Jump to content

Αρχαριος και βοηθεια


NiChro

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι στην 10η μερα στρωσιματος 75 λιτρα με αληθινα φυτα και εχω αμμωνια 5 και νιτρικα 5 ειμαι οκ?πρεπει να αλλαξω νερο?Πως συνεχιζω τωρα;;;σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα την αμμωνια καλο ειναι να την κρατας κοντα στο 4 με τροφη το στρωνεις? νερο δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Νιτρώδη έχεις μετρήσει; Μήπως έχεις μπερδευτεί και τα 5ppm που αναφέρεις είναι νιτρώδη (NO2) και όχι νιτρικά (ΝΟ3); Σε κάθε περίπτωση μείωσε λίγο την τροφή που βάζεις σε πρώτη φάση να πέσεις γύρω στα 4ppm αμμωνίας. Νερό μην αλλάζεις. Αλλαγή θα χρειάζονταν μόνο αν είχες ξεφύγει πολύ πάνω από τα 5ppm αμμωνίας για να πέσεις γύρω στα 4ppm. Στόχος σου είναι να βλέπεις πως ενώ ρίχνεις τροφή η αμμωνία πέφτει (προσπάθησε να την κρατάς πάντα πάνω από 3ppm) και να έχεις αύξηση νιτρωδών. Όταν θα δεις ότι παρόλο το "τάισμα" αρχίζουν να μειώνονται και τα νιτρώδη, θα αρχίσεις να βλέπεις νιτρικά οπότε μπαίνεις στην τελική ευθεία. Τότε χαμηλώνεις την αμμωνία και την κρατάς στα 3ppm. Όταν μετρήσεις νιτρώδη 0 παρόλο που μπορεί να ανιχνεύεις αμμωνία, δεν βάζεις τροφή για 2-3 μέρες. Αν μετά από αυτό το διάστημα κάνεις μέτρηση και δεις ότι η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι 0 και έχεις νιτρικά, είσαι έτοιμος.

Εδώ να ξέρεις ότι επειδή έχεις φυτά μπορεί να μην δεις πολλά νιτρικά. Μην σε ανησυχεί αυτό. Τα φυτά καταναλώνουν νιτρικά. Στόχος σου εσένα είναι να δεις μηδενικές τιμές σε αμμωνία και νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...