Jump to content

Αλλαγή διακόσμησης


Recommended Posts

Καλησπέρα, Θέλω να κάνω μια αλλαγή στη διακόσμηση, θα βγουν κάποιες πέτρες  οπότε θα υπάρξει  καποια αναταραξη  στο βυθό  με ότι αυτό συνεπάγεται! Για να κάνω τις εργασίες πρέπει να βγουν τα ψάρια από μέσα; δεύτερο ενυδρειο δεν υπάρχει για να γινει η προσωρινή μετακόμιση !!! Μέσα υπάρχουν γκαπι και γόνος, γαριδες red fire και amano και 2 οτοκυκλοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να βγάλεις τα ψάρια από μέσα απλά με προσοχή και όχι απότομες κινήσεις όσο μπορείς ήσυχα. Τέλος όταν τελειώσεις τις εργασίες καλά θα ήταν να ρίξεις stress guard και μην ανάψεις τα φώτα για μία ημέρα. Βέβαια να επισημάνω εδώ γιατί την έχω πατήσει και εγώ μην κάνεις αλλαγή νερού και μην πειράξεις φίλτρα κτλ γιατί υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει αμμωνία τώρα αν έχεις και βακτήρια μετά τις εργασίες να ρίξεις καλά θα ήταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να βγάλεις τα ψάρια από μέσα απλά με προσοχή και όχι απότομες κινήσεις όσο μπορείς ήσυχα. Τέλος όταν τελειώσεις τις εργασίες καλά θα ήταν να ρίξεις stress guard και μην ανάψεις τα φώτα για μία ημέρα. Βέβαια να επισημάνω εδώ γιατί την έχω πατήσει και εγώ μην κάνεις αλλαγή νερού και μην πειράξεις φίλτρα κτλ γιατί υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει αμμωνία τώρα αν έχεις και βακτήρια μετά τις εργασίες να ρίξεις καλά θα ήταν.

Έλεγα να κάνω και αλλαγή μετά για να καθαρίσει το νερό από ότι σηκωθεί  με τις εργασίες.  Βακτήρια έχω, θα ρίξω. Να ρίξω και prime;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Έλεγα να κάνω και αλλαγή μετά για να καθαρίσει το νερό από ότι σηκωθεί  με τις εργασίες.  Βακτήρια έχω, θα ρίξω. Να ρίξω και prime;

Μη σε ανησυχεί η θολούρα που θα γίνει μετά, αυτό είναι το λιγότερο εμείς θέλουμε όσο γίνεται πιο λίγο να στρεσάρουμαι τα ψάρια και να μην καταστρέψουμε πολύ τη βιολογία για να μην ανεβάσει αμμωνία. Prime δεν νομίζω ότι χρειάζεται αν δεν κάνεις αλλαγή

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Taxiarchis νομίζω αλλαγη νερού μπορεί να κάνει.. θα βοηθήσει και δεν θα καταστρέψει την βιολογία. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να γίνει καθαρισμός στα φίλτρα τώρα. Και βακτήρια να συμπληρώσει θα βοηθήσουν. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

@Taxiarchis νομίζω αλλαγη νερού μπορεί να κάνει.. θα βοηθήσει και δεν θα καταστρέψει την βιολογία. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να γίνει καθαρισμός στα φίλτρα τώρα. Και βακτήρια να συμπληρώσει θα βοηθήσουν. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος 🙂

Καλημέρα Γρηγόρη εγώ το λέω με την άποψη να μην πέσουν πολλά δηλαδή και η διακόσμηση και αλλαγή νερού μπορεί να τα στρεσάρει περισσότερο.  Αποψη μου😊 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...