Jump to content

Αλλαγή συσκευή φωτός .


Loukas Rentifis

Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα , έχω το παρακάτω ενυδρείο . 125 λίτρα και νου αρέσει τι φυτεμένο αλλά κάποια φυτά ειδικά τα κόκκινα δεν αντέχουν και δεν είναι ωραία λόγο της αδυναμίας του στοκ φωτιστικού .

 

Έχετε να προτείνετε καμία συσκευή ; 

Σκεφτόμουν να περιμένω black friday για fluval plant 3.0 ,αξίζει ; 

20230928_195508.jpg

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει το ενυδρείο?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι ύψος έχει το ενυδρείο?

50cm , το νερο ειναι στα 45 περιπου . διαστασεις 81χ36χ50

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποιες αλλαγές στα φυτά. Το πρόβλημα μου είναι στα κόκκινα που χάνουν φύλλα χαμηλά και χάνουν το χρώμα τους γρήγορα. Τα ταχείας και τα πράσινα είναι καλά γενικά νομίζω . Βάζω ένα diy λίπασμα ενός φίλου  , με καθημερινή δόση και διοξείδιο πειραματίζομαι ως αρχάριος με το sera start με τις ταμπλετες. Άλγες δεν έχω ιδιαίτερα . Είμαι καινούργιος στο χώρο του φυτεμένου και δεν ξέρω ποιο αν είναι το επόμενο  βήμα . Βάση προδιαγραφών το μαμά φωτιστικό multilux 80 led , είναι πολύ αποδοτικό, αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά (9 ώρες ανοιχτό), τα κοστοι για καλά φωτιστικά είναι πολύ μεγάλα αλλά δεν βλέπω στα νούμερα μεγάλη διαφορά όμως . Το επόμενο βήμα c02 ή φως , και αν ναι ποιο 

20231005_211359.jpg.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα φυτά χάνουν τα φύλλα χαμηλά, ασχέτως αν είναι πράσινα ή κόκκινα, είναι καθαρά θέμα ανεπαρκούς φωτισμού.

Το να κρατήσουν όμως το κόκκινο χρώμα είναι λίγο πιο περίπλοκο.

Παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν το χρώμα είναι ο συνδυασμός του έντονου φωτισμού, το CO2, η λίπανση γενικά, η προσθήκη έξτρα σιδήρου, η σκληρότητα του νερού.

Πάντως να ξέρεις η μπουκάλα CO2 είναι μονόδρομος για ενυδρεία με φυτά αυξημένων απαιτήσεων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 5:24 ΜΜ, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

κάποια φυτά ειδικά τα κόκκινα δεν αντέχουν και δεν είναι ωραία λόγο της αδυναμίας του στοκ φωτιστικού .

Αν μιλας για την ludwigia glandulosa, που εχεις πισω δεξια, να ξερεις, οτι ειναι λιγο δυσκολο φυτο γενικος. Ναι, θελει εντονο φωτισμο, πολυ CO2 και  λιπανση.

Εγω θα ελεγα να μην αλλαζεις το φωτιστικο, γιατι το περισσοτερο φως απαιτεί και περισσοτερα θρεπτικα στο νερο και παραπανω CO2....., αλλιως θα γεμισεις αλγες.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το ότι τα φυτά χάνουν τα φύλλα χαμηλά, ασχέτως αν είναι πράσινα ή κόκκινα, είναι καθαρά θέμα ανεπαρκούς φωτισμού.

Το να κρατήσουν όμως το κόκκινο χρώμα είναι λίγο πιο περίπλοκο.

Παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν το χρώμα είναι ο συνδυασμός του έντονου φωτισμού, το CO2, η λίπανση γενικά, η προσθήκη έξτρα σιδήρου, η σκληρότητα του νερού.

Πάντως να ξέρεις η μπουκάλα CO2 είναι μονόδρομος για ενυδρεία με φυτά αυξημένων απαιτήσεων.

Ναι σκοπεύω να πειραματιστω με το co2. Γιατί νομίζω αυτό με τις κάψουλες ίσως μόνο άλγη μου μειώνει πάρα κάτι άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω καμία έξτρα wrgb ταινία  led από κάτω από το φωτιστικό ; θα αυξήσω την ένταση ; 

Link to comment
Share on other sites

Ένα τρικ για να έχεις πιο εμφανησιμα φυτά (θέλει αρκετή υπομονή) είναι κάθε δέκα μέρες να κλαδεύεις τα stem από κάτω. Έτσι θα υπάρχουν μόνο οι υγιείς κορφές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν μιλας για την ludwigia glandulosa, που εχεις πισω δεξια, να ξερεις, οτι ειναι λιγο δυσκολο φυτο γενικος. Ναι, θελει εντονο φωτισμο, πολυ CO2 και  λιπανση.

Εγω θα ελεγα να μην αλλαζεις το φωτιστικο, γιατι το περισσοτερο φως απαιτεί και περισσοτερα θρεπτικα στο νερο και παραπανω CO2....., αλλιως θα γεμισεις αλγες.

 

Οπότε αν θέλω να έχω τέτοια φυτά , είναι μονόδρομος το co2 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Οπότε αν θέλω να έχω τέτοια φυτά , είναι μονόδρομος το co2 .

Νομίζω πως ναι.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Νομίζω πως ναι.:)

Αλλά και πάλι αν βάλω co2 στο παρόν σύστημα θα δω βελτίωση η θέλω και το φως ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Αλλά και πάλι αν βάλω co2 στο παρόν σύστημα θα δω βελτίωση η θέλω και το φως ; 

Σίγουρα το CO2 θα βοηθήσει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...