Jump to content

Μέγεθος νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Πριν από 1μιση μηνα αγόρασα δύο νεροχελώνες. Η απορία μου είναι η εξής. Ενώ είναι στο ίδιο ενυδρείο ζουν κάτω απ' τις ίδιες συνθήκες και είναι ίδιο είδος. Η μία έχει μεγαλώσει πολύ περισσότερο ενώ ή άλλη ελάχιστα. Να πω ότι όταν τις πήρα είχαν ίδιο μέγεθος. Είναι και οι δύο ενεργητικές και τρώνε καλά. Τις έχω για το μέγεθος τους σε καλό ενυδρείο θεωρώ. 60 εκ μήκος. Έχω όλον τον εξοπλισμό, λάμπες uva uvb ενώ το ενυδρείο είναι και μπροστά από παράθυρο που χτυπάει ο ήλιος πολλές ώρες την ημέρα, βιταμίνες, ασβέστιο, κλπ. Τρώνε το πρωί αποξηραμένη τροφή για μικρές χελωνες και το απόγευμα λίγες γαρίδες ή μικρά κομματάκια από φρούτα και λαχανικά. Που μπορεί να οφείλεται η διαφορά στο μέγεθος τους ; Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω διαφοράς φύλου; να πω ότι δεν γνωρίζω το φύλο τους 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βιβή.

 

Δυστυχώς κανένας δέν μπορεί να σου απαντήσει με ακρίβεια.Φυσικά μπορεί να είναι το διαφορετικό φύλο.

Μπορεί όμως να είναι και κάποιο παράσιτο ή απλά γενετική προδιάθεση ή απλά θέμα ανταγωνισμού μεταξύ των δύο.

Μπορείς να βάλεις φωτό βίντεο να τις δούμε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα Βιβή.

 

Δυστυχώς κανένας δέν μπορεί να σου απαντήσει με ακρίβεια.Φυσικά μπορεί να είναι το διαφορετικό φύλο.

Μπορεί όμως να είναι και κάποιο παράσιτο ή απλά γενετική προδιάθεση ή απλά θέμα ανταγωνισμού μεταξύ των δύο.

Μπορείς να βάλεις φωτό βίντεο να τις δούμε?

Δυστυχώς δεν κατάφερα να ανεβάσω φωτογραφία. Θα προσπαθήσω ξανά. Να πω ότι από θέμα συμπεριφοράς το μικρότερο είναι ακόμα πιο ενεργητικό απ' το μεγάλο , διεκδικεί εξίσου την τροφή και έχει ενημερωθεί. Έρχεται οπότε με βλέπει και όταν χαμηλώνω το δάκτυλο φέρνει το κεφάλι του και ακουμπάει. Ενώ το μεγάλο γενικά είναι φοβισμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...