Jump to content

plecos μαζί με χρυσόψαρα?


Elric

Recommended Posts

Καλημερα φίλοι, εχω μια απορία. Σε πολά ενυδρεία με χρυσοψαρα που εχω δει σε φίλους ή σε καταστήματα  βλεπω να υπάρχουν μεσα και Plecos και δεν μιλάω για νεα ενυδρεία άλλα ετών.  Πως επιβιώνουν οι πλεκόστομοι στο κρυο νερό? αν δεν κάνω λάθος ειναι τροπικά ψαράκια.  

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Δυστυχώς είναι πολύ συχνό το φαινόμενο που περιγράφεις.

Έχεις δίκιο ότι τα περισσότερα είδη πλέκο θέλουν πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτές των χρυσόψαρων.Στην ουσία τα ψάρια αυτά απλά επιβιώνουν εκεί μέσα...

Βέβαια υπάρχουν και είδη πλέκο που ζούν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες και θεωρητικά θα μπορούσαν να μπούν σε ενυδρείο με ψάρια κρύου νερού αλλά δέν είναι διαδεδομένα στο χόμπι και ειδικότερα στην χώρα μας.Τέτοια ψάρια είναι κάποια του γένους Hypostomus που προέρχονται κυρίως από την Αργεντινή καθώς και κάποια είδη Chaetostoma από τα βουνά κυρίως του Περού (αλλά αυτά θέλουν μεγάλη ροή κει οξυγόνωση)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Elric έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Καλημέρα φίλε μου. Γενικότερα θα πρότεινα να μη βάλεις αυτά τα δύο είδη μαζί. Δεν έχουν και την καλύτερη συμβατότητα μεταξύ τους 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου. Γενικότερα θα πρότεινα να μη βάλεις αυτά τα δύο είδη μαζί. Δεν έχουν και την καλύτερη συμβατότητα μεταξύ τους 

Δεν έχω σκοπό να τα βάλω μαζί. Απλά δεν έχω δει ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα χωρίς και ένα pleco μέσα για αυτό ρώτησα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Elric έγραψε:

Δεν έχω σκοπό να τα βάλω μαζί. Απλά δεν έχω δει ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα χωρίς και ένα pleco μέσα για αυτό ρώτησα 

Το κάνουν πολλοί το λάθος. Ειδικότερα όσοι βαριουνται να καθαρίσουν τα τζάμια από την άλλη, πιστεύουν ότι οι pleco έχουν ρόλο καθαρίστριας του ενυδρείου 🤣

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...