Jump to content

Καθάρισμα επίμονων αλατων


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Το ενυδρείο μου έχει πιάσει άλατα τα οποία δεν φεύγουν με ζεστό ξύδι, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τα καθαρίσω ή πρέπει να αποδεχτώ ότι θα τα έχω για πάντα?

 

Έχω μεταφέρει ψάρια και φυτά σε άλλο ενυδρειακι προσωρινά, οπότε μόνο η άμμος μένει που δεν μπορώ να την μεταφέρω γιατί είναι πολλή...Διαβάζω για ακουαφορτε αλλά διστάζω για να είμαι ειλικρινής...🤔

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Μέτρα μία τα φωσφορικά PO4 και πες μας πόσο εχεις και το PH από το ενυδρείο και της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Το ph από τη βρύση είναι 7,6.

Το ενυδρείο το εχω ξεστησει σε αυτή τη φάση, έχει νερό βρύσης μέσα και τρέχει το εσωτερικό της juwel μόνο με σφουγγάρια...Το εξωτερικό φίλτρο μαζι με τα βιολογικά του εσωτερικού τρέχει σε ένα κουβαδάκι με νερό ενυδρειου που βάζω ψαροτροφη...Έχει νόημα να μετρήσω κάποιο από αυτά?

 

Τεστ για φωσφορικά δεν έχω δυστυχώς αλλά θα πάρω αν είναι το ΣΚ και θα επανέλθω με μετρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2023 at 9:44 ΠΜ, το μέλος milou έγραψε:

Το ενυδρείο μου έχει πιάσει άλατα τα οποία δεν φεύγουν με ζεστό ξύδι, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τα καθαρίσω ή πρέπει να αποδεχτώ ότι θα τα έχω για πάντα?

ξυστρα ενυδρειου (ή ανταλακτικες λεπιδες για κοφτη (πχ αυτες  https://www.itools.gr/ergaleia-xeiros/psalidia-maxairia/λεπιδεσ-για-κοφτη-s-18-kds-9mm-10τεμ-4961-4962-detail  . Με τις λεπιδες πολυ προσοχη για να μην κοπεις και να μην γρατζουνίσεις τα τζάμια) )και τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Τα χω δοκιμάσει κ αυτά...τίποτα δυστυχώς... Δεν ξέρω μήπως επειδή το χω χαράξει το ενυδρείο σε προηγούμενη φάση, έχει χαλάσει η επιφάνεια του γυαλιού για αυτό δεν φεύγουν και τα άλατα. Δεν είναι πολύ εμφανή, απλά φαίνεται μια θολούρα στο τζάμι σε κάποια σημεία και θα ήθελα να την ξεφορτωθώ αν γίνεται 🙄

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να μπεις σε αυτή την διαδικασία.

1) βρίσκεις ένα πιστόλι θερμού αέρα και το περνάς εκεί που είναι η γρατζουνιές χωρίς να είσαι σέ ένα σημείο συνέχεια με ΠΡΟΣΟΧΉ  και κυκλικές κινήσεις συνεχώς χωρίς να κάψεις το γυαλί.

 

ΥΓ .Θέλει Προσοχή γιατί μπορεί και να το σπάσεις αν δεν ξέρεις τι κάνεις.

 

αρχείο λήψης (3).jpeg

2) Η με γυαλόχαρτα και κάποιες αλοιφές όπως κάνουν στα φανάρια αυτοκινήτων για γυάλισμα.

 

993153625_max.jpg

3) Τέλος να το πάς κάπου που να κάνει επισκευές ενυδρείων.

 

4) Αγοράζεις καινούργιο ενυδρείο αν το έχεις πανό από 8 χρόνια γιατί δεν αξίζει νομίζω να μπεις σε όλη αυτή την διαδικασία .

 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καί κάτι ακόμα που μπορεί να βοηθήσει στο να μην εχεις τέτοια θέματα με το νερό είναι η αγοράζεις Α/Ο , η περνάς κάποια φίλτρανση στο σύστημα σου / στην βρύση.

 

Ας μας πουν και τα υπόλοιπα παιδιά  .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, δεν φανταζομουν ποτέ ότι υπήρχαν αυτές οι επιλογές!

 

Νομίζω θα το αφήσω ως έχει προς το παρόν, δεν είναι τόσο εμφανή τα άλατα σε κάποιον που δεν παρατηρεί συνεχώς το ενυδρείο, απλά είχα θεωρήσει ότι είναι ευκαιρία τώρα που το χω ξεστησει να δω αν γίνεται κάτι. Αλλά τα ψαράκια τα έχω σε ένα μικρό ενυδρειακι τόσες μέρες και δεν θέλω να τα κρατήσω άλλο εκεί οπότε θα ξεκινήσω διαδικασία στησίματος πάλι.

 

Το νερό μου είναι αρκετά σκληρό είναι η αλήθεια και την έχω στα υπόψη την ώσμωση, είναι στα προσεχώς μου...

 

Υπάρχει μεγάλη αφραγκια δυστυχώς αυτό το διάστημα, δεν έχω επιλέξει σωστό χόμπι 😋

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συμφωνώ με τον ταξιάρχη καλύτερα πήγαινε το εκεί που επισκευάζουν ενυδρεία να σου αλλάξει το μπροστινό τζάμι καθάρισε και τα υπόλοιπα. Ανάλογα την παλαιότητα πάντα και το μέγεθος. Δηλαδή αν μιλάμε για 60-80αρι ενυδρείο δεν στοιχίζει και πολύ, ειδικά αν μπορεί να στο αλλάξει κάποιος φίλος που ξέρει.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...