Jump to content

Προσθήκη φυτών σε ενυδρείο.


stamatis86

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα ενυδρείο μίνι 21L, με φίλτρο της Haquoss Cascade 200,μέσα έχω στρωμένο χαλίκι ψιλό και έναν μονομάχο.Το έχω 2 μήνες και στα υγρά τεστ που κάνω για νιτρικά,νιτρώδη αμμωνία είναι όλα φυσιολογικά.Κανω αλλάγη νερου  30% μια φορά την εβδομάδα και στην αλλαγή προσθέτω αντιχλωώριο και βακτήρια.  Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το αν μπορώ να τοποθετήσω αληθινά φυτά στο ενυδρείο που είναι ήδη στημένο.Και τι ειδους προτείνεται;Επισης κάθε γνώμη δεκτή για το αν τα κάνω όλα σωστά καθοτι είμαι αρχάριος.Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και βέβαια μπορείς να βάλεις φυτά.  Τώρα για τα είδη θα πρέπει να πεις τι φωτισμό έχεις, αν θα χρησιμοποιήσεις CO2 κτλ. Στην θέση σου επειδή το ενυδρείο σου είναι μικρό θα έβαζα λίγα και εύκολα φυτά. Πχ ένα κερατόφυλλο για φυτό επιφάνειας και καμία anubia και vallisneria nana. Αν ψάξεις στις παρουσιάσεις των ενυδρείων θα δεις αρκετά όπως αυτό που θέλεις να κάνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα. Και βέβαια μπορείς να βάλεις φυτά.  Τώρα για τα είδη θα πρέπει να πεις τι φωτισμό έχεις, αν θα χρησιμοποιήσεις CO2 κτλ. Στην θέση σου επειδή το ενυδρείο σου είναι μικρό θα έβαζα λίγα και εύκολα φυτά. Πχ ένα κερατόφυλλο για φυτό επιφάνειας και καμία anubia και vallisneria nana. Αν ψάξεις στις παρουσιάσεις των ενυδρείων θα δεις αρκετά όπως αυτό που θέλεις να κάνεις.

Ξέχασα να το αναφέρω έχω led Stardust Tube Led 4 Watt. Σ'ευχαριστω παρά πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...