Jump to content

Τροφή για ψαράκια guppy


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Προχθές 2 θηλυκά guppy μου γέννησαν 32 ψαράκια. Τα έχω βάλει σε ένα μπολ απο παγωτό με κερατόφυλλο και μερική άλγη. Δεν ξέρω όμως τι να τα ταίσω. Δοκίμασα να θρυματίσω λιγα flakes και να τα ρίξω αλλά δεν το έτρωγαν. Αν ξέρετε κάποια τροφή να πάρω μπορείτε να μου το πείτε.

Έγινε επεξεργασία - Black Wolfy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου τα έχω εξ αρχής μέσα στο ενυδρείο, με τα ενήλικα, δεν ρίχνω κάτι ειδικό για γόνο. Ταΐζω δύο φορές τη μέρα, θρυμματισμένα φυλλαράκια κ τροφή κόκκο για γκάπι κ βρίσκουν την άκρη.

Μην ανησυχείς για το τι θα φάνε, σκέψου πως θα ελέγξεις τον πληθυσμό τους γιατί θα έχεις συνέχεια γεννητούρια 

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2023 at 1:25 ΜΜ, το μέλος Black Wolfy έγραψε:

Τα έχω βάλει σε ένα μπολ απο παγωτό με κερατόφυλλο και μερική άλγη.

να τα βαλεις πισω στο ενυδρειο, γιατι συντομα θα ανεβει η αμμωια στο ταπερακι με τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

να τα βαλεις πισω στο ενυδρειο, γιατι συντομα θα ανεβει η αμμωια στο ταπερακι με τα μικρα.

Δεν υπάρχει κίνδυνος να φαγωθούν από τα μεγαλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Black Wolfy έγραψε:

Δεν υπάρχει κίνδυνος να φαγωθούν από τα μεγαλύτερα;

Παντα υπαρχει, αλλά αν εχεις φυτα επιφανειας , κερατοφυλλο, μοςς κα, θα επιβιωσουν τα περισσοτερα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Παντα υπαρχει, αλλά αν εχεις φυτα επιφανειας , κερατοφυλλο, μοςς κα, θα επιβιωσουν τα περισσοτερα μικρα.

Έχω και ένα ακόμα ενυδρείο το οποίο είναι 20 λίτρα στρωμένο με φυτά, να δοκιμάσω να τα βάλω σε εκείνο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο φυτά ?

γιατί αν δεν έχεις κάτι να παράγει "αμμωνία"  ουσιαστικά δεν είναι στρωμένο

 Από εκεί και μετα από το μπολ καλλίτερα είναι.

Εγώ πάντως με τα guppy που τα άφηνα δεν ειχα 32 αλλά 6-10 επιβιώνουν και δε ξερω τι ετρωγαν αλλά εγω απλά εριχνα flakes και ετριβα ελαχιστη ποσοτιτα !!! μην αγχώνεσαι εκτός και αν έχεις βρει να τα πουλήσεις .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Έχει μόνο φυτά ?

γιατί αν δεν έχεις κάτι να παράγει "αμμωνία"  ουσιαστικά δεν είναι στρωμένο

 Από εκεί και μετα από το μπολ καλλίτερα είναι.

Εγώ πάντως με τα guppy που τα άφηνα δεν ειχα 32 αλλά 6-10 επιβιώνουν και δε ξερω τι ετρωγαν αλλά εγω απλά εριχνα flakes και ετριβα ελαχιστη ποσοτιτα !!! μην αγχώνεσαι εκτός και αν έχεις βρει να τα πουλήσεις .

Θέλω να δώσω σε φίλους μου και να βάλω και στο άλλο το ενυδρείο μου έχω.

Στο ενυδρείο που ήθελα να τα βάλω έχω και ενα φίλτρο το οποίο δεν το ανέφερα. Του έχω βάλει κεραμικό υλικό μεσα και τα σφουγκαράκι που είχε. Έχω ρίξει στο νερό και βακτύρια οπότε δεν είναι κομπλέ για να μπει κάποιο ψαράκι μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για το αν είναι στρωμένο και μπορεί να δεχτεί ψαράκια με ασφάλεια, μόνο οι μετρήσεις θα στο δείξουν. Αν απλά βάζεις μόνο βακτήρια χωρίς να έχουν τροφή (τα βακτήρια ) για να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν, δεν θα φτιάξει βιολογία το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα. Για το αν είναι στρωμένο και μπορεί να δεχτεί ψαράκια με ασφάλεια, μόνο οι μετρήσεις θα στο δείξουν. Αν απλά βάζεις μόνο βακτήρια χωρίς να έχουν τροφή (τα βακτήρια ) για να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν, δεν θα φτιάξει βιολογία το ενυδρείο.

Δεν το ήξερα αυτό. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...