Jump to content

Σκουλήκια στο νερό της χελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα μικρό χελωνακι το τελευταίο χρόνο και σήμερα όπως πήγα να του αλλάξω το νερό, παρατήρησα πολλα μικρά μαύρα σκουλήκια χωρίς πόδια. Να πω ότι ο χώρος της χελώνας βρίσκεται στον πάγκο της κουζίνας και μερικές φορές πέφτουν μικρό έντομα εκεί όπως μυγακια, πεταλουδιτσες και κουνουπια. Έχω κι άλλες 2 χελώνες μεγάλες, ηλικίας 9 ετών αλλά ποτέ δε παρατήρησα κάτι παρόμοιο και δεν ξέρω αν φταίει ότι της έχω στο δωμάτιο. Δεν τράβηξα φωτογραφία, τα σιχάθηκα και άλλαξα το νερό κατευθείαν. Ο χώρος της τα μόνα που έχει είναι μια πέτρα να πηγαίνει και μια πέτρα ασβεστίου. Αν ξέρει κανείς τι είναι αυτά και τι μπορεί να ευθύνεται, θα το εκτιμούσα να με βοηθήσει. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Στειλε μια φωτογραφια να δουμε που την εχεις και πως. Πες λιγο και για τις ρουτινες και εξοπλησμο, που εχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 13/11/2023 at 6:25 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα

Στειλε μια φωτογραφια να δουμε που την εχεις και πως. Πες λιγο και για τις ρουτινες και εξοπλησμο, που εχεις.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά! τώρα μόλις ειδα την απάντηση. χώρος που μου έδωσαν είχε κάτι σκαλακια πλαστικά κίτρινα αυτά που συνήθως έχουν σε κάθε αρχικό  εξοπλισμό χελώνας. Τα έβγαλα επειδή ήθελε καθάρισμα κάθε μέρα με τις σκόνες που μάζευε. Τώρα έχει απλώς μια πέτρα και όχι τόσο υψηλή στάθμη νερου τώρα για τον χειμώνα. Δεν τρώει πολύ προφανώς, το νερό πλέον το αλλάζω 2-3 φορές την εβδομάδα . Να σημειώσω πως όταν βγήκαν αυτά τα μαύρα σκουληκακια, είχα βάλει στο νερό και το ασβέστιο σε σχήμα χελώνας ,όταν το έβγαλα δεν ξανά βγήκαν. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό τώρα 17041925632138973097040477509258.thumb.jpg.ec3afc208535f6f65248e54896ff07d7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν την εχεις μεσα στο σπιτι, τότε χρειαζεται να εχεις και καποιο εξοπλισμό για να πανε καλα τα πραγματα. Ριξε μια ματια εδω-

https://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-χελωνάκια/

Τα σκουλικακια μπορει να ειναι πχ οι προνυμφεσ κουνουπιων, γκουγκλαρε το. Για να σχετιζεται με τν πετρα ασβεστιου, δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...