Jump to content

Αφαίρεση εσωτερικου φιλτρου σε juwel primo 110


Chris Papapostolis

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω  το εσωτερικό φιλτρο juwel  με εξωτερικό και δεν ξέρω κατά πόσο  αυτό είναι εφικτό  και εύκολο  καθώς θα γίνει με γεματο το ενυδρείο. Φυσικά η αφαίρεση  θα γινει σε μέρα αλλαγής με λιγότερο νερό στο ενυδρείο. Αν κάποιος το έχει επιχειρήσει θα ήθελα λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω  το εσωτερικό φιλτρο juwel  με εξωτερικό και δεν ξέρω κατά πόσο  αυτό είναι εφικτό  και εύκολο  καθώς θα γίνει με γεματο το ενυδρείο. Φυσικά η αφαίρεση  θα γινει σε μέρα αλλαγής με λιγότερο νερό στο ενυδρείο. Αν κάποιος το έχει επιχειρήσει θα ήθελα λεπτομέρειες!

καλησπερα δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις βγαζεις το εσωτερικο   και στηνεις το εξωτερικο δεν ξερω μονο αν θα χρειαστει και επιπλεον βιολογικο υλικο το εξωτερικο γιατι φανταζομαι αυτο που εχις τωρα δεν θα φτανει

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλησπερα δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις βγαζεις το εσωτερικο   και στηνεις το εξωτερικο δεν ξερω μονο αν θα χρειαστει και επιπλεον βιολογικο υλικο το εξωτερικο γιατι φανταζομαι αυτο που εχις τωρα δεν θα φτανει

Βιολογικό σίγουρα θα χρειαστεί επιπλέον! Ο προβληματισμός  μου είναι ποιον τροπο  να ξεκολλησω το φιλτρο χωρις να κανω καμια ζημιά  και τρέχω μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Βιολογικό σίγουρα θα χρειαστεί επιπλέον! Ο προβληματισμός  μου είναι ποιον τροπο  να ξεκολλησω το φιλτρο χωρις να κανω καμια ζημιά  και τρέχω μετά!!!

με βεντουζες πιανει? αν ναι το σπρωχνεις προς τα πανω και το βγαζεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

με βεντουζες πιανει? αν ναι το σπρωχνεις προς τα πανω και το βγαζεις

Είναι κολλημένο σε κάθε πλευρα  σε τέσσερα σημεία, δύο πάνω δύο κάτω. κάθε σημείο εχει μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από 2ευρω. Δλδ συνολικά είναι κολλημένο  σε 8 σημεία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Είναι κολλημένο σε κάθε πλευρα  σε τέσσερα σημεία, δύο πάνω δύο κάτω. κάθε σημείο εχει μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από 2ευρω. Δλδ συνολικά είναι κολλημένο  σε 8 σημεία 

λογικα οπως ειδα και σε βιντεο αυτα τα 8 ειναι βεντουζες αν το σπρωξεις θα αρχισει να ανεβαινει προς τα πανω μολις πιασει να βγαινει απο το τζαμι θα αρχισει να ξεκολαει πιστευω

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ενυδρεία της juwel έχουν κολλημένα τα εσωτερικά τους φίλτρα με μαύρη σιλικόνη. Θέλει ΠΟΛΥ προσοχή κατά την αφαίρεση! Υπάρχουν video που ίσος σε βοηθήσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

λογικα οπως ειδα και σε βιντεο αυτα τα 8 ειναι βεντουζες αν το σπρωξεις θα αρχισει να ανεβαινει προς τα πανω μολις πιασει να βγαινει απο το τζαμι θα αρχισει να ξεκολαει πιστευω

 

Θα δοκιμάσω τραβώντας  το να δω αν βγαίνει, αν και νομίζω είναι σιλικόνη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Magok έγραψε:

Κάποια ενυδρεία της juwel έχουν κολλημένα τα εσωτερικά τους φίλτρα με μαύρη σιλικόνη. Θέλει ΠΟΛΥ προσοχή κατά την αφαίρεση! Υπάρχουν video που ίσος σε βοηθήσουν.

 

Ναι κολλημένο  νομίζω είναι. Ας ελπίσουμε  μη γίνει καμία  στραβή στην αφαίρεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις μία λάμα για πριόνι 👇

 

tactix-lames-aeros-dimetallikes-set-2-tem-300-mm-32d-267315.jpg

 

Καί μια σπάτουλα μεγάλη ,

Καλό είναι να περάσεις στην σπάτουλα μπροστά χαρτοταινία και με προσοχή κόβεις και με τη σπάτουλα σπρώχνεις το φίλτρο σιγά-σιγά να ξεκολλήσει.👇

 

31-0001214-800x800.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Ναι κολλημένο  νομίζω είναι. Ας ελπίσουμε  μη γίνει καμία  στραβή στην αφαίρεση!!!

Σιλικόνη είναι και θέλει κόψιμο σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Παίρνεις μία λάμα για πριόνι 👇

 

tactix-lames-aeros-dimetallikes-set-2-tem-300-mm-32d-267315.jpg

 

Καί μια σπάτουλα μεγάλη ,

Καλό είναι να περάσεις στην σπάτουλα μπροστά χαρτοταινία και με προσοχή κόβεις και με τη σπάτουλα σπρώχνεις το φίλτρο σιγά-σιγά να ξεκολλήσει.👇

 

31-0001214-800x800.jpg

👍👍👍κάτι θα γίνει  πιστεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εφόσον  καταφέρω και το αφαιρέσω  ποιο εξωτερικό  προτείνετε; λέω για το  fluval 207.  η είναι αρκετά δυνατο και να πάω στο 107; το ενυδρείο  είναι το primo 110 με καθαρά λίτρα περίπου  85.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Και εφόσον  καταφέρω και το αφαιρέσω  ποιο εξωτερικό  προτείνετε; λέω για το  fluval 207.  η είναι αρκετά δυνατο και να πάω στο 107; το ενυδρείο  είναι το primo 110 με καθαρά λίτρα περίπου  85.

Ναι μία χαρά είναι το 207 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Ναι κολλημένο  νομίζω είναι. Ας ελπίσουμε  μη γίνει καμία  στραβή στην αφαίρεση!!!

καλημερα  τι στραβη μπορει να γινει? υπομονη θελει (πρωτη φορα ακουω να ειναι κολημενο εμενα  στο 70αρι ηταν μεσα στο κουτι του)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλημερα  τι στραβη μπορει να γινει? υπομονη θελει (πρωτη φορα ακουω να ειναι κολημενο εμενα  στο 70αρι ηταν μεσα στο κουτι του)

Δεν είναι άδειο το ενυδρείο και θέλει λίγο προσοχή. Πάντως από βίντεο που έχω δει πιστεύω θα βγει εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Δεν είναι άδειο το ενυδρείο και θέλει λίγο προσοχή. Πάντως από βίντεο που έχω δει πιστεύω θα βγει εύκολα. 

Βγαίνει πολύ εύκολα με μαχαίρι. Το έχω κάνει σε 400αρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αν χρειαζεσαι ακομα βοηθεια απλα θα αναφερω τι εκανα εγω σε Rio 240, σε μερα αλλαγης οπως ειπες και αφου ειχα βγαλει το νερο που επρεπε,ζεστανα ελαφρα το τζαμι απ'εξω με το πιστολακι στο εκαστοτε  σημειο που ηταν η σιλικονη και αμεσως οσο ηταν σχετικα θερμο το τζαμι  περναγα χοντρη πετονια ψαρεματος γυρω απο την σιλικονη και την  εκοβα! 
 Η διαδικασια γινοταν σε ενα σημειο την φορα με τοπικη θερμανση και κοψιμο και για τα 8 σημεια σιλικονης μου πηρε περιπου 30', διοτι υπηρξε σχετικη δυσκολια στα κατω σημεια που ειχε νερο το ενυδρειο..!!!
 Να σου πω επισης αν κανεις αυτη την διαδικασια οτι ΠΡΕΠΕΙ να φορας γαντια εργασιας διοτι η πετονια οπως ξερουμε κοβει ασχημα και δεν το θελουμε..
   Ελπιζω να βοηθησα με την γνωμη μου και εννοειται οτι ειμαι εδω για καθε απορια...οπως ολοι εδω μεσα αλλωστε..🙂🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σείς, βγαίνει πολύ εύκολα με μία πετονιά ή χορδή απο κιθάρα κτλ...Είναι το ποιό εύκολο πράγμα!Μήν τα κάνετε δύσκολα!

 

Άν και εγώ θα το άφηνα και θα συμπλήρωνα και ένα εξωτερικό.Μιά χαρά φίλτρο είναι και σε περίπτωση που κάτι γίνει το έχεις και για backup

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  όλους για την βοήθεια! Με τις απαντήσεις σας και κάποια βίντεο που είδα θεωρω θα γίνει πολυ εύκολα η αφαίρεση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...