Jump to content

Κενό ανάμεσα stand και ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω βάλει το ενυδρείο 120L πάνω σε ένα stand που έφτιαξα από το YouTube 💀 έχει κάποιες ατέλειες γιατί οι σανίδες δεν ήταν ίσιες σε κάποια σημεία, εντελώς σταθερό και το ενυδρείο είναι επίπεδο και επίσης σταθερό αλλά έχει κάτι μικρά κενά ανάμεσα σε ενυδρείο και stand σε κάποιες γωνίες και στο κέντρο, πάει τσάμπα το stand ή μπορώ να το γεμίσω χωρίς θέμα???

Αυτό είναι το stand:

https://youtu.be/4vNn8zilc48?si=lGhmVcKEVM6H6EKb

IMG_20230830_171010.jpg

IMG_20230830_171019.jpg

Έγινε επεξεργασία - Θεοδόσης Καραγεωργίου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορείς να τα πλανίσεις/ροκανίσεις λίγο και να ισιώσει, ύστερα θα έβαζα ένα ενιαίο ξύλο από πάνω κόντρα πλακέ ασ'πούμε τουλάχιστον 0.8mm. Αυτό το σχέδιο κατά την άποψή μου απαιτεί αρκετά καλή συναρμολόγηση και ίσια ξύλα. Γενικά δεν φαίνεται πολύ καλά από τις φωτογραφίες έχεις βάλει ενιαία πλάτη; Αν ναι αυτό βοηθάει πάρα πολύ στη σταθερότητα.

 

Υσ: στην περίπτωση άλλης ποιότητας ξύλου θα έβαζα 1,5mm οπωσδήποτε.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οχι φιλε, αυτα τα κενα κατω απ το ενυδρειο ειναι επικινδυνα. Επισης στην πλατη του επιπλου τι ξυλο ειναι; Νοβοπαν η κοντραπλακε; Εαν ειναι κοντραπλακε (λεπτο) θα εχεις και προβλημα στατικοτητας οταν το γεμισεις. Εγω δεν θα το χρησιμοποιουσα.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε σαφείς σε όσα λέμε και να μπορεί να καταλάβει και ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα γιατί έιναι λάθος να υπάρχει κενό,το γυαλί έχει εξαιρετικά μικρή δυνατότητα παραμόρφωσης.Δηλαδή με το παραμικρό λύγισμα σπάει.Αν βάλουμε σε ένα ενυδρειο μέσα νερό,στο συγκεκριμένο ας πούμε ότι υπάρχουν 120+ κιλά τα οποία φορτίζουν τον πάτο του ενυδρείου, αυτα εάν ο πάτος δεν πατάει σε όλη του την επιφάνεια πάνω στο έπιπλο, μπορεί να προκαλέσουν θραύση στο γυαλί.Στην πράξη προφανώς είναι πολύ δυσκολο να πατάει ο πάτος 100% πάνω στο έπιπλο κυριως λόγω κατασκευαστικών ατελείων στο έπιπλο.Γ αυτό βάζουμε μαλακό υπόστρωμα,στο σημείο που πατάει το ενυδρείο ,ώστε αυτές τις μικροδιαφορε΄ς να τις γεμίσει το υπόστρωμα και να κάτσει καλύτερα.

Προφανώς μιλάμε για μικροδιαφορές,το κενό της φωτό είανι πολύ μεγάλο,θα π΄ρπεει η περιοχή που παταει το ενυδρείο να είναι όσο το δυνατόν πιο επίπεδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά κάποιο μαλακό υπόστρωμα από κάτω γιατί αφενός το κενό είναι πολύ μεγάλο, αφετέρου εξ'οσων γνωρίζω σε ενυδρεία που έχουν πλαίσιο, δεν συνιστάται η τοποθέτηση μαλακού υποστρώματος, παρά μόνο στις σκέτες γυαλες. Ως καλύτερη λύση βλέπω αυτό που γράφει ο @Ice-Man παραπάνω. Πλαναρισμα με ένα τριβείο για να γίνει ίσα η επιφάνεια και μετά ίσως ένα κομμάτι επιπλέον από πάνω. Παρόλαυτα έχω ενδοιασμούς για την εν γένει σταθερότητα της βάσης, έτσι όπως την βλέπω.@Θεοδόσης Καραγεωργίου έχεις βάλει μεταλλικές γωνίες; Κόντρα έχεις βάλει και στο πάνω μέρος εκτός του κάτω; Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά εγώ θα φοβόμουν να γεμίσω το ενυδρείο μου πάνω σε μια τέτοια κατασκευή. 120 λίτρα, μαζί με όλο το περιεχόμενο του ενυδρείου, δεν θα τα ήθελα στο πάτωμα μου. Δεν ξέρω, ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά ας το δουν και οι πιο έμπειροι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι και γωνίες Χρήστο ξέχασα να πω σε συνδυασμό με πλάτη της προκοπής αλλάζουν όλα τα δεδομένα. Εδώ να πω ότι θα προτιμούσα μικρές και φαρδιές να πιάνουν σε 3 σημεία. Γενικά είναι χοντρός ο σκελετός αν και παίζει ρόλο το πως συναρμολογήθηκε από το φίλο, δεν θα την χρησιμοποιούσα έτσι όπως είναι τώρα αλλά βελτιώνετε νομίζω ανάλογα το χρόνο και τις αντοχές.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Καλημέρα, ναι και γωνίες Χρήστο ξέχασα να πω σε συνδυασμό με πλάτη της προκοπής αλλάζουν όλα τα δεδομένα. Εδώ να πω ότι θα προτιμούσα μικρές και φαρδιές να πιάνουν σε 3 σημεία. Γενικά είναι χοντρός ο σκελετός αν και παίζει ρόλο το πως συναρμολογήθηκε από το φίλο, δεν θα την χρησιμοποιούσα έτσι όπως είναι τώρα αλλά βελτιώνετε νομίζω ανάλογα το χρόνο και τις αντοχές.

 

Καλησπέρα @Ice-Man. Είπαμε είμαι ίσως λίγο υπερβολικός 😂 Αλλά βλέπω και κενά στα ξύλα. Δεν είναι ευθείες οι επιφάνειες τους. Ίσως με κάποιες διορθώσεις να είναι μια χαρά. Μπορεί και τώρα να είναι ανθεκτική η βάση, αλλά έτσι όπως την βλέπω από τις φωτό, όσο μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα από τις φωτογραφίες, κρατάω μια επιφύλαξη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

sbf, mdf είναι φτηνές λύσεις και καλές, παλιότερα είχα φτιάξει με mdf 15mm και είχα μέχρι και 250 λίτρα επάνω. Εγώ μετακόμισα και το έχουν ακόμα

Χτες μπερδεύτηκα εννοούσα τουλάχιστον 0.8cm κόντρα πλακέ και 1,5cm για άλλης ποιότητας. Όχι ότι το ψιλό που έβαλες δεν κρατάει καθόλου μάλιστα έχει και μια ελαστικότητα αν είναι καινούργιο, αλλά δεν είναι η καλύτερη επιλογή και υπό προϋποθέσεις σπάει. Επίσης θα το προτιμούσα βιδωτό και όχι καρφωτό.

Όλα διορθώνονται δεν πετάμε τίποτα.🤣

 

Ε ναι γι' αυτό είπα ότι παίζει ρόλο πως το έχει συναρμολογήσει @ChrisEco

Η υπερβολή κρέμεται σε μια πολύ λεπτή κλωστή, μπορεί να σε σώσει αλλά και να σε κρεμάσει επίσης. Σηκώνει κουβέντα αυτό.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν βγήκε πολύ καλό λόγω κάποιον στραβων ξύλων, βήμα προς βήμα όπως στο βίντεο που έβαλα πιο πανω. Θα δοκιμάσω να το τρίψω και να περάσω ένα ακόμα κομμάτι από πάνω ήταν καλή ιδέα, το ψιλό σανίδι το έβαλα για να κρύψω τα ξύλα από μέσα όχι για στήριξη καθώς αυτός στο βίντεο λέει ότι είναι υπεραρκετό όλο το build, έπρεπε να βάλω και κάτι παραπάνω?, και προφανώς είναι βιδομενο ναι.  Στη χειρότερη παίρνω καινούρια ξύλα κ το ξαναφτιαχνω, υπάρχει κάποιο οικονομικό stand που να αξίζει παραπανω από diy?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός τα κάνει ποιο κοντά αν κατάλαβα καλά, δεν είναι άσχημη η ιδέα του και στην περίπτωση που είναι όλα ίσα κομπλέ. Στη δική σου περίπτωση μια καλή πλάτη δένει τα πάντα και αν και πάλι δε σε ικανοποιεί γωνίες 3 σημείων (δεξιά,αριστερά,πάνω) και με λίγες κάνεις δουλειά. Και πολλά άλλα μπορείς να κάνεις αλλά είπαμε για τις υπερβολές δεν οδηγούν πάντα σε καλό αποτέλεσμα. Όλα πάνε αναλόγως και γενικά οι απλές κατασκευές είναι καλύτερες κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2023 at 1:05 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

αφετέρου εξ'οσων γνωρίζω σε ενυδρεία που έχουν πλαίσιο, δεν συνιστάται η τοποθέτηση μαλακού υποστρώματος,

1000%

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...