Jump to content

130 λιτρο για αφρικανες?


Recommended Posts

Για σας.πριν λιγο καιρο ειχαμε στο σχολειο επταημερη εκδρομη και επρεπε να αφισο τα ψαρια μονα τους γιατι τα αλλα μελη της οικογενιας θα πηγαιναν και αθτα διακοπες.αγορασα ταμπλετες διακοπον για το ενυδριο,εβαλα χρονοδιακοπτη για το φως και τα λοιπα....αλλα δυστυχος καπιος ειχε βγαλει τιν μπριζα κατα λαθος και δεν τιν ξαναεβαλε πισω.η αντλια σταματισε ,ο θερμοστατις σταματισε οποσ και το φως,με αποτελεσμα βεβαια να πεθανοθν ολα τα ψαρια :wootwoot::) .Οταν γυρισα τα ειδα εβγαλα ολα τα φιτα και τα ξοφια ψαρια εξω και εκανα 100 τοισ εκατο αλλαγη νερου.τωρα το ενυδριο δοθλεθει κανονικα και αναροτιομοθν αμα μπορω να ξεκινισω με αφρικανικεσ στα λιτρα μου.Στο μυαλο μου ειχα τα εξεις ειδει:

pseudotropheus lombardoi

metriaclima/maylandia zebra

labidochromis carueleus

pseudotropheus scolofi

melanochromis auratus

βεβαια επειδη τα εχω στο μυαλο μου δεν σημαινει πος θα το κανω κιολας

τροφη εχω ειδεικη για χορτοφαγα ψαρια μαζι με πελλετς για κιχλιδες και παγομενες τροφες(εννοειτε οχι βλαντουορμς)

να και οι παραμετροι΄του νερου:

ph:8

gh:7

kh:11

θερμοκρασια:27 celcius

τι λετε?εφικτο η σε λιγο θα βαρεσω το κεφαλι μου στο κομοδινο και θα ξυπνησω :( ?

ευχαριστο προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω τον εξοπλισμο:filtro juwel ενσωματωμενω¨.κυλινδρακια,υαλοβαμβακασ,αλλα 5 σφουγκαρια,κοραλλι αλλα και για να ειμαι σιγουρος εβαλα και μια αλλη αντλια:Hydor k20 crystal duo 450 l/h,230 v.για θερμανσει εχω θερμαντηρα της τετρα 75 v

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

οχι απογοητευτικα τα πραγματα αλλα ομολογουμένως δυσκολα σχετικα κυριως με τα λιγα λιτρα (για τις αφρικανες).

ριξε μια καλη ματια στο παρακατω post και οτι απορια μεινει η δημιουργηθει στειλε τη!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6526

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο malawi για την απαντηση σου! δηλαδη τι ψαρια μου προτεινεις να βαλω αμα γινετε βεβαιος?οσο για διακοσμηση εχω περιπου γυρω στα 25 κιλα με πετρες μεγαλες και μικρες για κατασκευες. αμα εφτιαχνα αρκετες σπηλιες και κρυψωνες για τα ψαρια πιστευεις πως μπορουν να μπουν αυτα τα ειδει που ανεφερα πριν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...