Jump to content

Νερό βρύσης


Recommended Posts

Καλησπέρα. Υπάρχει κάπου να διαβάσω τα αρνητικά που έχει το νερό βρύσης στο θαλασσινό ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο, υπάρχουν πολλά αρνητικά στο νερό βρύσης, αλλά να πω ότι υπάρχουν κάποιοι στο εξωτερικό με θαλασσινό που χρησιμοποιούν νερό βρύσης κ έχουν ωραία ενυδρεία.

Εξαρτήματα κ από την περιοχή, δηλαδή άλλη η ποιότητα νερού βρύσης σε χώρες εξωτερικού κ αλλη σε κάποιες δικές μας.

Εννοείται ότι μιλάμε μόνο για μαλακά κοράλλια στην περίπτωση αυτή, δεν νομίζω να κρατήσει πχ ακροπορες με νερό βρύσης 

Μειονεκτήματα:

Έχει πολλές ουσίες που δεν θέλουμε να έχουμε , χλώριο φάρμακα, κτλ. Επίσης φωσφορικά κ νιτρικά 

Έχει άλατα που σημαίνει όταν βάζουμε αλάτι οι τιμές που θα βγει το νερό δεν είναι αυτές που δινει ο κατασκευαστής 

Άρα να βάλουμε τέτοιο νερό στο ενυδρείο θα μας γεμίζει άλγες, θα έχουμε ανεπιθύμητα φωσφορικά νιτρικά και όλες τις ουσίες που δεν θέλουμε.

Δεν βλέπω να υπάρχει λόγος κάποιος να βάζει τέτοιο νερό κ όχι ΑΟ αφού οι τιμές για όσμωση δεν είναι ακριβές 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτά ξέρω κ εγώ. Γνώρισα ένα παλικάρι κ έχει το ενυδρείο ένα μήνα που το έκανε. Νερό βρύσης...του εξηγείσα ότι κάποια στιγμή θα έχει θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...