Jump to content

χρυσοψαρο δυσκοιλιοτητα?


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : μακρια περιτωματα  χρυσοψαρου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:70

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): oase filtro smart 100 εξωτερικο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσοψαρα fancy

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα  πρωι tetra νιφαδες-βραδυ sera με σπιρουλινα  σαββατο βραδυ αρακας, αλλαγη νερου καθε κυριακη 30 λιτρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,6-8

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):15

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: fancy χρυσοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): παρουσιαζει  μακρια περιτωματα χρωμματος ροζ! (ισως επειδη η μια η τροφη εχει πολλα κοκκινα φυλαρακια μεσα?) εχω δει και μαυρα περιτωματα  βεβαια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

IMG_0660(1).jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : μακρια περιτωματα  χρυσοψαρου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:70

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): oase filtro smart 100 εξωτερικο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσοψαρα fancy

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα  πρωι tetra νιφαδες-βραδυ sera με σπιρουλινα  σαββατο βραδυ αρακας, αλλαγη νερου καθε κυριακη 30 λιτρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,6-8

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):15

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: fancy χρυσοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): παρουσιαζει  μακρια περιτωματα χρωμματος ροζ! (ισως επειδη η μια η τροφη εχει πολλα κοκκινα φυλαρακια μεσα?) εχω δει και μαυρα περιτωματα  βεβαια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

IMG_0660(1).jpg

Καλησπέρα φίλε μου. Εφόσον τα υγρά τεστ δε δείχνουν κάτι, το πιθανότερο είναι ότι είναι από το πολύ φαι. Επίσης επειδη μπορεί να είναι και σημάδι δυσκοιλιότητας, καλό θα ήταν να τα αφήσεις νυστικα δύο ημέρες (δεν παθαίνουν τπτ) και την τρίτη ημέρα να τους δώσεις βρασμένο και αποφλοιωμενο αρακά που τα βοηθάει να ενεργήθουν. Το χρώμα των περιττωμάτων επηρεάζεται από το χρώμα της τροφής, αρκεί να μην είναι αίμα πάντα. Ειδικά σε αυτές τις τροφές που δεν είναι και οι καλύτερες (στικς) για τα ψάρια σου. Αλλά ζητήματα έχεις?  Τα λίτρα σου είναι οριακά για δύο ψάρια να ξέρεις μη βάλεις και άλλα 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. Εφόσον τα υγρά τεστ δε δείχνουν κάτι, το πιθανότερο είναι ότι είναι από το πολύ φαι. Επίσης επειδη μπορεί να είναι και σημάδι δυσκοιλιότητας, καλό θα ήταν να τα αφήσεις νυστικα δύο ημέρες (δεν παθαίνουν τπτ) και την τρίτη ημέρα να τους δώσεις βρασμένο και αποφλοιωμενο αρακά που τα βοηθάει να ενεργήθουν. Το χρώμα των περιττωμάτων επηρεάζεται από το χρώμα της τροφής, αρκεί να μην είναι αίμα πάντα. Ειδικά σε αυτές τις τροφές που δεν είναι και οι καλύτερες (στικς) για τα ψάρια σου. Αλλά ζητήματα έχεις?  Τα λίτρα σου είναι οριακά για δύο ψάρια να ξέρεις μη βάλεις και άλλα 

καλησπερα οχι  αλλα  θεματα  δεν εχω  και αυτο το παρουσιαζει το ενα απο τα 2 το μικροτερο  , τα λιτρα το ξερω εχω στο προγραμα οταν μεγαλωσουν να παω σε πιο μεγαλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλησπερα οχι  αλλα  θεματα  δεν εχω  και αυτο το παρουσιαζει το ενα απο τα 2 το μικροτερο  , τα λιτρα το ξερω εχω στο προγραμα οταν μεγαλωσουν να παω σε πιο μεγαλο ενυδρειο

Ok. Οπότε κανείς ότι σου έγραψα και θα πάνε όλα καλά. Επίσης προτείνω να τα παίζειςε τροφή pellet βυθιζόμενη και όχι στικς για καλύτερη διατροφή και αποφυγή θεμάτων όπως swim blatter

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ok. Οπότε κανείς ότι σου έγραψα και θα πάνε όλα καλά. Επίσης προτείνω να τα παίζειςε τροφή pellet βυθιζόμενη και όχι στικς για καλύτερη διατροφή και αποφυγή θεμάτων όπως swim blatter

εχω παραγγειλει και περιμενω να μου ερθει αυτη  HS AQUA HI-GOLD PELLETS που λεει οτι ειναι βυθιζομενη γιατι ειχα παρει και κοκκους αλλα δεν βυθιζονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...