Jump to content

Αλλαγη ενυδρειου


Black

Recommended Posts

Καλησπερα σας…εχω ενα 60αρη φυτεμενο ενυδρειο που τρεχει ενα χρονο +++ χωρις διοξειδιο και ευκολα φυτα…ολα ειναι καλα…σ λιγο καιρο θελω ν φτιαξω ενα 100αρη και ν τα μεταφερω ολα προσθετοντας και πραγματα….θελω ν βαλω γρασιδι γι αρχη….ξερει καποιος τι υποστρωμα θα ηταν καταλληλο να χρησιμοποιησω?τι φωτισμο αφου λεω ν παω σ λεντ λαμπες….επισης που μπορω ν βρω βραχους και ποιοι ειναι καταλληλοι ωστε να μην εχω θεματα με το νερο….και επειδη θ βαλω moss με τι κολλα μπορω να την κολλησω πανω στο ξυλο?κ αν μπορει κακοιος ν προτεινει καλο σετ διοξειδιου για να κανω την αρχη …..ευχαριστω για το χρονο σας….καθε αποψη δεκτη….

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2023 at 10:56 ΠΜ, το μέλος Black έγραψε:

Καλησπερα σας…εχω ενα 60αρη φυτεμενο ενυδρειο που τρεχει ενα χρονο +++ χωρις διοξειδιο και ευκολα φυτα…ολα ειναι καλα…σ λιγο καιρο θελω ν φτιαξω ενα 100αρη και ν τα μεταφερω ολα προσθετοντας και πραγματα….θελω ν βαλω γρασιδι γι αρχη….ξερει καποιος τι υποστρωμα θα ηταν καταλληλο να χρησιμοποιησω?τι φωτισμο αφου λεω ν παω σ λεντ λαμπες….επισης που μπορω ν βρω βραχους και ποιοι ειναι καταλληλοι ωστε να μην εχω θεματα με το νερο….και επειδη θ βαλω moss με τι κολλα μπορω να την κολλησω πανω στο ξυλο?κ αν μπορει κακοιος ν προτεινει καλο σετ διοξειδιου για να κανω την αρχη …..ευχαριστω για το χρονο σας….καθε αποψη δεκτη….

Αν λέγοντας γρασίδι σε ικανοποιεί ένα micranthemum monte carlo μπορείς να πετύχεις την διατήρηση του και με μια απλή χαλαζιακή άμμο.

Αν μιλάμε για κάτι πιο απαιτητικό όπως cuba τότε το εξειδικευμένο υπόστρωμα είναι απαραίτητο.

Πέτρες θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις λάβα, και με μια κυανοακρυλική κόλλα θα καταφέρεις να κολλήσεις τη moss σχεδόν παντού.

Ο φωτισμός παίζει σημαντικό ρόλο στην επιτυχία των γρασιδιών. Το διοξείδιο είναι μεγάλο όπλο μόνο όταν συνδυάζεται με τον ανάλογο φωτισμό.:)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σ….μπουκαλα εχει δρομολογηθει με μανομετρο μια διαχυτη….την ηλεκτροβανα π λενε δν ξερω αν την χρειαζομαι….καποιο καλο υποστρωμα αν ξερεις ….κ ενα καλο φωτιστικο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...