Jump to content

Χρυσόψαρα στίγματα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ακόμα έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρων στο οποία έχω 2 χρυσόψαρα Πράντα /θα σας προλάβω θα πάρω μέχρι τα Χριστούγεννα ένα ενυδρείο 80 λίτρων το μάξιμουμ που μπορώ και πιστεύω να τα καλύπτει .Πίσω στο θέμα μας ακόμα έχουν κάποια προβλήματα έχουν μαύρα στίγματα αρκετά μεγάλα και τα δυο το ένα έχει μόνο μαύρα στίγματα το άλλο έχει ξεκινήσει μαύρα στίγματα να βγάζει και έχει παράσιτα άσπρα στίγματα Μίκρα 

(το πρώτο με τα μαύρα) /

(το δεύτερο είναι στην αρχή με τα μαύρα και τα άσπρα στίγματα στην ράχη ) παράσιτα είναι έχω το esha exit tm για όλου του είδους στίγματα και το esha 2000 για Φιν ροτ και μολύνσεις ποιο να χορηγήσω και πρέπει να πάρω κάποιο άλλο φάρμακο 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - G.TTHO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Λοιπόν πάμε να δούμε λιγάκι τι γίνεται εδω. Τα μαύρα στίγματα δείχνουν αμμωνία στο ενυδρείο. Αυτό αντιμετωπίζεται με καθημερινές αλλαγές νερού σαράντα τις εκατό. Φαντάζομαι ότι δεν αλλάζεις αρκετά συχνά νερό σωστά? Μετρήσεις νερού κάνεις?

 

Όσον αφορά το δεύτερο ψάρι, δεν είναι οραντα, είναι common και στο τέλος ούτε το ογδονταρι θα του κάνει. Από τη φωτογραφία αυτή δε φαίνονται καλά τα στίγματα. Θα ήθελα να βγάλεις μια καλύτερη 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα κάνω πιο συχνές άλλαγες

ορίστε οι φωτογραφίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια φάρμακα από τα πάνω και πως πιστεύετε πως θα πάει

 

image.jpg
 

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - G.TTHO
Link to comment
Share on other sites

Έχω ναι όλα μ βγαίνουν κανονικά μόνο cl2 που δεν γνωρίζω τι είναι δεν είναι πολύ καλά και μάλλον πρέπει να το αλλάξω η να βάλω αντί χλώριο 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Έχω ναι όλα μ βγαίνουν κανονικά μόνο cl2 που δεν γνωρίζω τι είναι δεν είναι πολύ καλά και μάλλον πρέπει να το αλλάξω η να βάλω αντί χλώριο 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Αυτό δε δείχνει μετρήσεις αμμωνίας (NH 4) ασχέτως ότι είναι πλήρως αναξιόπιστα. Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο και πόσες αλλαγές νερού έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Ωραία θα κάνω πιο συχνές άλλαγες

ορίστε οι φωτογραφίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια φάρμακα από τα πάνω και πως πιστεύετε πως θα πάει

 

image.jpg
 

image.jpg

Για αυτό φαίνεται για ich αλλά δεν είμαι σίγουρος 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γύρω στον ενάμιση μήνα 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω 2 την εβδομάδα 40/100 αλλαγές 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Κάνω 2 την εβδομάδα 40/100 αλλαγές 

Ωραία ξεκινάς τις καθημερινές αλλαγές για 5 ημέρες για τελειώσουμε με.τγη αμμωνία. Ταυτόχρονα ανεβάζεις κατά 1 βαθμό τη θερμοκρασία του ενυδρείου έως ότου φτάσεις τους 29. Στη συνέχεια κάνεις θεραπεία με esha exit ώστε αν έχει ich  το ένα ψάρι να αντιμετωπιστεί. Αφήνεις τη θερμοκρασία στους 29 έως ότου δούμε ότι υποχωρούν τα άσπρα στίγματα. Μετά αρχίζεις πάλι να κατεβάζεις τη θερμοκρασία του ενυδρείου πάλι σταδιακά 1-2 βαθμούς την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όμως πριν ξεκινήσεις τη θεραπεία για ich θέλω καλύτερες φωτογραφίες του ψαριού μέρα τα στίγματα να σιγουρευτούμε. Τις καθημερινές αλλαγές νερού 40 τις εκατό τις ξεκινάς χθες μήπως και δώσουμε το ψαράκι με το κάψιμο από την αμμωνία. Πάντα οι αλλαγές με αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

mod edit - το θέμα μεταφέρεται στην κατάλληλη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  και ευχαριστώ για τις  απαντήσεις σας δέν έχω θερμοστάτη χρειάζομαι όπως και διποτε κάνω άλλης νερού υπάρχει περίπτωση να βοήθησει το melafix

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Καλησπέρα  και ευχαριστώ για τις  απαντήσεις σας δέν έχω θερμοστάτη χρειάζομαι όπως και διποτε κάνω άλλης νερού υπάρχει περίπτωση να βοήθησει το melafix

Αν είναι ich οχι

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Καλησπέρα  και ευχαριστώ για τις  απαντήσεις σας δέν έχω θερμοστάτη χρειάζομαι όπως και διποτε κάνω άλλης νερού υπάρχει περίπτωση να βοήθησει το melafix

Καλησπέρα φίλε, το νερό της αλλαγής πως το ζεσταίνεις; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε, το νερό της αλλαγής πως το ζεσταίνεις; 

 Με θερμοστάτη γίνεται αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη ζεστό από την βρύση και ρίχνω αντίχλωριο αλλά δεν κρατάει η θερμοκρασία όλη την ήμερες δεν πήρα γαιτι κανονικά είναι κρύο νερού 

Link to comment
Share on other sites

Είναι η θερμοκρασία του νερού της βρύσης με την θερμοκρασια του νερού του ενυδρείου περίπου η ίδια, πριν κάνεις αλλαγή?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Είναι ήδη ζεστό από την βρύση και ρίχνω αντίχλωριο αλλά δεν κρατάει η θερμοκρασία όλη την ήμερες δεν πήρα γαιτι κανονικά είναι κρύο νερού 

Καλησπέρα φίλε μου. Θερμοστάτη δεν έχεις. Οκ σωστό το σκεπτικό σου ότι τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού αλλά από την άλλη όπως κάθε ψάρι έτσι και αυτά χρειάζονται σταθερές, όσο το δυνατόν, συνθήκες. Απότομες αλλαγές όπως π.χ. στην θερμοκρασία, στρεσάρει αρκετά τα ψαράκια. Οπότε καλό θα είναι να έχεις έναν θερμοστάτη που θα σου κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία για να μην έχεις σκαμπανεβάσματα. Για τον ίδιο λόγο (στρες) η θερμοκρασία μεταξύ του νερού του ενυδρείου και του νερού που βάζουμε ή συμπληρώνουμε θα πρέπει να είναι η ίδια ή τουλάχιστον πολύ κοντά μεταξύ τους. Μετά την αλλαγή/συμπλήρωση καλό θα είναι να έχουμε την ίδια θερμοκρασία ή το πολύ μία διάφορα 0,5-1 βαθμού σε σχέση με την θερμοκρασία που είχαμε πριν την αλλαγή/συμπλήρωση. Φαντάζομαι θερμόμετρο για να τσεκαρεις την θερμοκρασία έχεις, γιατί χωρίς θερμόμετρο κινείσαι πραγματικά στα τυφλά. Επίσης καλό είναι να εφοδιαστείς με υγρά τεστ. Τα στικάκια που έχεις δεν είναι αξιόπιστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τα πάρω και θα αλλάζω νέρο με σταθερή θερμοκρασία οι μαυρίλες π είχαν τα ψάρια αρχίζουν και επουλώνονται βέβαια το inch μένει ίδιο να ενηρωσω ότι και τα δυο ψάρια έχουν καψίματα αμμωνίας σε όλο το σώμα λίγο όμως απλά μ φαίνεται στο σώμα έγιναν εντονότερα και οι πληγές καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Ναι θα τα πάρω και θα αλλάζω νέρο με σταθερή θερμοκρασία οι μαυρίλες π είχαν τα ψάρια αρχίζουν και επουλώνονται βέβαια το inch μένει ίδιο να ενηρωσω ότι και τα δυο ψάρια έχουν καψίματα αμμωνίας σε όλο το σώμα λίγο όμως απλά μ φαίνεται στο σώμα έγιναν εντονότερα και οι πληγές καλύτερα 

Καλησπέρα. Κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνεχίζω και πάνε καλύτερα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Ναι συνεχίζω και πάνε καλύτερα 

Μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...