Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Εδώ και δύο μέρες παρατηρούσα πως το αξολοτλ μου που και πού τινάζονταν λίγο περίεργα (σαν να τον ενοχλεί κάτι). 

 

Εμφανισιακά δεν φαινόταν να έχει τίποτα απολύτως, νόμιζα πως κάτι γίνεται με το νερό αλλά τα τεστ νερού βγήκαν σε πολύ φυσιολογικές τιμές. 

 

Σήμερα παρατήρησα πως στο ένα από τα βράγχια του έχει ένα πολύ μικρό εξόγκωμα λευκό (σαν ένα μικρό κόμπο από κλωστές) το έψαξα στο διαδίκτυο και εμαθα πως είναι μύκητας!

 

Το θέμα είναι ότι με έχει πιάσει πανικός και δεν ξέρω τι να κάνω..

 

Διάβασα να λένε για μπάνιο με αλατόνερο πως βοηθάει αλλά κάποιοι άλλοι έλεγαν ότι είναι ότι χειρότερο για τα αξολοτλ.

 

Αυτό που διάβασα και σκέφτομαι να κάνω είναι να μεταφέρω το αξολοτλ σε ένα μικρότερο ενυδρείο και να κάνω κάθε μέρα 100% αλλαγές νερού ώσπου να περάσει. Σε αυτή την μέθοδο διάβασα πως το μόνο που βάζουν είναι prime, μια αεροπετρα φυσικά και πως πρέπει να το κάνω για τουλάχιστον 2 εβδομάδες για να δω αποτέλεσμα.

 

Επίσης διάβασα πώς πλέον και το ενυδρείο που έχω τώρα το αξολοτλ θα έχει γεμίσει και αυτό με μύκητα..

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο τρόπο να βοηθήσω το αξολοτλ μου και να μην ταλαιπωρείται?? 

 

Επίσης μετά πως καθαρίζω όλο το ενυδρείο με φυτά, υπόστρωμα και διακόσμηση από τον μύκητα?

 

Ξέρετε αν κάποιο φάρμακο κάνει δουλειά?? Γιατί διάβασα πως τα περισσότερα φάρμακα κάνουν μόνο για ψάρια και όχι για τα αξολοτλ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εφόσον πρόκειται για αμφίβιο θα σου πρότεινα να δεις κάποιο φάρμακο για μύκητες των ερπετών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...