Jump to content

Αντικατάσταση εσωτερικού φίλτρου με εξωτερικό


Chris Papapostolis

Recommended Posts

Καλησπέρα! Προσεχώς θα κανω αντικατάσταση του εσωτερικού φίλτρου στο juwel primo 110 με εξωτερικό fluval 207 και θέλω την βοήθεια σας για τον τρόπο  που πρέπει να γίνει η μετάβαση ώστε το εξωτερικο φίλτρο να αποκτήσει βιολογία. Επισης μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με εξωτερικό φίλτρο θα ήθελα να μου πείτε τι υλικα να τοποθετήσω στα καλαθάκια του φιλτρου και με ποια σειρά;

Τα υλικα που έρχονται  με το φίλτρο με καλύπτουν  η πρέπει να προμηθευτώ  και κάτι επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα! Προσεχώς θα κανω αντικατάσταση του εσωτερικού φίλτρου στο juwel primo 110 με εξωτερικό fluval 207 και θέλω την βοήθεια σας για τον τρόπο  που πρέπει να γίνει η μετάβαση ώστε το εξωτερικο φίλτρο να αποκτήσει βιολογία. Επισης μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με εξωτερικό φίλτρο θα ήθελα να μου πείτε τι υλικα να τοποθετήσω στα καλαθάκια του φιλτρου και με ποια σειρά;

Τα υλικα που έρχονται  με το φίλτρο με καλύπτουν  η πρέπει να προμηθευτώ  και κάτι επιπλέον;

σιγουρα σε καλυπτουν , αν θες βαλε περισσοτερο βιολογικο  και στο πανω πανω καλαθακι πετα τον ανθρακα και βαλε ενυδρειακο βαμβακι αλλοι το βαμβακι το βαζουν οταν μπαινει το νερο αλλα ετσι μπουκωνει πιο ευκολα

https://www.youtube.com/watch?v=Q_W36QZYqJg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Γέμισε νερό ενυδρείου σε ένα  κουβά και ξέπλυμα τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο μέσα στο κουβά ( μήν πετάξεις το νερό το θέλουμε στο τέλος), Θα πάρεις ότι βιολογικό υλικό έχει το εσωτερικό φίλτρο και  τοποθετήσε το στο 207 μαζί με τα υπόλοιπα υλικά του 207 απ'κάτω προς τα επάνω σφουγγάρι,ενυδρειακο βαμβάκι, βιολογικό υλικό, άνθρακα αν θες δεν είναι απαραίτητο καλύτερα βιολογικό υλικό παραπάνω και τέλος πάρε όλα τα καλουδια το νερό που καθάρισες τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο και γέμισε το 207 με το νερό απ'εκεί και είσαι έτοιμος 👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

 Γέμισε νερό ενυδρείου σε ένα  κουβά και ξέπλυμα τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο μέσα στο κουβά ( μήν πετάξεις το νερό το θέλουμε στο τέλος), Θα πάρεις ότι βιολογικό υλικό έχει το εσωτερικό φίλτρο και το τοποθετήσε το στο 207 μαζί με τα υπόλοιπα υλικά του 207 απ'κάτω προς τα επάνω σφουγγάρι,ενυδρειακο βαμβάκι, βιολογικό υλικό, άνθρακα  και τέλος πάρε όλα τα καλουδια το νερό που καθάρισες τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο και γέμισε το 207 με το νερό απ'εκεί και είσαι έτοιμος 👍

τον ανθρακα  δεν τον χρειαζεται  ταξιαρχη νομιζω ειναι μονο σε περιπτωσεις που εχουμε κανει καποια θεραπεια μετα τον βγαζουμε

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

τον ανθρακα  δεν τον χρειαζεται  ταξιαρχη νομιζω ειναι μονο σε περιπτωσεις που εχουμε κανει καποια θεραπεια μετα τον βγαζουμε

Το έχω αναφέρει ότι δεν χρειάζεται 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

 Γέμισε νερό ενυδρείου σε ένα  κουβά και ξέπλυμα τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο μέσα στο κουβά ( μήν πετάξεις το νερό το θέλουμε στο τέλος), Θα πάρεις ότι βιολογικό υλικό έχει το εσωτερικό φίλτρο και  τοποθετήσε το στο 207 μαζί με τα υπόλοιπα υλικά του 207 απ'κάτω προς τα επάνω σφουγγάρι,ενυδρειακο βαμβάκι, βιολογικό υλικό, άνθρακα αν θες δεν είναι απαραίτητο καλύτερα βιολογικό υλικό παραπάνω και τέλος πάρε όλα τα καλουδια το νερό που καθάρισες τα σφουγγάρια από το εσωτερικό φίλτρο και γέμισε το 207 με το νερό απ'εκεί και είσαι έτοιμος 👍

Τοσο απλα; Ωραια!!! Είχα την εντύπωση  πως θα έβαζα και το 207 να τρέχει παράλληλα  με το εσωτερικο για κάποιο διάστημα ώστε να αποκτήσει  βιολογία!

Στο τελευταιο καλαθι(το πρώτο από πανω) που θα βάλω βιολογικο αντί  άνθρακα χρειάζεται  να βάλω και βαμβάκι πανω από το βιολογικο; κάτι τέτοιο είχα δει σε βίντεο, αν δεν κάνω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Τοσο απλα; Ωραια!!! Είχα την εντύπωση  πως θα έβαζα και το 207 να τρέχει παράλληλα  με το εσωτερικο για κάποιο διάστημα ώστε να αποκτήσει  βιολογία!

Στο τελευταιο καλαθι(το πρώτο από πανω) που θα βάλω βιολογικο αντί  άνθρακα χρειάζεται  να βάλω και βαμβάκι πανω από το βιολογικο; κάτι τέτοιο είχα δει σε βίντεο, αν δεν κάνω λάθος!

καλο ειναι να βαλεις μια ψιλη στρωση για να φιλτραρει το νερο μολις μπαινει και να μην περναει αμεσως πανω στο βιολογικο και βρωμιζει πολυ αλλα καθε βδομαδα θα πρεπει να το αλλαζεις  οποτε αν ειναι πανω πανω βολευει περισσοτερο, βαμβακι ενυδρειακο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλο ειναι να βαλεις μια ψιλη στρωση για να φιλτραρει το νερο μολις μπαινει και να μην περναει αμεσως πανω στο βιολογικο και βρωμιζει πολυ αλλα καθε βδομαδα θα πρεπει να το αλλαζεις  οποτε αν ειναι πανω πανω βολευει περισσοτερο, βαμβακι ενυδρειακο ετσι?

Ναι ναι, εννοείται  ενυδρειακο βαμβάκι! Από βιολογικό τι είναι καλύτερο, μακαρόνι σαν αυτό που έχει και το fluval  η καποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Ναι ναι, εννοείται  ενυδρειακο βαμβάκι! Από βιολογικό τι είναι καλύτερο, μακαρόνι σαν αυτό που έχει και το fluval  η καποιο άλλο;

θα βαλεις οτι βιολογικο εχεις απο το παλιο + το μακαρονι εγω εχω βαλει μακαρονι και ελαφροπετρα

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικό έχει πάρα πολλά και σε πολύ καλή ποιότητα απλά ο κατασκευαστής σου δίνει αυτά στο φίλτρο που δεν τα λες και άχρηστα.

Αν θες για κάτι καλύτερο δες εδώ 👇

 

 

A28472.jpg

20200911103517_eheim_substratpro_keramiko_yliko_filtrarismatos_180gr.jpeg

matrix.jpg

αρχείο λήψης (4).jpeg

A1458_packaging_US-380x380.jpg

Link to comment
Share on other sites

χρηστο αν κλεινεις προς το matrix παντως παρε ελαφροπετρα ειναι τα ιδια και ας μην το παραδεχεται επισημως η seachem  χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

χρηστο αν κλεινεις προς το matrix παντως παρε ελαφροπετρα ειναι τα ιδια και ας μην το παραδεχεται επισημως η seachem  χαχαχαχα

Λέω να γεμίσω το δεύτερο καλάθι με το μακαρόνι της fluval και αυτό που εχω τώρα στο εσωτερικό και στο πανω πανω να βάλω ελαφροπετρα. Τι λες;

 

Μια βοήθεια με την ελαφροπετρα! Χρησιμοποιουμε καποια συγκεκριμένη, μέγεθος, έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά  αυτή που βάζουμε στο φιλτρο; χρειάζεται  κάποια επεξεργασία  πριν, π.χ ξέπλυμα  με νερο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Βιολογικό υλικό έχει πάρα πολλά και σε πολύ καλή ποιότητα απλά ο κατασκευαστής σου δίνει αυτά στο φίλτρο που δεν τα λες και άχρηστα.

Αν θες για κάτι καλύτερο δες εδώ 👇

 

 

A28472.jpg

20200911103517_eheim_substratpro_keramiko_yliko_filtrarismatos_180gr.jpeg

matrix.jpg

αρχείο λήψης (4).jpeg

A1458_packaging_US-380x380.jpg

Ταξιάρχη  εσύ ποιο  προτείνεις  για βιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Ταξιάρχη  εσύ ποιο  προτείνεις  για βιολογικο;

Όλα είναι καλά απ'αυτά που σου έδειξα αλλά το siporax περνάει της εξέτασης γιατί έχω ακούσει από πολλά παιδιά ότι κρατάει πολύ στο χρόνο, πχ έχω ακούσει και 5 χρόνια και 10 χρόνια το ίδιο βιολογικό υλικό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Λέω να γεμίσω το δεύτερο καλάθι με το μακαρόνι της fluval και αυτό που εχω τώρα στο εσωτερικό και στο πανω πανω να βάλω ελαφροπετρα. Τι λες;

 

Μια βοήθεια με την ελαφροπετρα! Χρησιμοποιουμε καποια συγκεκριμένη, μέγεθος, έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά  αυτή που βάζουμε στο φιλτρο; χρειάζεται  κάποια επεξεργασία  πριν, π.χ ξέπλυμα  με νερο;

 

Μήν πάρεις ελαφρόπετρα....Το Matrix είναι ελαφρόπετρα (και το έχει παραδεχτεί η Seachem) αλλά δέν είναι 'οποιαδήποτε' ελαφρόπετρα.Έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, κοκομετρία, καθαρότητα, αντοχή, και δέν έχει σχέση με την ελαφρόπετρα που θα πάρεις από το πράκτικερ....Σίγουρα η τιμή του matrix είναι ότι νά ναι αλλά μήν τα ισοπεδώνουμε όλα....Πάρε Siporax ή Substrat Pro και θα είσαι μιά χαρά.

Επίσης για το ξεκίνημα του φίλτρου μπορείς απλά να τα βάλεις να τρέχουν παράλληλα και να βγάλεις το παλιό μετά από κανά μήνα

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Επίσης για το ξεκίνημα του φίλτρου μπορείς απλά να τα βάλεις να τρέχουν παράλληλα και να βγάλεις το παλιό μετά από κανά μήνα

Αρχικά  αυτο σκεφτόμουν να κάνω, να τρέχουν παράλληλα για καποιο διαστημα αλλά με προβληματίζει η ροή που θα εχω. Δεν θα είναι πολύ μεγάλη; τα καθαρά λίτρα είναι περίπου  85

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Αρχικά  αυτο σκεφτόμουν να κάνω, να τρέχουν παράλληλα για καποιο διαστημα αλλά με προβληματίζει η ροή που θα εχω. Δεν θα είναι πολύ μεγάλη; τα καθαρά λίτρα είναι περίπου  85

Αυτό το βλέπεις στην πράξη.Εξαρτάται πχ άν θα βάλεις spraybar, κτλ

 

Link to comment
Share on other sites

Το 207 είναι περίπου αν θυμάμαι καλά 700  λίτρα+ το εσωτερικό φίλτρο 300 λίτρα πάμε στα 1000  λίτρα είναι 9 με 10 φορές τα λίτρα του. Δεν θα τα κάνει πλυντήριο???? 

Για αυτό τον λόγο είπα αυτήν την διαδικασία.

Εκτός αν χαμηλώσεις τη ροή από το 207 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι  και εγώ μήπως εχω αρκετά μεγάλη ροή. Βεβαια απ' ότι είδα η ένταση στο fluval ρυθμίζεται! Τα μπαστούνια θα αντικατασταθούν με lily pipe που σπανε καπως τη ροη αλλά μέχρι να έρθουν από Ali έλεγα να το βάλω να δουλέψει το φιλτρο για να αποκτησει βιολογία. Η να περιμένω καλύτερα μέχρι να έρθουν τα lily pipe; 

 

Επιπλέον βιολογικο 1lt αρκεί  η θα χρειαστώ περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Αυτό φοβάμαι  και εγώ μήπως εχω αρκετά μεγάλη ροή. Βεβαια απ' ότι είδα η ένταση στο fluval ρυθμίζεται! Τα μπαστούνια θα αντικατασταθούν με lily pipe που σπανε καπως τη ροη αλλά μέχρι να έρθουν από Ali έλεγα να το βάλω να δουλέψει το φιλτρο για να αποκτησει βιολογία. Η να περιμένω καλύτερα μέχρι να έρθουν τα lily pipe; 

 

Επιπλέον βιολογικο 1lt αρκεί  η θα χρειαστώ περισσότερο;

Τα πράγματα είναι απλά μήν τα κάνουμε δύσκολα .

εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα που σου ανέφερα στα  παραπάνω από την στιγμή που έχω το 207 .

Αυτό που θέλουμε είναι βιολογία στο καινούργιο φίλτρο σωστά!!! 

Για ποιο λόγο να έχω 2 φίλτρα να τρέχουν αφού με καλύβη το 207  και στα λίτρα  απλά μεταφέρο την βιολογία με αυτό τον τρόπο γρήγορο και σίγουρο.

 

Σίγουρα είναι  μία λύση  και αυτή που αναφέρει ο Δημήτρης πιο πάνω τώρα εσύ επιλέγεις.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το εξής το καλαθάκι με τα πετραδάκια (βιολογικό υλικό) το ανοίγεις και το βάζεις μαζί με το καινούργιο βιολογικό και εισαι Ready.

 

Για να είσαι λιγο ποιο safe ρίχνεις Prime για 3 ημέρες και φυσικά μετράς να δεις οτι όλα βαίνουν καλώς ... Εγω αυτό εκανα με Fluval 407 σε Juwel 180 νομίζω οτι θα εισαι οκ με ροή με το Lily pipe με ενα spray bar θα ήσουν σίγουρα  :) .

Απλά ετοιμαζεις το Piping τα πάντα να είσαι Ready με το fluval και να εχεις απλά το να το βάλεις και να κανει prime .

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Λέω να γεμίσω το δεύτερο καλάθι με το μακαρόνι της fluval και αυτό που εχω τώρα στο εσωτερικό και στο πανω πανω να βάλω ελαφροπετρα. Τι λες;

 

Μια βοήθεια με την ελαφροπετρα! Χρησιμοποιουμε καποια συγκεκριμένη, μέγεθος, έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά  αυτή που βάζουμε στο φιλτρο; χρειάζεται  κάποια επεξεργασία  πριν, π.χ ξέπλυμα  με νερο;

την αγοραζεις απο μαγαζι με φυτα λιπασματα η και το πρακτικερ θελει πολυ καλο πλυσιμο γιατι εχει σκονη και αφου πλυθει βγαζεις οτι μαυρα πετραδακια εχεις και εισαι ετοιμος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Μήν πάρεις ελαφρόπετρα....Το Matrix είναι ελαφρόπετρα (και το έχει παραδεχτεί η Seachem) αλλά δέν είναι 'οποιαδήποτε' ελαφρόπετρα.Έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, κοκομετρία, καθαρότητα, αντοχή, και δέν έχει σχέση με την ελαφρόπετρα που θα πάρεις από το πράκτικερ....Σίγουρα η τιμή του matrix είναι ότι νά ναι αλλά μήν τα ισοπεδώνουμε όλα....Πάρε Siporax ή Substrat Pro και θα είσαι μιά χαρά.

Επίσης για το ξεκίνημα του φίλτρου μπορείς απλά να τα βάλεις να τρέχουν παράλληλα και να βγάλεις το παλιό μετά από κανά μήνα

αυτο προκυπτει επειδη το λεει η seachem? παντως σε αλλο φορουμ λενε ακριβως τα αντιθετα  κανενας δεν εχει προβλημα με την ελαφροπετρα και μαλιστα οπως διαβασα εχουν κανει και ερευνα σε ενα πανεπιστημιο καθηγητης που ασχολειται με ενυδρεια  θα σου δωσω και ενα παραδειγμα ασχετο με τα ενυδρεια οταν ηθελα να αλλαξω τα μπουζια στο cbr η honda μου ζητουσε 50 ευρω για το ενα επειδη το κουτι εγραφε honda και το μπουζι ηταν ngk οταν βρηκα τον κωδικο του μπουζιου και το πηρα απο ngk ειχε 25  οποτε εγω πιστευω οτι οι εταιρειες μας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Μήν πάρεις ελαφρόπετρα....Το Matrix είναι ελαφρόπετρα (και το έχει παραδεχτεί η Seachem) αλλά δέν είναι 'οποιαδήποτε' ελαφρόπετρα.Έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, κοκομετρία, καθαρότητα, αντοχή, και δέν έχει σχέση με την ελαφρόπετρα που θα πάρεις από το πράκτικερ....Σίγουρα η τιμή του matrix είναι ότι νά ναι αλλά μήν τα ισοπεδώνουμε όλα....Πάρε Siporax ή Substrat Pro και θα είσαι μιά χαρά.

Επίσης για το ξεκίνημα του φίλτρου μπορείς απλά να τα βάλεις να τρέχουν παράλληλα και να βγάλεις το παλιό μετά από κανά μήνα

Καλησπέρα @Husky_Jim. Η ελαφροπετρα είναι ένα μεγάλο θέμα, με πολέμιους και υπέρμαχους αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Η αλήθεια είναι ότι η Seachem αρχικά προωθούσε το Matrix ως ειδικό πατενταρισμένο σούπερ ντουπερ υλικό. Μετά από διαπιστώσεις χομπιστών ότι τελικά δεν είναι τίποτα άλλο από ελαφρόπετρα και το ανάλογο "κράξιμο" σε forum και σε βίντεο, αναδιπλώθηκε και παραδέχτηκε ότι τελικά το Matrix είναι ελαφρόπετρα, η οποία σημειωτέον χρησιμοποιουνταν ήδη χρόνια στα ενυδρεία, που όμως συλλέγεται από συγκεκριμένο ελεγχόμενο μέρος στις ΗΠΑ (μου διαφεύγει το μέρος). Οτι είναι καλής ποιότητας, ελεγμένη και διαλεγμενη έτσι ώστε να έχουν οι πετρουλες το ίδιο μέγεθος. Επειδή στα χέρια μου έχει πέσει το Matrix, δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερη διαφορά, τουλάχιστον έτσι όπως τα παρουσιάζει η Seachem. Πλύσιμο ήθελε και το Matrix γιατί είχε σκόνη, πλύσιμο θέλει και η ελαφρόπετρα από το τσουβάλι. Διαλεγμα θέλει η ελαφρόπετρα του τσουβαλιου γιατί είχε μερικά "κοτρωνακια", διάλεγμα και το Matrix για τον ίδιο λόγο. Τώρα αν υπάρχει κάποια διαφορά στους πόρους, τι να πω; Αν τώρα η επιφάνεια της ελαφρόπετρας του Matrix είναι μεγαλύτερη και δεν "μπουκωνει" σε σύγκριση με την κοινή ελαφρόπετρα, δεν το ξέρω. Εγώ πάντως που έχω ελαφρόπετρα στο ενυδρείο μου δουλεύει μια χαρά, έχω φουλ βιολογία και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα 20-25€/l του Matrix σε σύγκριση με τα 2,5-3€ των 12l της ελαφρόπετρας του τσουβαλιου τα θεωρώ κοροϊδία. Δεν ξέρω τι τιμές παίζουν στο εξωτερικό, ίσως εμείς εδώ να είμαστε προνομιούχοι και βρίσκουμε την ελαφρόπετρα σε αυτή την τιμή, λόγω του νησιού Γιαλύ το οποίο παράγει αναγνωρισμένη υψηλής ποιότητας ελαφρόπετρα, που εξάγει και στο εξωτερικό (ίσως να κάνουν εισαγωγή από αυτήν και στις ΗΠΑ 😂). Για τα λοιπά βιολογικά υλικά όπως Siporax και Substrat δεν έχω άποψη. Μπορεί να αξίζουν την τιμή τους, αλλά το Matrix δεν την αξίζει σε καμία των περιπτώσεων και η Seachem (η οποία κατά τα λοιπά εννοείται ότι είναι top εταιρεία) πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες σε 100πλασια τιμή. Για να μην παρεξηγηθώ, όλα αυτά είναι προσωπική άποψη και δεν θέλω να επιρεάσω κανέναν. Εγώ πάντως προσωπικά θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ κοινή ελαφρόπετρα και την διαφορά στην τιμή να την κάνω σουβλάκια 😎

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...