Jump to content

αλγη καφε και μαυρη


Recommended Posts

καλησπερα παιδια

εδω και καιρο σε νεο ενυδρειο  αντιμετωπιζω θεμα  με καφε αλγη και τωρα τελευταια και με BBA

το ενυδρειο εχει μεσα 2 anubias 2 ντοματιες 1 Echinodorus Bleheri και 5-6 egeria

ο φωτισμος ειναι 3 λαμπες novolux με συνολο 1875 λουμενς  και αναβουν 14:00-22:00

οι μετρησεις ειναι αμμωνια ντρωδη 0 νιτρικα περιπου 15 φωσφορικα 0!!!!(αυτο μου κανει λιγο εντυπωση)

επισης  εχω βαλει μεσα στο φιλτρο αυτα τα χαλικακια στης sera που κρατανε τα πυριτικα

co2 μεχρι τωρα δεν ειχα αλλα τελικα πηρα και περιμενω να μου ερθει η φιαλη

λιπασμα ριχνω ενα γενικης χρησης καθε κυριακη που κανω αλλαγη νερου 50%

εχω δοκιμασει και το excel αλλα δεν βλεπω καποιο αποτελεσμα στην μαυρη

 

επειδη σκεφτομαι να τα βγαλω και να βαλω νεα φυτα πιστευετε οτι αν στησω το co2 θα αλλαξει η κατασταση η να παω για ξεριζωμα?

Link to comment
Share on other sites

To excel αν το ρίξεις απευθείας πάνω στην ΒΒΑ με σύριγγα και βελόνα, κάνει δουλειά. Οταν έριχνα, έκλεινα και τη ροή του φίλτρου για 5-10λ. Οπου στοχεύσεις, την άλλη μέρα ασπρίζει. Απλά θέλει υπομονή μέχρι να πιάσεις όλα τα σημεία. Αν το συνδυάσεις με κλάδεμα, θα τελειώσεις πιο γρήγορα. Είχα παλιά ανούμπιες αλλά με παίδεψαν κι εμένα. Θέλουν σκιά, είναι αργής ανάπτυξης και μου γέμιζαν άλγη, μάλλον επειδή δεν είχα φυτό δίπλα που να την καλύπτει από το φως. Τις αντικατέστησα με φυτά που έχουν παρόμοιες απαιτήσεις σε φως και λίπανση και είμαι καλύτερα.

Λογικά όταν το ενυδρείο ωριμάσει θα έχεις καλύτερη εικόνα.

Πάντως και με το Co2 δεν ξεμπερδεύεις εντελώς. Αυτή η BBA είναι άτιμο πράμα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καφέ άλγη δημιουργείται στα περισσότερα νέα ενυδρεία μπορεί να γεμίσουν τα πάντα με καφέ άλγη δεν είναι σαν την bba. Η ένδειξη της καφέ άλγης σημαίνει ότι το ενυδρείο έχει στρώσει σε σημείο να μπορείς να βάλεις ψάρια και της bba ότι είναι εκτεθειμένο σε παρά πολλές ώρες φωτισμού .

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Καφέ άλγη δημιουργείται στα περισσότερα νέα ενυδρεία μπορεί να γεμίσουν τα πάντα με καφέ άλγη δεν είναι σαν την bba. Η ένδειξη της καφέ άλγης σημαίνει ότι το ενυδρείο έχει στρώσει σε σημείο να μπορείς να βάλεις ψάρια και της bba ότι είναι εκτεθειμένο σε παρά πολλές ώρες φωτισμού .

καλημερα να μειωσω λες τις ωρες σε 7 απο 8?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε αν μπορείς μία φώτο το ενυδρείο. Οι 3 λάμπες που έχεις είναι πολλά Lumens για τόσες ώρες ή άλγη σου εμφανίστηκε επειδή λάμπες λίπασμα και ότι άλλο έχεις βάλει συντελεσαν ωστε να αναπτυχθεί η έξαρση της bba. 

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Ανέβασε αν μπορείς μία φώτο το ενυδρείο. Οι 3 λάμπες που έχεις είναι πολλά Lumens για τόσες ώρες ή άλγη σου εμφανίστηκε επειδή λάμπες λίπασμα και ότι άλλο έχεις βάλει συντελεσαν ωστε να αναπτυχθεί η έξαρση της bba. 

αληθεια ειναι οτι μολις προσθεσα την τριτη λαμπα ειδα και bba μεχρι τοτε ειχα καφε μονο η τουλαχιστων δεν ειχα προσεξει κατι αλλο , τωρα με το co2 δεν χρειαζεται παλι η τριτη λαμπα?

IMG_0657.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

αληθεια ειναι οτι μολις προσθεσα την τριτη λαμπα ειδα και bba μεχρι τοτε ειχα καφε μονο η τουλαχιστων δεν ειχα προσεξει κατι αλλο , τωρα με το co2 δεν χρειαζεται παλι η τριτη λαμπα?

IMG_0657.jpg

 

IMG_0657.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται τα φυτά που έχεις δεν χρειαζονται τόσα πολλά για να αναπτύσσονται με δύο λάμπες είσαι υπερκομπλε ειδικά για τα λίτρα και το ύψος που έχεις στο ενυδρείο και με μια δουλειά κάνεις άνετα. Επίσης βλέπω έχεις κ χρυσόψαρα τα χρυσόψαρα να ξέρεις τρώνε τα φυτά εκτός των σκληρών φυτών όπως οι ανουμπιες και βαλισνεριες. Τα οποία φυτά δεν χρειάζονται σχεδόν τίποτα και με μια λάμπα να αφήσεις το ενυδρείο δεν θα χαλάσουν τα φυτά που έχεις. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα και χρήσει να το φτιάξεις άμεσα τον θερμοστάτη τον έχεις βουτήξει όλον μέσα στο νερό δεν πρέπει να τοποθετηθεί έτσι. Έχει πάνω μια ένδειξη που σου λέει μέχρι ποιο ύψος πρέπει να είναι μέσα στο νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το μέγεθος των ψαριών που έχεις το ενυδρείο πρέπει να είναι 60λιτρα σωστά? Μέχρι δύο fancy χρυσόψαρα να ξέρεις μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου παραπάνω ξεκινάνε τα προβλήματά. 

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Σε σχέση με το μέγεθος των ψαριών που έχεις το ενυδρείο πρέπει να είναι 60λιτρα σωστά? Μέχρι δύο fancy χρυσόψαρα να ξέρεις μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου παραπάνω ξεκινάνε τα προβλήματά. 

70αρι ειναι αλλα λογικα 60-65 καθαρα , 2 fancy εχω μεσα  οι διαστασεις ειναι 61χ31χ44 νομιζω οτι ο θερμαντηρας  γραφει μεχρι 50 cm μπορει να βυθιστει αν καταλαβαινω τις οδηγιες(βαζω φωτο)

Screenshot 2023-11-17 161907.png

Link to comment
Share on other sites

στην εικόνα σου δείχνει το λάθος αριστερά σωστό δεξια εκεί που έχει την κυματιστή ένδειξη πρέπει να είναι η επιφάνεια του νερού και όπως σου έγραψα για τα υπόλοιπα τα ψάρια αυτά δεν σηκώνουν φυτεμένο άρα δεν χρειάζεσαι και το διοξείδιο και ο φωτισμός δεν χρειάζεται να είναι τόσα λουμενς κ μια λάμπα αρκεί.για τα φυτά που έχεις. Επίσης για να ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα επειδή έχεις εύκολα φυτά βγάλε τα καθάρισε τα από την άλγη να μην μείνει μέσα καθόλου πουθενά και τελείωσε η bba εννοειτε να κανείς και αυτά που σου έγραψα για να μην ξαναβγεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Takis Karatzannos said:

70αρι ειναι αλλα λογικα 60-65 καθαρα , 2 fancy εχω μεσα  οι διαστασεις ειναι 61χ31χ44 νομιζω οτι ο θερμαντηρας  γραφει μεχρι 50 cm μπορει να βυθιστει αν καταλαβαινω τις οδηγιες(βαζω φωτο)

Screenshot 2023-11-17 161907.png

Αναλογα τον θερμαντήρα μπορείς ή δεν μπορείς να τον έχεις πλήρως βυθισμένο. Για τον δικό σου σωστά καταλαβαίνεις, πρέπει να είναι εντός νερού τουλάχιστον μέχρι την κατσαρή γραμμή, διαφορετικά μπορεί να υπερθεμανθεί και να σπάσει. Επιπλέον δεν ξέρω αν δουλεύει σωστά ο θερμοστάτης του αν δεν είναι μέσα στο νερό τουλάχιστον μέχρι την γραμμή. Αλλά μπορεί να είναι και ολόκληρος μέσα στο νερό όχι όμως σε βάθος μεγαλύτερο από 0,5m.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην τον έχεις όλο μεσα στο νερό αλλά όπως σ περιέγραψα!καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

Στην κυματιστή γραμμή δείχνει την ελάχιστη στάθμη για τη λειτουργία του. Αν τον έχει μόνιμα εκεί και λειτουργήσει με πεσμένη στάθμη νερού λόγω εξάτμισης, μπορεί να πάθει ζημιά. Καλά τον έχει βυθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...