Jump to content

Βραχος στο Sump


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας, 

 

Εχω την απορία  πόσοι έχετε βάλει ζωντανο βράχο μεσα στο sump? και σε τι ποσότητα? 

Σας μαζεύει detritus? Τον καθαρίζεται? και κάθε ποτε?  χρησιμοποιείται βαμβάκι ή κάτσα?

 

Εγω εχω φουλ γεμάτο το ενα διαμέρισμα (15 λτ διαμέρισμα με βραχο και συνολικος ογκος ενυδρειου 200 λτ)  και το καθαρίζω μια φορα τον χρονο γιατι ειναι λιγο μανούρα το καθάρισμα. 

Στο καθάρισμα μου βγάζει πολλά detritus και αναρωτιέμαι αν τελικά κανει καλό ή κακο ο βράχος εκειμέσα.

 

Μηπως το να εχει καποιος bare το sump ειναι καλύτερα? Και αν θελει κατι σαν βοήθεια στην βιολογια  να βαλει πχ 2-3 βράχους ή βιόμπαλες?  

 

 

ΥΓ. Ειμαι στο τσάκ να τον αφαιρέσω ολο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγω εχω 1 κιλο ελαφρόπετρα (seachem matrix) για 100 λίτρα ενυδρείο.

Υποτίθεται οτι βαζεις βραχο στο sump αν ειναι μινιμαλ στησιμο κ δεν αρκεί ο βράχος στο main.

Διαφορετικά εχει την χρήση σαν refugium να αναπτυχθούν κοπιποδα αμφιποδα κτλ

Πως ειναι νιτρικά φωσφορικά? Αν κάνει δουλειά πάντως εγω θα το αφηνα οπως είναι 

Link to comment
Share on other sites

Απο κωπήποδα, αμφίποδα κλπ ειμαι φουλ. 

 

Ομως απο ΝΟ3/ΡΟ4 αν σου πω θα καραφλιάσεις.  ΝΟ3 50  και ΡΟ4 0,5 

 

Σκέφτομαι να τον αφαιρέσω γιατι ή εχει μπουκώσει απο τα detritus και δεν κανει πλεον δουλειά (οπότε αναλόγος βάζω και αλλο υλικο μεσα)  ή επειδη ειναι στουμπωμένο και δεν μπορώ να τον καθαρίσω , στον πυθμενα του σαμπ πρεπει να γινεται λάσπη / πανηγύρι απο detritus που πάλι χρειάζεται να βγεί ο βραχος. 

 

Σκέφτομαι να τον καθαρισω μαζι με το διαμέρισμα του σαμπ και να βαλω λιγο λιγότερο βραχο. Άλλωστε στο main  εχω πολυ βραχο μεσα.

 

Γιαυτο ηθελα τις γνώμες σας γιατι μέσα μου με τοσα υλικά που κυκλοφορουν ισως ειναι λιγο παλαιομοδίτικος ο τρόπος να εχεις στο σαμπ βραχο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κ εγώ στο σαμπ αρκετό βράχο, έχει αρχίσει και μαζεύει σαβούρα κ έχω σκοπό σύντομα να καθαριστεί. Σε μια αλλαγή νερού θα βάλω τον Βράχο σε έναν κουβά με το νερό που θα αλλάξω (εννοείται χωρίς να ρουφήξω την σαβούρα από τον πάτο...) απο NO3 παίζει εδώ κ ένα χρόνο Μαξ 10-15 και PO4 με το ζόρι αν έχει.... Επίσης έχω βάλει μαζί με τον Βράχο κ βιομπαλες.. Σκέψη μου να ανεβάσω τον Βράχο πάνω κ να μείνουν κάτω μόνο οι βιομπαλες κ αν χρειαστεί ελάχιστος βράχος μόνο.. Επίσης έχω κ ένα κομμάτι χαετο στο σαμπ σφήνα με τον Βράχο 🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι πριν τον Βράχο έχω κάλτσα που όμως δεν την δούλευα πάντα (κακώς) ενώ τώρα ξεκίνησα κ βάζω κ βαμβάκι (νομίζω ότι χρειάζονται συστηματικά, μαζεύουν πράγμα). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ομως απο ΝΟ3/ΡΟ4 αν σου πω θα καραφλιάσεις.  ΝΟ3 50  και ΡΟ4 0,5 

 

Σκέφτομαι να τον αφαιρέσω γιατι ή εχει μπουκώσει απο τα detritus και δεν κανει πλεον δουλειά

Σιγουρα.... Βαλε Maxspect Nano-Tech Bio-Spheres και τουβλακια, μια χαρα δουλεια κανουν. Σε ενα μηνα , που θα βαλεις, θα δεις πως θα πεσουν και νιτρικα και φωσφορικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σιγουρα.... Βαλε Maxspect Nano-Tech Bio-Spheres και τουβλακια, μια χαρα δουλεια κανουν. Σε ενα μηνα , που θα βαλεις, θα δεις πως θα πεσουν και νιτρικα και φωσφορικα.

Για τις βιομπαλες της Maxspect μου το πρότεινε κιαλλος και το σκέφτομαι.

 

Προς το παρόν το καθάρισα το σαμπ , βγήκε μια μαυρίλα και αφησα το 50% του βραχου που ειχα μεσα να δω πως θα τα παει. Αν ειναι να γινει η μετάβαση σε βιομπαλες ας γινει σταδιακα. 

 

Θα ανεβασω το πριν και το μετα σε φωτος να δειτε τι γινόταν στο σαμπ.

383713076_855822375745237_378550546175879318_n.jpg

383930253_722531059908780_1561917421165394682_n.jpg

384079334_207393632206878_3571358484050875653_n.jpg

  • Agree 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανες καλή δουλειά!

 

Μια επιλογή για καθαρό sump είναι τα ρολλερ και δεύτερη βιολογικά υλικά. 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το ρολλερ ειναι - αν χωραει στο sump.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

το θεμα με το ρολλερ ειναι - αν χωραει στο sump.....

Εμενα παντως δεν χωράει. Ειναι λιγο τεράστια αυτα τα μηχανήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Βράχος στο σαμπ σημαινει καλτσα η βαμβακι στο κατέβασμα και πολυβπολυ πολυ πολυ κυκλοφορία παντου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Βράχος στο σαμπ σημαινει καλτσα η βαμβακι στο κατέβασμα και πολυβπολυ πολυ πολυ κυκλοφορία παντου.

 

Δεν ειχα ουτε καλτσα, ουτε βαμβακι. Κυκλοφορία μέτρια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαμβάκι κ στα 2 reef , αν το αλλαζεις μερα παρα μερα ειναι σχεδον σαν να έχεις roller

Πιστεύω χρειάζεται , καθε φορα που καθαρίζω τζαμια ή αμμο μαζεύει πολυ πραμα.

Η αλλαγη στο ενυδρείο με sump στην πλάτη ειμαι πολύ εύκολη 

Δεν εχω skimmer σε κανενα απο τα 2, νιτρικά σπανια μετραω την τελευταία φορα ειχα 20 στο ενα κ 30 με40 στο άλλο 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

@michalos Το βαμβάκι το πετάς ή  το πλένεις και το ξανα χρησιμοποιείς? 

Το πετώ, δεν αξίζει τον κοπο , το μεγαλο πακέτο 250 γρ βαμβάκι εχει 4-5 ευρώ κ κρατάει πολυ καιρό πανω απο 6 μήνες 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...