχυρο δηλητήριο για ολα τα ζωντανα.

3- πριν να παρεις το ψαρακι θα επρεπε να ειχες  διαβασεις λιγο για το τι χρειαζεται (κανονικα θα επρεπε)...

4- εχεις φιλτρο σ αυτο το ενυδρειο? αν δεν εχεις, πρεπει να παρεις άμεσα και πρεπει να παρεις και ειδικα βακτηρια για το ενυδρειο.

5- αλλαγες νερου θα κανεις καθε μερα 50% για 3 -4 ημερες, μετα θα κάνεις καθε μερα 30% και θα ταιζεις μόνο μια φορα την ημερα - οσα θα φαει μεσα σε 2 λεπτα.....

Την τροφη , που δεν θα φαει, πρεπει να βγαλεις απο το ενυδρειο αμεσα.

Βγαλε γενικη φωτο απο το ενυδρειο σου και πες αν εχει φιλτρο και αν εχεις, πες τι υλικα εχει μεσα.

Περιμενω την απαντηση σου για να σου πω και για τα φαρμακα.

Διαβασε σε παρακαλω αυτα τα αρθρα για να καταλαβεις πιο καλα για την βιολογια του ενυδρειου.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114120-γενικά-περί-χρυσόψαρων/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113982-κόστος-ενυδρείου-για-χρυσόψαρα/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

Πολυ σωστα σου ειπε και καλα, που σου εδωσε το bactopur. Το θεμα ειναι, οτι το προβλημα αυτο δεν λύνεται μόνο με τα φαρμακα. 

η αμμωνια κανει συνεχεια ζημιά στο ψαρι. Και οχι μόνο στα πτερύγια, αλλά και στα βραγχια και στα εσωτερικα οργανα.

1- δεν κάνει το ενυδρειο ,που εχεις για αυτο το ψαρι, χρειαζεται πολυ πιο μεγαλο

2- το ενυδρειο ειναι άστρωτο, δηλ δεν υπαρχει βιολογια για να εξουδετερώσει την αμμωνια, που ειναι ισχυρο δηλητήριο για ολα τα ζωντανα.

3- πριν να παρεις το ψαρακι θα επρεπε να ειχες  διαβασεις λιγο για το τι χρειαζεται (κανονικα θα επρεπε)...

4- εχεις φιλτρο σ αυτο το ενυδρειο? αν δεν εχεις, πρεπει να παρεις άμεσα και πρεπει να παρεις και ειδικα βακτηρια για το ενυδρειο.

5- αλλαγες νερου θα κανεις καθε μερα 50% για 3 -4 ημερες, μετα θα κάνεις καθε μερα 30% και θα ταιζεις μόνο μια φορα την ημερα - οσα θα φαει μεσα σε 2 λεπτα.....

Την τροφη , που δεν θα φαει, πρεπει να βγαλεις απο το ενυδρειο αμεσα.

Βγαλε γενικη φωτο απο το ενυδρειο σου και πες αν εχει φιλτρο και αν εχεις, πες τι υλικα εχει μεσα.

Περιμενω την απαντηση σου για να σου πω και για τα φαρμακα.

Διαβασε σε παρακαλω αυτα τα αρθρα για να καταλαβεις πιο καλα για την βιολογια του ενυδρειου.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114120-γενικά-περί-χρυσόψαρων/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113982-κόστος-ενυδρείου-για-χρυσόψαρα/

 

 

Καλησπερα! Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Λοιπον, οσον αφορα αυτα που ρωτησες:
1. Ειναι πιο μεγαλο το ενυδρειο απο οτι φαινεται, περιπου 30+ λιτρα ειναι, απλα το εβαλα σε ενα πιο μικρο για να μπορεσω να το βγαλω καλυτερες φωτογραφιες. Αυτο ειναι το ενυδρειο.

2,3. Δυστυχως εχεις απολυτο δικιο.

4. Οχι, μου προτειναν να βαλω ενα air pump + αεροπετρα ωστε να γινεται εντονη αναδευση του νερου οπως και εχω κανει. Εχεις να μου προτεινεις καποιο φιλτρο;

5. Οκ, μολις γινει καλυτερα οι αλλαγες νερου συνεχιζουν να ειναι 30% καθε μερα ή γινονται πιο αραιες;

 

Σε ευχαριστω για τα links. Τα διαβασα για να ειμαι ειλικρινης και πριν λιγο καιρο αλλα δυστυχως μετα που ειχα ηδη παρει το ψαρακι και δεν ηξερα τι να κανω.

 

Περα απο το φιλτρο, μπορω να κανω κατι τωρα ωστε να βελτιωθει η ποιοτητα του νερου; Να συνεχιζω σε καθε αλλαγη νερου να βαζω το βελτιωτικο νερου που μου προτεινε στο pet shop;

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2023 at 11:06 ΜΜ, το μέλος Pavlos Tzegiannakis έγραψε:

Περα απο το φιλτρο, μπορω να κανω κατι τωρα ωστε να βελτιωθει η ποιοτητα του νερου;

Το φιλτρο ειναι η καρδια του ενυδρειου, χωρις αυτο - δεν γινεται.....

Μπορεις να παρεις-

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/4506-aquael-versamax-mini-κρεμαστό-εξωτ-φίλτρο-5905546191302.html

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/4281-amtra-niagara-370-κρεμαστό-εξωτερικό-φίλτρο-8023222038646.html

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5446-eheim-2040020-liberty-75-4011708201428.html

βακτηρια παρε prodibio digest σε αμπουλες. Μια αμπουλα εχει 1.50€, θα χρειαστεις 3-4.

Μεχρι να στρωσει το φιλτρο, μόνο με τις αλλαγες νερου μπορεις να παλεψεις. Παρε ακομα seachem prime, με τριπλη δοσολογια μπορεις να κάνεις πιο αραιες αλλαγες νερου, πχ μερα παρα μερα (το πολυ ανα 2 ημερες).

Εχεις βαλει χαλικακι στο ενυδρειο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...