Jump to content

Walstad Method 240L


Vou

Recommended Posts

Καλησπέρα στο παρεάκι!

 

Πρόσφατα λόγω μετακόμισης αναγκάστηκα να ξεστησω ένα blackwater ενυδρείο και αποφάσισα να δοκιμάσω το φυτεμένο με την μέθοδο της Walstad. 

 

Εξοπλισμός:

 

-γυάλα 120χ40χ50 

 

-ένας κυκλοφορητης του δεκαρικου ίσα ίσα για να γυρίζει το νερό απ' την μια πλευρά στην άλλη.

 

- 3 λεντοταινιες λευκού φωτός

 

- ένας 300αρης θερμαντήρας 

 

Το σεταπ είναι αρκετά πιστό στο βιβλίο της βιολόγου. 3-3.5εκ φυτοχωμα από κατάστημα κηπουρικής, συν αλλά τόσα εκατοστά λεπτοκοκκης λευκής άμμου. Στη συνέχεια το φυτέψα με όσα περισσότερα φυτά (σε αριθμό και ποικιλία) μπορούσα. Την δεύτερη μέρα μπήκαν μέσα τρεις καρδινάλιοι, και χτες ακόμη έξι. Τρέχει μόλις μια βδομάδα το πρότζεκτ και αν όλα πάνε καλά θα μπουν σε λίγες μέρες και οι τέσσερις τελευταίοι που περιμένουν σε ένα 30λιτρο για την ώρα. Και θα περιμένω να ωριμάσει κάπως το σύστημα για να βάλω γαρίδες, ένα χαρέμι dwarf gourami, και ίσως κάτι ακόμα. Δεν έχω αποφασίσει ούτε και ξέρω αν με παίρνει χωρίς να διαταραχθούν οι ισορροπίες.

 

Κανονικα θα περίμενα κανέναν μήνα προτού το ανεβάσω εδώ όταν και θα ήταν πιο σταθερά τα πράγματα. Αλλά σκέφτηκα να το κάνω τώρα γιατί μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους το εγχείρημα και φυσικά για συμβουλές!!!

 

Η φωτοπεριοδος για την ώρα είναι 12 ώρες, αλλά θα την μειώσω στις 10 όταν πάρουν λίγο ακόμα τα πάνω τους τα περισσότερα φυτά που έτσι κι αλλιώς πάνε όλα καλά για την ώρα χωρίς καμία απώλεια, αν και περίμενα από νωρίς να μην τραβήξουν κάποια.

 

Μερικές φωτογραφίες:

 

IMG_20231029_164919.jpg

IMG_20231029_171438.jpg

IMG_20231029_171540.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ολα ωραια!

Προσεχε την αμμωνια τωρα. Με τοσο χωματακι θα κανει μπαμ καποια στιγμη.

Μπορει να βγαλει και το υδρόθειο με το μεθανιο........Ακούστηκε καπως ....... τρομακτικοοοοο :D:D:D

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Το μπαμ το θεωρείς σίγουρο δηλαδή; σκοπεύω να φυτέψω κι άλλα από τα κλαδεματα όταν φτάσουν κάποια φυτά στην επιφάνεια με την ελπίδα να τραβάνε τα πάντα από το χώμα και να γλιτώσω κάτι τέτοια που λες 

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2023 at 9:02 ΠΜ, το μέλος Vou έγραψε:

Το μπαμ το θεωρείς σίγουρο δηλαδή; σκοπεύω να φυτέψω κι άλλα από τα κλαδεματα όταν φτάσουν κάποια φυτά στην επιφάνεια με την ελπίδα να τραβάνε τα πάντα από το χώμα και να γλιτώσω κάτι τέτοια που λες 

Aν περασαν 7-10 ημερες απο την στιγμη, που εβαλες νερακι και δεν μετρησες αμμωνια πανω απο 1-2ppm, τότε δεν θα βγαλει μετα.

Σε ενυδρεια με πολλα φυτα πολλες φορες δεν εχουμε  και καθολου θετικες τιμες .....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @natateo. Δεν έχω μετρήσεις, είχαν λήξει τα τεστ και δεν το είχα πάρει χαμπάρι, περιμένω τα καινούρια. Πάντως τρέχει δύο βδομάδες με καρδινάλιους και σαλιγκάρια χωρίς πρόβλημα. Κι επειδή είχα κάνει κάποια χοντρολαθη με το μπολι σε προηγούμενο στήσιμο, είχα χάσει 8-10 καρδινάλιους από αμμωνία, οπότε φαντάζομαι πως τα φυτά φιλτραρισαν τα πάντα.

 

Μερικά φυτά έχουν ήδη φτάσει την επιφάνεια, αλλά ή και ίδιο είδος σε άλλη θέση δεν έχουν τραβήξει τόσο. Κάτι που το περίμενα και είχα στο μυαλό μου να κλαδευω και να φυτεύω ό,τι πάει καλά, και να αφήσω ότι δεν τραβάει στην τύχη του. Μήπως είναι πολύ νωρίς για να το αρχίσω αυτό; να τα περιμένω μια βδομάδα ακόμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2023 at 9:08 ΠΜ, το μέλος Vou έγραψε:

να κλαδευω και να φυτεύω ό,τι πάει καλά, και να αφήσω ότι δεν τραβάει στην τύχη του.

Ναι. Αν βλεπεις, οτι φτανουν στην επιφανεια - κλαδεμα!

Χαιρομαι, που ολα πανε καλα!!!

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά πανε όλα καλά για την ωρα. Ειδικά τα στεμ αναπτύσονται ταχυτατα. Μπήκαν μερικές γαρίδες red cherry στο ενυδρείο πριν δύο μέρες. Περίπου καμία 20αρια σε διάφορα μεγέθη, οι καρδινάλιοι (12 τελικά) μπορεί να τσίμπησαν κανένα μωρό αλλά γενικά δεν ασχολούνται με τις γαρίδες. Καμία ιδέα για την τελική μορφή της πανίδας του ενυδρείου; ,🤔IMG_20231109_164216.thumb.jpg.4d78622a940bba4cd75155281a5e1b86.jpg;;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυγά καρδιναλίων 

IMG_20231117_174126.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά υπέροχο. Φτου μην το ματιάσω. Ζούγκλα έχει γίνει. Από μετρήσεις πως πας;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Πραγματικά υπέροχο. Φτου μην το ματιάσω. Ζούγκλα έχει γίνει. Από μετρήσεις πως πας;

 

Ε ευχαριστώ Κρις. Δεν έχω κάνει καθόλου μετρήσεις ως τώρα. Τα φυτά δεν τα προλαβαίνω, όλα τα ζωντανά μέσα γεννάνε και πληθαίνουν οπότε φαντάζομαι θα είναι οκ το νερό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Ε ευχαριστώ Κρις. Δεν έχω κάνει καθόλου μετρήσεις ως τώρα. Τα φυτά δεν τα προλαβαίνω, όλα τα ζωντανά μέσα γεννάνε και πληθαίνουν οπότε φαντάζομαι θα είναι οκ το νερό 

Ε ναι για να έχεις και γέννες είναι κάτι παραπάνω από οκ. Μια χαρά. Μεγάλη πρόκληση το walstad 😉

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Ε ναι για να έχεις και γέννες είναι κάτι παραπάνω από οκ. Μια χαρά. Μεγάλη πρόκληση το walstad 😉

Δεν ξέρω από ποια άποψη το λες. Εμένα ως τώρα μου φαίνεται ως το πιο εύκολο ενυδρείο που είχα. Το μόνο που κάνω είναι τάισμα και κλάδεμα, και πάει μόνο του. Είναι πολύ νωρίς όμως ακόμα, τρέχει μόνο κάτι λίγο από τρεις μήνες, και απ' ότι διαβάζω τα θέματα ξεκινάνε μετά τον πρώτο χρόνο 

Link to comment
Share on other sites

Το λέω υπό την έννοια ότι είναι σαφώς πιο ασταθές από ένα ενυδρείο με φίλτρο. Πιστεύω ότι ο πρώτος καιρός είναι πιο επίφοβος. Όσο ωριμάζει, λογικά τόσο περισσότερο σταθεροποιείται. Κυκλοφορητή έχεις ή το έχεις κάνει "σκληροπυρηνικό" χωρίς τίποτα; 😎

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2023 at 11:20 ΠΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Το λέω υπό την έννοια ότι είναι σαφώς πιο ασταθές από ένα ενυδρείο με φίλτρο. Πιστεύω ότι ο πρώτος καιρός είναι πιο επίφοβος. Όσο ωριμάζει, λογικά τόσο περισσότερο σταθεροποιείται. Κυκλοφορητή έχεις ή το έχεις κάνει "σκληροπυρηνικό" χωρίς τίποτα; 😎

Υπάρχει ένα εξωτερικό φικτρακι της eheim 2211, άδειο ως κυκλοφορητης. Σε όλα τα ενυδρεία τέτοιου τύπου προτείνεται κάποια χαμηλή ροή 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...