Jump to content

Νέος στο χόμπυ, στήσιμο ενυδρείο 50lt


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι καινούργιος στο χόμπυ του ενυδρείου!

 

Σήμερα αγοράσαμε ένα μικρό ενυδρείο γύρο 50 λτ για χρυσόψαρα και έχω κάποιες απόριες καθώς στα καταστήματα που πήγα με μπέρδεψαν....

 

1) Έχω διαβάσει πως η αναλογία είναι 30-40 λίτρα νερό ανά χρυσόψαρο. Σε 2 καταστήματα που πήγα και από εκεί που αγόρασα το ενυδρείο μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλω μέχρι και 3-4 μέσα! Τι ακριβώς ισχύει; Αν βάλω 2 θα ζοριστουν σε 50λιτρα ενυδρείο;

 

2)Αγόρασα ένα φίλτρο με αεραντλία και βλέπω πως ο οι φυσαλίδες που πετάει στο νερό βγαίνουν με φορά και ακούγεται θόρυβος, είναι φυσιολογικό; Δεν τρομάζει τα ψάρια; Έχω προσθέσει και εικόνα για το πώς πετάγεται ο αέρας μέσα.

 

3)Έβαλα στο ενυδρείο 3 λίτρο νερό από άλλο ενυδρείο με χρυσόψαρα για να ξεκινήσω το στρώσιμο, δεν ξέρω κάποιο για να βάλω αυτό που αποκαλείται μπολι, σε ποσο καιρό είναι καλό να βάλω μέσα τα πρώτα ψάρια; Από το μαγαζί μου είπαν σε κάνα 2 μέρες είσαι οκ??και με παραξένεψε.

 

 

 

Screenshot_20230826-191309.png

Έγινε επεξεργασία - Divergr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο χόμπυ. Για αρχή ρίξε μια ματιά εδώ:

Και εδώ για τα χρυσόψαρα:

Για την 1η και 3η ερώτηση δεν θα σχολιάσω την ανευθυνότητα (άγνοια ή πονηριά) κάποιων petshop-αδων. Άλλωστε θα βρεις τις απαντήσεις στα παραπάνω άρθρα. Ως προς την 2η ερώτηση (επειδή δεν φαίνεται καλά η φωτό) αν το φίλτρο σου έχει ένα σωληνάκι που τραβάει αέρα, τον οποίο βγάζει ως φυσαλλίδες, αυτό λέγεται σύστημα venturi. Βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού. Εφόσον το ενυδρείο είναι φυτεμένο και έχουμε καλή ανατάραξη στην επιφάνεια (κάνει δηλαδή ελαφρύ κυματισμό) δεν χρειάζεται. Στα ενυδρεία που δεν έχουν φυτά, βοηθάει. Για το αν αγχωνει τα ψάρια στην αρχή, είναι άγνωστο. Σίγουρα όμως το συνηθίζουν γρήγορα, αφού είναι ευπροσάρμοστοι οργανισμοί. Οποιαδήποτε απορία έχεις, μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα 😎

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο χόμπι 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο χόμπυ. Για αρχή ρίξε μια ματιά εδώ:

Και εδώ για τα χρυσόψαρα:

Για την 1η και 3η ερώτηση δεν θα σχολιάσω την ανευθυνότητα (άγνοια ή πονηριά) κάποιων petshop-αδων. Άλλωστε θα βρεις τις απαντήσεις στα παραπάνω άρθρα. Ως προς την 2η ερώτηση (επειδή δεν φαίνεται καλά η φωτό) αν το φίλτρο σου έχει ένα σωληνάκι που τραβάει αέρα, τον οποίο βγάζει ως φυσαλλίδες, αυτό λέγεται σύστημα venturi. Βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού. Εφόσον το ενυδρείο είναι φυτεμένο και έχουμε καλή ανατάραξη στην επιφάνεια (κάνει δηλαδή ελαφρύ κυματισμό) δεν χρειάζεται. Στα ενυδρεία που δεν έχουν φυτά, βοηθάει. Για το αν αγχωνει τα ψάρια στην αρχή, είναι άγνωστο. Σίγουρα όμως το συνηθίζουν γρήγορα, αφού είναι ευπροσάρμοστοι οργανισμοί. Οποιαδήποτε απορία έχεις, μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα 😎

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον οδηγό που μου παρέθεσες, για το στρώσιμο με βλέπω να πάω σε έτοιμη λύση χρησιμοποιώντας σκεύασμα με έτοιμα βακτήρια! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Divergr έγραψε:

Έβαλα στο ενυδρείο 3 λίτρο νερό από άλλο ενυδρείο με χρυσόψαρα για να ξεκινήσω το στρώσιμο,

Tσαμπα κουβάλησες τόσο νερο.... ειναι παρα πολυ λιγα τα βακτηρια , που υπαρχουν στην στήλη του νερου. Δεν θα γινει δουλεια μ αυτο.

πριν 14 ώρες, το μέλος Divergr έγραψε:

Σε 2 καταστήματα που πήγα και από εκεί που αγόρασα το ενυδρείο μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλω μέχρι και 3-4 μέσα!

Μια συμβουλή - μην πας σ αυτα τα καταστηματα, θελουν μονο τα λεφτα σου και δεν εχουν ιδεα απο ενυδρεια και ψαρια.....

πριν 14 ώρες, το μέλος Divergr έγραψε:

Αγόρασα ένα φίλτρο με αεραντλία και βλέπω πως ο οι φυσαλίδες που πετάει στο νερό βγαίνουν με φορά και ακούγεται θόρυβος, είναι φυσιολογικό;

Βγαλε το σωληνάκι απο το φιλτρο και βαλε το φιλτρο πιο πανω για να κάνει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου. Ετσι γινεται η καλη οξυγόνωση.

Δεν χρειαζεται το φιλτρο να βγαζει μπουρμπουλήθρες και να κανει θορύβους :)

πριν 14 ώρες, το μέλος Divergr έγραψε:

σε ποσο καιρό είναι καλό να βάλω μέσα τα πρώτα ψάρια; Από το μαγαζί μου είπαν σε κάνα 2 μέρες είσαι οκ??και με παραξένεψε.

Το ενυδρειο θελει περιπου 1 μηνα για να στρωσει.

Παρε siporax mini και βαλε μεσα στο φιλτρο σου για να εχουν ενα "σπιτακι" τα βακτηρια.

πριν 15 ώρες, το μέλος Divergr έγραψε:

Αν βάλω 2 θα ζοριστουν σε 50λιτρα ενυδρείο;

θα ζοριστουν και 2 fancy χρυσα, για μονοουρες ποικιλίες ουτε συζήτηση....

και πες τις διαστασεις του ενυδρειου σου.

Ριξε μια ματια εδω-

και εδω-

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...