Jump to content

Αλλαγή φιλτρου


teoxen

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα νέο μεταχειρισμένο φιλτρο μεγαλύτερο από αυτό που έχω και θα ήθελα να μου πείτε την καλύτερη διαδικασία που πρέπει να κάνω για να βάλω το νέο φίλτρο στο ενυδρείο και να αντικαταστήσω το παλιό. Το εσωτερικό το κρατάω η το πετάω? Φαίνεται σε καλή κατάσταση η παίζει να μου κάνει ζημιά στο νερό.

16935830238137323898391437540546.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα υλικά ήρθαν με το φίλτρο; Είναι δηλαδή μεταχειρισμένα; Το φίλτρο αν δουλεύει σωστά είναι εντάξει έχω πάρει πολλές φορές από δεύτερο χέρι eheim όμως, τα υλικά  είναι καινούργια; αν όχι είναι βρασμένα; γιατί φαίνονται καθαρά. Το φίλτρο καλό είναι να το καθαρίσεις υπάρχουν αρκετοί τρόποι ήπιας απολύμανσης (οτιδήποτε κάνεις εκτός ενυδρείου και πλύσιμο καλά με νερό πριν το θέσεις σε λειτουργία), προσωπικά χρησιμοποιώ νερόξιδο. Απλά για να μην σου μεταφέρει κάτι στο ενυδρείο.

Το ενυδρείο με ένα φίλτρο δουλεύει τώρα; μπορείς να τα βάλεις να λειτουργούν και τα 2 μαζί 2-4 εβδομάδες μέχρι να στρώσει και το καινούριο ή να το μπολιάσεις με τα υλικά από αυτό που τρέχει τώρα μαζί με το νερό του τη μούργα όλα, χωρίς να πλύνεις κάτι. Αν απλά βγάλεις το φίλτρο σου και βάλεις το καινούργιο θα είναι σαν να το στρώνεις από την αρχή με κίνδυνο για τους οργανισμούς που φιλοξενείς και θα έχεις απώλειες σίγουρα.

 

Υσ: Σωλήνες εγώ θα έβαζα καινούργιους.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα θα τα βάλω να τρέξουν μαζί και τα δύο για κάνα μήνα. Θα βάλω της υπάρχων σωλήνες στο καινούριο και θα βάλω το παλιό με νέες σωλήνες να παίξει όπως είναι πρόχειρα. Όσον αφορά το βιολογικό υλικό της φωτό, όντος είναι πολύ καθαρό το κρατάω μια χαρά είναι σαν υλικό του λείπει κάτι είναι κάτι περιττό η καλύτερα να βάλω κάτι αλλο?Μου είπε ότι τα έχει πλύνει καλά και με χλωρίνη κάτι που δεν μου άρεσε βέβαια όταν μου το είπε. Με ένα καλό βράσιμο και πλύσιμο με νεροξιδο θα είμαι καλά πιστεύεις? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος teoxen έγραψε:

Μου είπε ότι τα έχει πλύνει καλά και με χλωρίνη κάτι που δεν μου άρεσε βέβαια όταν μου το είπε.

Μια χαρα ειναι η χλωρινη, πολυ καλα εκανε το παιδι. το θεμα ειναι, οτι μετα πρεπει τουλαχιστον για μια εβδομαδα να εχεις το βιολογικο υλικο σε καθαρο νερο με αλλαγς μια φορα την ημερα και με κυκλοφορητη. Μετα τη χλωρινη δεν θελει βρασιμο.

το θεμα ειναι πόσες μερες ειχε το βιολογικο σε χλωρινη και πόσο % εκανε το διάλυμα...

αν το βιολογικο υλικο ειναι λευκο, τοτε μαλλον εγινε η δουλεια.

https://www.bulkreefsupply.com/content/post/bleach-curing-dry-rock-for-a-saltwater-reef-tank-brstv-reef-faqs

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήσουν τυχερός που έπεσες σε γνώστη έχουν καθόλου μυρωδιά; Το κάθε απολυμαντικό θέλει αλλιώτικη προσέγγιση και ασφαλώς ανάλογα τι θέλουμε να απολυμάνουμε χρησιμοποιούμε το κατάλληλο. Προφανώς χρησιμοποίησε διάλυμα χλωρίνης.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σε καλή κατάσταση παντός και καθαρό.

Αν το αφήσω μόνο του να δουλέψει σε μια λεκάνη με νεροξιδο?

Για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλα

16937246973242323547626762806919.jpg

16937247287214565856586609089925.jpg

16937248430052195499249518508323.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το βιολογικό υλικό σε κουβά, (κουβά καθαρό χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί με άλλα φάρμακα) με νερό και πρόσθεσε prime seachem τουλάχιστον 2-3 καπάκια και άστο ένα 24 Ώρο έτσι. Μετά ξέπλυμα καλά και είσαι έτοιμος 

 

Για την διαδικασία που αναφέρω παραπάνω πάει για το βιολογικό υλικό που έχει βάλει χλωρίνη 

👍👍👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος teoxen έγραψε:

Φαίνεται σε καλή κατάσταση παντός και καθαρό.

Αν το αφήσω μόνο του να δουλέψει σε μια λεκάνη με νεροξιδο?

Για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλα

 

 Τα υλικά σου έχουν είδη γίνει απολύμανση, δεν χρειάζεται να τα κάνεις και με άλλο απολυμαντικό. Άμα ήταν να σου κάνει ζημιά θα μύριζε και γενικά καλό είναι να μην ανακατεύουμε τη χλωρίνη με άλλα υλικά απολύμανσης (αυτό το λέω γενικά και κατά την άποψή μου).  Αυτό που λέει ο Ταξιάρχης σου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Όχι από μυρουδια δεν έχει τίποτα οπότε θα το κάνω έτσι σε έναν κουβά και θα το αφήσω. Και μετά το βάζω για κάνα μήνα να τρέχει παράλληλα με το άλλο παλιο φίλτρο.

Σας ευχαριστώ 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...