Jump to content

Θάνατος γόνου Aphyosemion australe


Konstantinos Vlachopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Εδ'ω και μια βδομάδα έχω εκκολάψει αυγά γόνου, είχα 8 ψαράκια τα οποία βρίσκονταν σε τάπερ 400. ml με νερό αποχλωριωμένο. Τάιζα τις 3 πρώτες ημέρες Hobby infusoria και στη συνέχεια απο κει και ύστερα infusoria και Artemia. Εδώ και 4 ημέρες τα ψάρια μεταφέρθηκαν σε ενυδρειάκι ενός λίτρου όπου συνέχισα να ταίζω  infusoria και Artemia. Όλα φαινόταν να πηγαίνουν καλά μέχρι που σημείωθηκαν δύο θάνατοι το Σάββατο και 2 τη Κυριακή. Έχουν απομείνει 4 ψαράκια. 
Η θερμοκρασία του νερού είναι 22 βαθμοί, GH=5, ph=7.2.  Ταίζω 4-5 φορές την ημέρα όπου μετά το πέρας κάθε ταισματος σιφουνάρω τα τυχόν υπολείματα. Τακτικές αλλαγές καθημερινές 40% 

Γενικά τα ψαράκια ειναι ενεργητικά και φαίνεται να τρώνε. Απλά τα βρίσκω ξαφνικά στο πάτο. 

Έκανα δοκιμαστικά και τεστ αμμωνίας (υγρά API ) και βγήκαν μηδενικά. Δυστυχώς δεν ταίζω microworms γιατι η καλλιέργεια που έχω παραγγείλει δεν έχει παραδοθεί απο τα ΕΛΤΑ εδώ και 10 ημέρες. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Κάποια συμβουλή;
Περνάει απο το νουμου και το velvet.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα ψαράκια φαίνονται ότι δέν έχουν φάει καθόλου παρόλο το τάισμα που τους κάνεις.

Δέν έχω χρησιμοποιήσει το hobby infusoria αλλά θα το ψάξω να δώ άν είναι κατάλληλο.Αρτέμια τί/ποιά/πώς τους βάζεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,

 

Τα ψάρια που χάθηκαν ήταν πολυ μικρότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα, φαινόταν απο την αρχή κάπως υπολοιπόμενα. Κάποιες μέρες έριξα και κρόκο αυγού. Αλλα έστω και η μικρή ποσότητα μου έκανε χάλια το νερό. Εκκολάπτω αρτέμια της Ocean Nutrition την ξεπλένω και ρίχνω σε σταγόνες τόσο όσο. Πάντα μένει γιατι σιγουνάρω αρκετές. Δείχνουν να τις κυνηγάνε. 
Έχω έναν ενδοιασμό μήπως έκανα κάποιο λάθος στην αλλαγή του νερού, ίσως το 40% ειναι μεγάλη ποσότητα και τα επηρέασε. 

Σήμερα το πρωί φαινόταν καλά και με ταισμένες κοιλιές (έδωσα κυρίως Artemia) . Είμαι πιο συντηρητικός  στις αλλαγές νερού απο σήμερα. 

Για να δούμε.

Εκτιμώ ιδιαίτερα την απάντηση σου! 

 

 

πριν 19 ώρες, το μέλος Konstantinos Vlachopoulos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Εδ'ω και μια βδομάδα έχω εκκολάψει αυγά γόνου, είχα 8 ψαράκια τα οποία βρίσκονταν σε τάπερ 400. ml με νερό αποχλωριωμένο. Τάιζα τις 3 πρώτες ημέρες Hobby infusoria και στη συνέχεια απο κει και ύστερα infusoria και Artemia. Εδώ και 4 ημέρες τα ψάρια μεταφέρθηκαν σε ενυδρειάκι ενός λίτρου όπου συνέχισα να ταίζω  infusoria και Artemia. Όλα φαινόταν να πηγαίνουν καλά μέχρι που σημείωθηκαν δύο θάνατοι το Σάββατο και 2 τη Κυριακή. Έχουν απομείνει 4 ψαράκια. 
Η θερμοκρασία του νερού είναι 22 βαθμοί, GH=5, ph=7.2.  Ταίζω 4-5 φορές την ημέρα όπου μετά το πέρας κάθε ταισματος σιφουνάρω τα τυχόν υπολείματα. Τακτικές αλλαγές καθημερινές 40% 

Γενικά τα ψαράκια ειναι ενεργητικά και φαίνεται να τρώνε. Απλά τα βρίσκω ξαφνικά στο πάτο. 

Έκανα δοκιμαστικά και τεστ αμμωνίας (υγρά API ) και βγήκαν μηδενικά. Δυστυχώς δεν ταίζω microworms γιατι η καλλιέργεια που έχω παραγγείλει δεν έχει παραδοθεί απο τα ΕΛΤΑ εδώ και 10 ημέρες. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Κάποια συμβουλή;
Περνάει απο το νουμου και το velvet.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Vlachopoulos
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου σε πμ τα στοιχεία σου να σου στείλω vinegar eels που είναι ποιό κατάλληλα για τις πρώτες μέρες.Η αρτέμια ίσως είναι μεγάλη....Άν και μπορεί απλά να έτυχε.Δέν είναι σπάνιο κάποια να είναι ποιό αδύναμα

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Konstantinos Vlachopoulos έγραψε:

Η θερμοκρασία του νερού είναι 22 βαθμοί, GH=5, ph=7.2. 

Η θερμοκρασια για τα μικρα καλυτερα να ειναι 24-25 βαθμους.

GH πρεπει να ειναι 3-5 (6) βαθμους με ΚΗ = 0 με 1βαθμο.

Τοτε και το ph θα ειναι καπου στο 6.5 μεχρι 6.8 , οι τιμες πανω απο 6.8 - δεν νομιζω, οτι βοηθουν.....

Απο τις πρωτες μερες τρωνε ναυπλιες αρτεμιας, (μπορει την πρωτη και την δευτερη μερα το πολυ  να ετρωγαν την ινφουσορια ) το θεμα ειναι, οτι οι ναυπλιες μεγαλωνουν με ταχυτατους ρυθμους και σε 4-5 ωρες μετα την εκκολαψη, ειναι αρκετα μεγαλες για να μην χωρανε στα στοματα των μικρων .... Δηλ πρεπει να βαζεις μπουκαλες με "αυγα" αρτεμιας καθε 8-12 ωρες τουλαχιστον. Καλυτερα να εχεις και grindal worms.

Ακομα... παντα ειχα τα μικρα σε πλαστικα ενυδρειακια το λιγοτερο 4-5λ με αεραντλια (ισα ισα να κανει μια μικρη αναταραξη επιφανειας).

Αλλαγη νερου και εγω εκανα 40-50% αλλά οχι μια και εξω. Απο 20% - 2 φορες την ημερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω, οτι οι κυστες αρτεμιας με κυστες αρτεμιας εχουν μεγαλη διαφορά. Της ocean nutrition ειναι μεγαλες και οι nauplii , που βγαινουν ειναι μεγαλα και αν θυμαμαι καλα , μόνο μετα απο 5-6 ημερες μπορεσα να ταισω μ αυτα. Εχω παρει χυμα κυστες απο Ρωσια, ειναι πολυ πιο ψιλες και οι nauplii ειναι πολυ μικρα και τα μικρα τα ετρωγαν απο την 2-3 μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! 

Την πάτησα δύο φορές,  αρχικα  άργησα να παραγγείλω microworms & vinegar eel cultures και όταν τα βρήκα στο ebay, η παράδοση τους απο τα ΕΛΤΑ έχει καθυστέρήσει 12 μέρες (ακόμη και σήμερα δεν έχει παραδοθεί).
Προσπάθησα να φέρω τις συνθήκες του νερού όσο πιο κοντά γινόταν, χρησιμοποιήσα νερό δικτύου με φίλτρο και στη συνέχεια το αποχλωρίωσα σε βαρέλι. Το φίλτρο φαίνεται να κάνει δουλειά όσον αφορά την σκληρότητα και τα διαλυμένα στερεά. Ακολουθώντας τις οδηγίες  σου, ξεκίνησα σήμερα ένα βαρέλι με τύρφη   προκειμένου να ελαττώσω το pH. 

Aπο την Κυριακή το βράδυ έβαλα και εγώ αεραντλία ρυθμισμένη πολύ χαμηλά, σκέφτηκα ότι σε ένα οξυγονωμένο περιβάλλον τα ψάρια θα έχουν καλή τύχη. 
Όσον αφορά της αλλαγές συνεχίζω στη τάξη του 30%, δεν τις έκανα ποτέ απότομα αλλα προσπαθούσα να δώσω μια ερμηνεία.

Στο θέμα της διατροφής συμβουλεύτηκα τον φίλο και συνάδελφο που μου έδωσε τα αυγά, του εξήγησα ότι δεν είχα διαθέσιμα microworms/vinegar eels και μου πρότεινε σαν εναλλακτική  infusoria και φρεσκοεκκολαπτόμενη artemia (της OceanNutrition). Συμφωνώ μαζί σου ότι τις πρώτες μέρες τρέφονταν με την. infusoria και σταδιακά επέλεγαν artemia (απο την 3η ημέρα τα εισήγαγα). Για να μην αναπτυχθεί η Artemia την διατηρώ στο ψυγείο σε αλατόνερο. 

Απο τη Κυριακή δεν είχα άλλη απώλεια αν και το ένα ψαράκι υπολείπεται των άλλων. 
Νομίζω ότι τελικά ειναι πολλλοί οι παράγοντες που συντέλεσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@Konstantinos Vlachopoulos κάποιο update?Χρειάζεσαι κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, 
 

Μεγαλώνουν τα ψαράκια. Τελικά μου απέμειναν 3 απο τα 8. Έχουν αρχίσει να αποκτούν και χρώμα σιγά-σιγά, πιθανότητα ειναι ένα αρσεινκό και 2 θηλυκά (ναι ναι είμαι τυχερός μέσα στην ατυχία). Θα φροντίσω να ανεβάσω φωτό. Σε ευχαριστώ δημόσια Δημήτρη, για την βοήθεια σου και την αποστολή Vinegar eels. Διαπίστωσα ότι τελικά είχαν κάποιο παθογόνο ( μάλλον velvet. ή Ich), οδηγήθηκα στο συγκεκριμένο συμπέρασμα μιας και ο γόνος ξαφνικά άρχισε να μη τρώει αδυνάτιζε και έχανε το χρώμα του, σε ένα άτομο που το κοίταξα προσεκτικά με στεροσκόπιο φάνηκαν λευκές κηλίδες. Πήρα δραστικά μέτρα με λουτρά μπλε του μεθυλενίου και Sera omnipur A. 
Φαίνεται να πηγαίνουν καλά, αν όλα πάνε κατευχήν  και αρχίζουν να αναπαράγονται, θα αρχίσω να μοιράζω στους συνφορουμίτες. Χωρίς τη βοήθεια σας δε θα τα είχα καταφέρει.   
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...