Jump to content

Ενυδρείο για αγγελόψαρα


Recommended Posts

Έχω μια απορία. Θέλω να κάνω ένα ενυδρείο με αγγελόψαρα (2 κατά προτίμηση ένα θηλυκό και ένα αρσενικό).

Έχω ένα διαθέσιμο ενυδρείο 180 λίτρα. Η απορία μου είναι αν στα λίτρα μπορούν να εισαχθούν αγγελόψαρα, αν όχι είμαι διατεθειμένος να αγοράσω ενυδρείο μέχρι 300 λίτρα. Θέλω την γνώμη σας γιατί στο pet shop που ρώτησα μου είπαν 2 αγγελόψαρα είναι άνετα στα 30 λίτρα αν και δεν τους πολύ πιστεύω γιατί γνωρίζω ότι γίνονται πολύ μεγάλα. Αν γνωρίζει κάποιος ας με απαντήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικός κανόνας δεν ακούμε πετσοπαδες! Θα σου πουλισουν μέχρι καρχαρία σε γυάλα!

Αφού έχεις επιλέξει να πας σε σκαλάρια να πάρεις ένα 300αρι και να βάλεις μέσα 6 ψαράκια θα τα ευχαριστήσεις γιατί και αυτά θ ευχαριστήθουνε στο παλάτι τους ! 

Θα δεις το σωστό τελικό τους μέγεθος και θα δεις συμπεριφορές ! Είναι ψάρια που ζουν σε ομάδες και έτσι βλέπεις το ταμπεραμέντο τους ! 

Κατά προτίμηση να έχει αρκετό ύψος το ενυδρείο γιατί το χρειάζονται τα σκαλάκια !

Εγώ είχα πολλά χρόνια είναι καταπληκτικά ψάρια ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος anast έγραψε:

στο pet shop που ρώτησα μου είπαν 2 αγγελόψαρα είναι άνετα στα 30 λίτρα

:hysterical::hysterical::hysterical:

ριξε μια ματια εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος tepe έγραψε:

Κατά προτίμηση να έχει αρκετό ύψος το ενυδρείο γιατί το χρειάζονται τα σκαλάκια !

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επειδή ψάχνω για ενυδρείο βρήκα ένα 364 λίτρα (στο μέλλον θέλω να προσθέσω κανένα ακόμα ψαράκι) με διαστάσεις 120x60x55εκ. το ύψος είναι μια χαρά ή θα χρειαστεί μεγαλύτερο. Επίσης τι φυτά θα μπορούσα να βάλω (κατά προτίμηση χωρίς CO²).

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2023 at 10:59 ΠΜ, το μέλος anast έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επειδή ψάχνω για ενυδρείο βρήκα ένα 364 λίτρα (στο μέλλον θέλω να προσθέσω κανένα ακόμα ψαράκι) με διαστάσεις 120x60x55εκ. το ύψος είναι μια χαρά ή θα χρειαστεί μεγαλύτερο. Επίσης τι φυτά θα μπορούσα να βάλω (κατά προτίμηση χωρίς CO²).

 

Αν μπορείς και έχει καθαρή στήλη νερού τους 50 πόντους είναι εντάξει το ύψος. Από φυτά θα πας σε εύκολα πχ vallisneria , anubias, εχινόδορους και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...