Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα

σημερα εβαλα co2 σε ενυδρειο 70 λιτρων μηπως και συνελθουν τα φυτα γιατι τα βλεπω και εχουν παρει την κατω βολτα εκτος οτι εχουν γεμισει αλγες!!!!!

το ξεκινησα με 30 φυσαλιδες το λεπτο και βλεπουμε,  εχω τοποθετησει το διαχυτη στην μια γωνια  και το drop checker στην αλλη ακρη του ενυδρειου 

παρατηρω οτι οι φυσαλιδες (οσο μπορω να τις δω γιατι ειναι  και πολυ μικρες ) πανε προς τα πανω  αλλα βλεπω σε διαφορα βιντεο οτι πανε σε ολο το ενυδρειο , εχω κανει κατι λαθος?

επισης το drop checker ειναι ακομα μπλε, φανταζομαι οτι κανει ωρα να αλλαξει αν η ποσοτητα ειναι σωστη μηπως πρεπει να αυξησω την παροχη? 

IMG_0694.jpg

IMG_0693.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλησπερα

σημερα εβαλα co2 σε ενυδρειο 70 λιτρων μηπως και συνελθουν τα φυτα γιατι τα βλεπω και εχουν παρει την κατω βολτα εκτος οτι εχουν γεμισει αλγες!!!!!

το ξεκινησα με 30 φυσαλιδες το λεπτο και βλεπουμε,  εχω τοποθετησει το διαχυτη στην μια γωνια  και το drop checker στην αλλη ακρη του ενυδρειου 

παρατηρω οτι οι φυσαλιδες (οσο μπορω να τις δω γιατι ειναι  και πολυ μικρες ) πανε προς τα πανω  αλλα βλεπω σε διαφορα βιντεο οτι πανε σε ολο το ενυδρειο , εχω κανει κατι λαθος?

επισης το drop checker ειναι ακομα μπλε, φανταζομαι οτι κανει ωρα να αλλαξει αν η ποσοτητα ειναι σωστη μηπως πρεπει να αυξησω την παροχη? 

IMG_0694.jpg

IMG_0693.jpg

γιατι μου τις ανεβαζει αναποδα οεο?

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό θέλει ώρα για να αλλάξει χρώμα. Στα 70λ, ανάλογα κ με την ανατάραξη που έχεις, νομίζω οι 30 φυσαλίδες/λεπτό είναι λίγες για να δεις αλλαγή.

Πάντως με τα χρυσόψαρα δύσκολα θα απολαύσεις φυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Το υγρό θέλει ώρα για να αλλάξει χρώμα. Στα 70λ, ανάλογα κ με την ανατάραξη που έχεις, νομίζω οι 30 φυσαλίδες/λεπτό είναι λίγες για να δεις αλλαγή.

Πάντως με τα χρυσόψαρα δύσκολα θα απολαύσεις φυτά ;)

λες να τις παω 60 το λεπτο ? απο το μεσημερι που το ξεκινησα μεχρι τωρα εχει αλλαξει σε μπλε ανοιχτο ,  αναταραξη εχω καλη και οταν σβηνουν τα φωτα που αρχιζει η αεραντλια ακομα περισσοτερη , πατως μεχρι τωρα 1,5 μηνα κρατανε αντισταση τα φυτα λες να την γλιτωσω? χαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και βλέπεις.

Τα φύλλα που έχουν μεγάλο πρόβλημα κλάδεψέ τα, θα πετάξει καινούργια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...