Jump to content

Ενυδρειο 20 λιτρων


Skou

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

μας εφεραν ενα 20 λ ενυδρειο με 4 μικρα χρυσοψαρα 

επειδη δεν εχω ασχοληθει εψαξα διαβασα και καταλαβα οτι δυστυχως η χωρητικοτητα ειναι για ενα αντε δυο εφοαον ειναι μικρα 

Η οικονομικη κατασταση ειναι δύσκολη οποτε για τωρα δεν μπορω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο 

θα ηθελα να κανω οτι μπορω ωστε να φροντισω τα ψαρακια να ζησουν καλα μεχρι να περασουν εστω καποιοι μηνες να μπορεςω να τα βαλω σε μεγαλυτερο 

το ενυδρειο εχει φιλτρο και φως και σκουπα βυθου επισης εχω μπουκαλακια βελτιωτικο νερού και μειγμα βακτηριων

 

η διαδικασια πριν μπουν εχει γινει με το νερο τωρα πως εγινε πως σκεφτηκαν να βαλουν 4 δεν εχει σημασια μιας και εγινε ειπωθηκε οτι νομιζαν οτι ηταν 40 λ

Για μενα σημασια εχει τι να κανω τωρα εγω να βελτιωσω την καταστααη 

 

ευχαριστω πολυ

 

Έγινε επεξεργασία - Skou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το καλυτερο, που μπορεις να κανεις, ειναι να δωσεις ολα τα ψαρακια πισω στο πετ σοπ ή να τα δωσεις σε εναν χομπιστα, που εχει μεγαλο ενυδρειο.

Σε περιπτωση, που αυτο δεν γινεται, πρεπει να κάνεις καθημερινες αλλαγες νερου στο ενυδρειο σου (περιπου 6-7 λιτρα με αντιχλωριο).

Διαβασε για το στρωσιμο του ενυδρειου , για την αμμωνια , εδω-

Αν θα εχεις ερωτησεις, εδω είμαστε

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες 

εχω ενα ενυδρειο 72 λιτρα που θα μου φερει καποιος συγγενης  οποτε κατι θα κανουμε αν και καταλαβαινω οτι θελει πανω απο 100

 

αν μπορω να κανω καποιες ερωτησεις 1) εχω αεροαντλια ενοχλει τα χρυσοψαρα να κολυμπησουν προς εκεινη την πλευρα και αν ναι ´που ειναι καλυτερα να τοποθετηθει η πετρα σε κάποια γωνια η στη μεση ;  Δεν εχω αληθινα φυτα 

2) τα ταιζω με μπαλακια μια φορα την μερα τι ακριβως ισχυει να τρωνε οσο θελουν για 2-3 λεπτα η περιπου 5 μπαλακια καθε ψαρι ; 

3) μεχρι τωρα αναβω την λαμπα ενυδρειου 16:00-22:00 θελει παραπανω λιγοτερο ;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Έγινε επεξεργασία - Skou
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την επάρκεια του χώρου, αντιλαμβάνεσαι από μόνος σου ότι τα πράγματα είναι δύσκολα. Στα ερωτήματα σου τώρα. Η αεραντλία δεν ενοχλεί τα ψάρια, οπότε μπορείς να την τοποθετήσεις σε όποιο σημείο θέλεις. Καλό θα ήταν να επιλέξεις το σημείο που έχεις κάποιο ξύλο- πέτρα ώστε να στερεώσεις εύκολα την αερόπετρα.

 

Τάισμα με σύνεση τόσο όσο να το τρώνε σε 1-2 λεπτά και να μην μένουν υπολείμματα (πράγμα δύσκολο με τα χρυσόψαρα).

 

Το φως αφού δεν υπάρχουν φυτά μπορείς να το ανάβεις 6-7 ώρες για να μην γεμίσεις και άλγες.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ

μπορειτε να θεωρησετε το θεμα completed αν εχω αλλες αποριες θα επανελθω 

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα εχω το sera αντιχλωριο και βακτηρια επειδη με εχουν μπερδεψει λιγο

καθε εβδομαδα αν κανω αλλαγη το 1/3 δλδ τα 6 λιτρα  βαζω ποσο αντιχλωριο 5μλ; Στα 6 λιτρα

και βακτηρια μετα στο συνολο του ενυδρειου δλδ στα 20 μλ βαζω 8ml!

 

και αυτο καθε εβδομαδα σε καθε αλλαγη η ελλατωνω τα βακτηρια  με την παροδο 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι και να πέσει παραπάνω αντιχλωριο η βακτήρια.

 

Πάντως ο γενικός κανόνας είναι ότι αντιχλωριο βάζεις όσο αντιστοιχεί στα λίτρα της αλλαγής, εκτός αν προτείνεται κάτι διαφορετικό από τις οδηγίες του σκευάσματος.

 

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομαδα

 

αρα για τα γνωστα sera να υπολογιζω σε καθε αλλαγη το νερο που βγαζω σαν μεζουρα τα εξι ml 

και καθε εβδομαδα θελει βακτηρια ?

Τελικα το ενα ψαρακι το εδωσα σε εναν αλλο κυριο τωρα εχω τρια κοιταω να δωσω και το τριτο να διορθωθεί το λαθος συντομα 

( η αντλια αερα και το βιολογικο υλικο στο φιλτρο τους εκανε καλο)

Έγινε επεξεργασία - Skou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλά που έδωσες το ψάρι.

Τι βιολογικό έβαλες?

Είναι καινούργιο ή έτοιμο μπολιασμένο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα ετοιμα ασπρα κομματακια της sera medium εκοψα λιγο φιλτρο το ενα τριτο και τα εβαλα περιπου ενα τριτο απο το σακκουλακι τοσο χωρεσε 

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν υπάρχει ακόμη βιολογία για να στηρίξει το σύστημα σου.

Να είσαι προσεκτικός με το τάισμα και για κάποιο διάστημα πρέπει να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού με την προσθήκη αντιχλωριου.:)

Link to comment
Share on other sites

αρα για τα γνωστα sera να υπολογιζω σε καθε αλλαγη το νερο που βγαζω σαν μεζουρα τα εξι ml 

και καθε εβδομαδα θελει βακτηρια ? Η καθε  μερα ;  
 

τα ταιζω με τα μπαλακια και βεβαιωνω οτι το καθενα τρωει απο 4-5 μπαλακια δεν τα αφηνω ετσι χυμα να πεσουν κατω και οποιο προλαβει

 

Αν δεν κανω λαθη δεν θα μαθω ευχαριστω που εχετε την καλοσυνη να απαντατε αμεσα   
 

Έγινε επεξεργασία - Skou
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έχω απαντήσει ευθέως ότι χρειάζεται 6ml γιατί δεν θυμάμαι τις οδηγίες της sera.

Βακτήρια βάζε όποτε κάνεις αλλαγή. Το να βοηθήσουμε κάποιον εδώ μέσα είναι υποχρέωση. Έχουμε βοηθηθεί και εμείς στο παρελθόν από άλλους.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Η αντλια αερα θεωρειται καλο να παιζει συνεχεια λογω υπερπληθυσμου η για λιγες ωρες την μερα μην εχω υπεροξυγωνο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Skou έγραψε:

Η αντλια αερα θεωρειται καλο να παιζει συνεχεια λογω υπερπληθυσμου η για λιγες ωρες την μερα μην εχω υπεροξυγωνο

Βάλε να δουλεύει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση

η σκουπα βυθου σε αλλαγη νερου 6 λιτρων ειναι πολυ γρηγορη δλδ δεν προλαβαινω και αμεσως φευγουν τα λιτρα 

υπαρχει αλλος τροπος να καθαρισεις τα χαλικια ;  Σε εβδομαδιαιες αλλαγες αναφερομαι 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2023 at 7:22 ΜΜ, το μέλος Skou έγραψε:

Η αντλια αερα θεωρειται καλο να παιζει συνεχεια λογω υπερπληθυσμου η για λιγες ωρες την μερα μην εχω υπεροξυγωνο

Aν βλεπεις τα ψαρια σου να πηγαινουν συχνα στην επιφανεια του νερου για να παρουν το οξυγονο, τότε δεν ειναι θεμα οξυγόνωσης του νερου.  Το θεμα ειναι, οτι εχεις μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας στο νερο και ετσι καταστρέφονται τα βράγχια των ψαριων για αυτο δεν φτανει το οξυγονο....

Αλλαγες νερου καλυτερα να κάνεις 40-50%. Θα ειναι παραπανω απο 6λ. Και καλυτερα να μην βαζεις σκουπα βυθου μεχρι να στρωσει καλα καλα η  βιολογια.

Αν βλεπεις περιττώματα των ψαριων κατω , αυτο σημαινει , οτι το φιλτρο σου ειναι ανεπαρκης για το ενυδρειο σου. Δες αυτο το θεμα. Κανονικα  δεν βαζουμε  σκουπα  σ ολο το χαλικι, καθε εβδομαδα καθαριζεις μόνο 1/3 με 1/4 του χαλικιου.

Και αλλαγες νερου κάνε τουλάχιστον μερα παρα μερα τωρα.

Καλη αρχη!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω 

Τα ψαρια δεν πανε πανω

εκτος απο το φιλτρο εχω και το δευτερο που ειναι συνδεδεμενο με την αντλια νερου 

Δεν βλεπω κακα κατω ουτε και οταν κουνησω με την αποχη λιγο τα χαλικια 

 

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τωρα που το ενυδρειο λειτουργει ενα μηνα θελω να ρωτησω το εξης γιατι δεν το εχω ξεκαθαρα καταλαβει

 

καθε εβδομαδα κανω αλλαγη νερου το 1/3  καθε φορα ξεπλενω το σφουγγαρακι του φιλτρου στο βρωμικο νερο 

ερωτηση 1) χρειαζεται ξεπλυμα καθε φορα η μια φορα τον μηνα ;

ερωτηση 2) ποτε πρεπει να το αλλαξω ειναι το μαυρο 

 

το βιολογικο υλικο το ξεπλενω επισης ατο βρωμικο νερο με ενα διχτάκι και το  ξαναβαζω  ποτε πρεπει να το αλλαξω ;

 

 

Έγινε επεξεργασία - Skou
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δοθηκε και αλλο ψαρακι και ετσι μειναμε στα 2  

 

τωρα μενει να μπορεσω να κρατησω τα δυο ψαρακια στο 20 λιτρο μεχρι να μπορεσω να παρω και να φτιαξω το 70 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...