Jump to content

Πληροφορίες!!!


Nikos Panakogloy

Recommended Posts

Καλησπερα ας όλους. Έχει κάποιος αυτό το κοράλι? Λογικά είναι είδος caulastrea. Θα ήθελα πληροφορίες διαχείρισης? Που το έχετε μέσα στο ενυδρείο (ύψος - ροή). 

20230811_164207.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στον αραγωνίτη με μέτρια προς χαλαρή ροη και τα πάει άψογα.  

 

Δοκιμαστικά έβαλα ενα και πανω σε βράχο στην μεση του ενυδρειου (20 εκ απο την επιφάνεια) και τα πάει επίσης καλα.   

 

Απο τροφες κοραλλιων εχεις κατι? Εγω ρίχνω αρκετά πραγματακια και σιγουρα αυτο παίζει εναν βασικό ρόλο. 

 

Αν εχεις Reef Roids πχ μπορεις να κανεις 2 ταισματα το μηνα ταργκετ και 2 ταισματα απευθείας στο ενυδρειο να το σκορπίσει ο κυκλοφοριτης.   Προσοχή μονο στα ΝΟ3/ΡΟ4 γιατι λενε οτι τα ανεβάζει το reef roids  

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Ταΐζω το ab+ red sea, ειναι αρκετό? 2-3 φορές την εβδομάδα. Το έχω πάνω απο ένα μήνα, δε έχει βγάλει άλλο κεφάλι, όμως δείχνει να είναι μια χαρά μέχρι τώρα. Θέλεις να μου πεις τι άλλο ρίχνεις? Επίσης έχω το all for reef κ ρίχνω. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν εχει και καμια τρομερή ανάπτυξη οπότε μην αγχώνεσαι.  Να αγχώνεσαι αμα δεν το βλέπεις φουσκωμένο (με φώτα ανοιχτά) σαν μαξιλαράκια.  

 

Δεν το εχω δουλέψει το ΑΒ+ αλλα απο διάφορες πηγές στο ιντερνετ εχω διαβάσει παρα πολυ καλα λόγια.  

 

Εγω χρησιμοποιώ τα πάντα της σειράς της  Fauna Marin. 

Τα Highlights για μενα απο αυτα που χρησιμοποιώ ειναι : Coral Dust, Coral Balanced, AMIN, Organic , MIN S,  Coral vitality.   Ρίχνω κιαλλα προιόντα όπως τα βακτήρια της συγκεκριμένης εταιριας και καποια αλλα ιχνοστοιχεία. 

 

Ολα αυτα καλύπτουν μια τεράστια γκάμα αναγκών των κοραλλιών. 

 

ΓΙα το All for reef δεν εχω εμπειρια να σου πω, γιατι δουλεύω light balling της Fauna.  

 

Επίσης ολα αυτα τα ρίχνω σε ενα ενυδρειο που δεν χωράει να περάσει ουτε κουνούπι απο τα κοραλλια που εχω μεσα και πέρα απο αυτο οι αλλαγές νερου που κανω ειναι μια φορα το μηνα ενα 20%.  

 

Το αναφέρω γιατι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικό. Αν εσυ εχεις 5 κοραλλια μέσα και ριξεις ολα αυτα που ριχνω εγω μπορεί να το "μπουκώσεις" με διάφορα περιττά στοιχεία τα οποία ή θα κανουν ζημιά (στρες) ή θα τα ριχνεις τζάμπα γιατι θα στα μαζεύει το σκιμερ.     

 

Αν δεν ειχα πολλα κοράλλια μεσα θα έριχνα τις μισές ποσότητες ή καποια προιόντα ισως τα προσπερνούσα.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

368851119_10225308382559450_1649610507589522131_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ξανά για την απάντηση σου. Έχω αρκετά κοράλλια όμως όχι σε τόση μεγάλη κάλυψη όπως εσύ. Θα συνεχίσω όπως πάω προς το παρόν κ θα παρακολουθώ αντιδράσεις τους. ίσως κάποια στιγμή προσθέσω κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Λογικά είναι είδος caulastrea. Θα ήθελα πληροφορίες διαχείρισης? Που το έχετε μέσα στο ενυδρείο (ύψος - ροή). 

εγω την εχω καπου στην μεση με μετρια ροη. Aν θελεις να μεγαλωνει γρηγορα, ταισε με "κρεας",  mysis, krill κτλ

σ εμενα και πελλετσ για ψαρια τρωει μια χαρα.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

εγω την εχω καπου στην μεση με μετρια ροη. Aν θελεις να μεγαλωνει γρηγορα, ταισε με "κρεας",  mysis, krill κτλ

σ εμενα και πελλετσ για ψαρια τρωει μια χαρα.

Ρίχνω το υγρό ab PLUS red sea, δύο φορές την εβδομάδα ρίχνω κατεψυγμένη στα ψάρια. Όμως όχι πάνω στα κοράλλια, οπότε θα ξεκινήσω να ρίχνω πάνω τους, το βράδυ θέλει, σωστά?? Έχω Αρτέμια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Ρίχνω το υγρό ab PLUS red sea, δύο φορές την εβδομάδα ρίχνω κατεψυγμένη στα ψάρια. Όμως όχι πάνω στα κοράλλια, οπότε θα ξεκινήσω να ρίχνω πάνω τους, το βράδυ θέλει, σωστά?? Έχω Αρτέμια.

Ναι, το βραδακι, που βγαζει τους πολυποδες.

ταιζω και την ημερα - https://www.aquazone.gr/forums/topic/110850-στα-αλατια-και-εγω/?do=findComment&comment=1269530

:)

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο, αυτα τα κοράλλια οπου κ να τα εχεις πάνε καλά.

Εγω εχω δει οτι ψηλα μεγαλώνουν καλύτερα, εχω χαμηλο φωτισμό γενικά στο ενυδρείο.

Επίσης με 1- 2 ταισματα την εβδομάδα με reef roids γίνονται παχια σαν γουρουνακια 😂.

Δες τις δικές μου 

1695058819562-01.jpeg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Καλησπέρα Νίκο, αυτα τα κοράλλια οπου κ να τα εχεις πάνε καλά.

Εγω εχω δει οτι ψηλα μεγαλώνουν καλύτερα, εχω χαμηλο φωτισμό γενικά στο ενυδρείο.

Επίσης με 1- 2 ταισματα την εβδομάδα με reef roids γίνονται παχια σαν γουρουνακια 😂.

Δες τις δικές μου 

1695058819562-01.jpeg

Σε ευχαριστώ Μιχάλη. Αυτό κ εμένα έτσι είναι που έβαλες φωτογραφία, θέλω πληροφορίες για το άλλο χρώμα που έχω βάλει πιο πάνω!! 

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο είδος ειναι απλώς αλλάζει το χρώμα.

Οτι ισχύει για το ενα ειναι κ για το αλλο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Ιδιο είδος ειναι απλώς αλλάζει το χρώμα.

Οτι ισχύει για το ενα ειναι κ για το αλλο

Σε ευχαριστώ Μιχάλη. Ο ρυθμός ανάπτυξης όμως δεν βλέπω να είναι ο ίδιος 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Σε ευχαριστώ Μιχάλη. Ο ρυθμός ανάπτυξης όμως δεν βλέπω να είναι ο ίδιος 🤣🤣

 

Ισως θελουν τον χρονο τους.

Πολλες φορες τα κοραλλια κάθονται αδρανοποιημένα (ενώ εχουν ομορφα χρώματα, με πολύποδες κλπ) και δεν αναπτύσσονται καθόλου. Και ξαφνικά μπορεί μετα απο ενα 6 μηνο πχ να δεις νεα κεφάλια,άσπρες κορυφές κλπ. 

Το γιατι....μονο η φύση το ξερει.

(Ισως καποιο στρές, ίσως κανουν καποιες αλλες διαδικασίες στο εσωτερικό τους κλπ που να τα αναγκάζει να αναστέλλουν την δημιουργία νεου σκελετου)  

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

 

Ισως θελουν τον χρονο τους.

Πολλες φορες τα κοραλλια κάθονται αδρανοποιημένα (ενώ εχουν ομορφα χρώματα, με πολύποδες κλπ) και δεν αναπτύσσονται καθόλου. Και ξαφνικά μπορεί μετα απο ενα 6 μηνο πχ να δεις νεα κεφάλια,άσπρες κορυφές κλπ. 

Το γιατι....μονο η φύση το ξερει.

(Ισως καποιο στρές, ίσως κανουν καποιες αλλες διαδικασίες στο εσωτερικό τους κλπ που να τα αναγκάζει να αναστέλλουν την δημιουργία νεου σκελετου)  

Καταλαβαίνω, απλά κ για το αλλο χρώμα που είχα ρωτήσει πριν καιρό που είναι σαν μπλε σκούρο μου είχαν ότι έχει αργή ανάπτυξη σε σχέση με την πράσινη φωσφορίζε που έχω... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...