Jump to content

Φωτισμος και φιλτραρισμα για 60lt.


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

μολις μου χαρισαν ενα jewel 60lt και σκεφτομαι να μεταφερω τα gappies και τα φυτα μου απο το μικρο των 30lt που τα εχω τωρα.Μπορειτε να μου προτεινετε καταλληλο φιλτρο και λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το μαμά JUWEL Bioflow ONE (εσωτερικό φίλτρο )η το fluval 107 και κατεβάζεις την ροή αν χρειάζεται. Στην μια περίπτωση το μαμά φίλτρο πάνω από 80 λίτρα δεν κάνει αν όμως πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο μέχρι και 110 λίτρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το fluval 107 (εξωτερικό φίλτρο) και είσαι περίπου 5 φορές τα λίτρα .  Τώρα από φωτισμό μπορείς πάλι να πάρεις μαμά juwel 60 cm νομίζω είναι και εφαρμόζονται στο ενυδρείο εύκολα η μπορείς να φτιάξεις εσύ με  λωρίδα smart led και προφίλ  αλουμίνιου και να έχεις πολλές επιλογές με τον φωτισμό. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

και το μαμα που λεει ο φιλος απο πανω ειναι καλο βεβαια θα κοψεις λιγο το σφουγγαρι για να βαλεις βιολογικο υλικο αν πας σε εξωτερικο εγω στο primo 70 εχω το oase filtrosmart 100 ειχα και το εσωτερικο Sicce Shark Adv 600 που και αυτο ειναι καλο , ηλαμπα novolux 8w εχει γυρω στα 40 ευρω και ειναι αρκετα καλη

Link to comment
Share on other sites

εχω το Juwel Primo 70 και χρησιμοποιώ ένα φθηνό εξωτερικό φίλτρο dophin astro 2202 στα 50 ευρώ και ένα led της sun sun 24 watt (ADE 500C) περίπου στα 40 ευρώ.

Αυτό που θα σου πρότεινα ειναι να επιλέξεις ένα σχετικά δυνατό φώς και όχι φώτα των 7-8 watts.

Ακόμα και εύκολα φυτά να έχεις θέλουν αρεκτό φώς.Επίσης αν εχεις ανοιχτό ενυδρείο τοποθέτησε πόθο γύρω γύρω με τις ρίζες του μέσα στο νερό του ενυδρείου,θα κάνει την διαφορά στα νιτρικά!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aquascape έγραψε:

εχω το Juwel Primo 70 και χρησιμοποιώ ένα φθηνό εξωτερικό φίλτρο dophin astro 2202 στα 50 ευρώ και ένα led της sun sun 24 watt (ADE 500C) περίπου στα 40 ευρώ.

Αυτό που θα σου πρότεινα ειναι να επιλέξεις ένα σχετικά δυνατό φώς και όχι φώτα των 7-8 watts.

Ακόμα και εύκολα φυτά να έχεις θέλουν αρεκτό φώς.Επίσης αν εχεις ανοιχτό ενυδρείο τοποθέτησε πόθο γύρω γύρω με τις ρίζες του μέσα στο νερό του ενυδρείου,θα κάνει την διαφορά στα νιτρικά!

καλημερα  το ade500c πως το εχεις βαλει  το εχεις κανει ανοιχτο χωρις καπακι? τα watt δεν νομιζω οτι παιζουν ρολο  τα lumens πρεπει να δει και τι αναγκες εχουν τα φυτα  νομιζω απο ενα βιντεο που ειχα δει

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 22 ώρες, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλημερα  το ade500c πως το εχεις βαλει  το εχεις κανει ανοιχτο χωρις καπακι? τα watt δεν νομιζω οτι παιζουν ρολο  τα lumens πρεπει να δει και τι αναγκες εχουν τα φυτα  νομιζω απο ενα βιντεο που ειχα δει

Καλημέρα,ακριβώς , το έχω ανοιχτό, για μένα ειναι πολύ πιο όμορφο ετσι απλά εχεις μεγαλύτερη εξάτμιση και πρέπει να συμπληρώνεις λίγο νερό που και που.

Σωστά τα λές για τα lumens,απλά lumens και watt συνδέονται και υπάρχει και μια τυπική αντιστοιχία μεταξύ τους ,οπως διαβαζω εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Λούμεν_(μονάδα_μέτρησης) .Νομιζω στα 24w (λεει οτι) βγάζει 1750lumens που για το 70l ενυδρειο μου και για ευκολα φυτα πιστευω ειναι οκ.Βέβαια,σε ολο αυτό πρέπει να υπολογίσεις και το βαθος το οποίο έχει το ενυδρείο,αν καλύπτονται απο κάτι τα φυτά σου (πχ φυτά επιφανειας κτλ),εγώ είδα ότι έχοντας φυτά επιφανείας μπλόκαραν πολύ φως και τα έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

 

Καλημέρα,ακριβώς , το έχω ανοιχτό, για μένα ειναι πολύ πιο όμορφο ετσι απλά εχεις μεγαλύτερη εξάτμιση και πρέπει να συμπληρώνεις λίγο νερό που και που.

Σωστά τα λές για τα lumens,απλά lumens και watt συνδέονται και υπάρχει και μια τυπική αντιστοιχία μεταξύ τους ,οπως διαβαζω εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Λούμεν_(μονάδα_μέτρησης) .Νομιζω στα 24w (λεει οτι) βγάζει 1750lumens που για το 70l ενυδρειο μου και για ευκολα φυτα πιστευω ειναι οκ.Βέβαια,σε ολο αυτό πρέπει να υπολογίσεις και το βαθος το οποίο έχει το ενυδρείο,αν καλύπτονται απο κάτι τα φυτά σου (πχ φυτά επιφανειας κτλ),εγώ είδα ότι έχοντας φυτά επιφανείας μπλόκαραν πολύ φως και τα έβγαλα.

εγω εχω παρει το 400αρι για το καλοκαιρι για να βγαλω το καπακι και να βαλω και ανεμιστηρες βεβαια δεν ξερω αν θα ριξουν κανεναν σαλτο τα χρυσοψαρα!!!!  νομιζω για ευκολα φυτα στο 70αρι χρειαζονται γυρω στα 1200lumen οποτε με τα 1750  ειναι υπεραρκετα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...