Jump to content

Ξεκίνημα με χελωνάκια


sstamou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

 

Πριν από μία βδομάδα η γιαγιά της κόρης μου, της πήρε δώρο δύο χελωνάκια (τα πιο γνωστά της αγοράς) με τη γνωστή πλαστική χελωνιέρα. Θα χρειαστώ λοιπόν την βοήθεια σας για να έχουν μακροζωία οι χελώνες και να μην έχουμε στεναχώριες 😂. Έχω διαβάσει αρκετά post από το forum αλλά κι από  άλλα site του εξωτερικού και έχω συγκεκριμένες ερωτήσεις.

1) Να επιλέξω χελωνιερα ή ενυδρείο ψαριών και να το μετατρέψω? Ενυδρείο θα διάλεγα ένα με 60lt λόγω χώρου στο σπιτι. Η μόνη χελωνιερα που έχω (τουλάχιστον) εγώ δει στην αγορά, είναι αυτή: https://aquaclubdesign.com/aquatlantis-turtle-aquaterrarium-tortum-100-104x40x30-cm-black-001.html. Τι προτείνεται? Εσείς τι έχετε, ενυδρείο ή χελωνιερα? Αν δεν είναι DIY, πείτε μου σας παρακαλώ το μοντέλο.
2) Χρησιμοποιείτε κάποια διακοσμητικά για τον βυθό? Στην Ελλάδα υπάρχει μεγαλύτερη προτίμηση στον κενό βυθό ενώ στο εξωτερικό βλέπω ενυδρεία που θυμίζουν Αμαζόνιο. Ποια είναι η εμπειρία σας?
3) Ξέρετε κάποιο pet shop το οποίο να είναι εξειδικευμένο σε χελωνάκια?
4) Η ράμπα για να ανεβαίνουν οι χελώνες είναι αποσπώμενη? Σκέφτομαι πως όσο μεγαλώνουν θα πρέπει να αυξάνω την στάθμη του νερού για να μπορούν να κολυμπάνε πιο άνετα, οπότε κάπως θα πρέπει να ρυθμίζεται και η ράμπα, σωστά?
5) Θα διαλέγατε ενυδρείο/χελωνιερα με καπάκι ή χωρίς; Σε περίπτωση που έχει καπάκι που τοποθετείται η λάμπα ή το φίλτρο? 
6) Έχετε επιλέξει φίλτρο εσωτερικό ή εξωτερικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας κι ελπίζω να μην κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι, γνωρίζετε κάποιο pet shop που να ειδικεύεται σε χελώνες και τον εξοπλισμό τους? Σε όσα έχω αναφέρει πως θέλω να χρησιμοποιήσω ενυδρείο για χελώνες με κοιτάζουν λες και το άκουσαν πρώτη φορά στην ζωή τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν ενδιαφέρεσαι για ενυδρείο για τις χελώνες μπορείς να επικοινωνήσεις με Aquarium Creations (είναι ο Νιντάλ) θα σε καθοδηγήσει ανάλογα με το χώρο σου και θα σου λύσει και τις απορίες σου.6985820398.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

.

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2023 at 10:39 ΜΜ, το μέλος sstamou έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι, γνωρίζετε κάποιο pet shop που να ειδικεύεται σε χελώνες και τον εξοπλισμό τους? Σε όσα έχω αναφέρει πως θέλω να χρησιμοποιήσω ενυδρείο για χελώνες με κοιτάζουν λες και το άκουσαν πρώτη φορά στην ζωή τους.

ριξε μια ματια εδω - https://www.feeders.gr/

Εχουν και το δικο τους καναλι στο youtube

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...