Jump to content

Ενυδρειο 60lt


Recommended Posts

Καλησπερα σας, μετα απο αρκετο καιρο που σας παρακολουθω μεν αλλα δεν εχω γραψει κατι θελω τη γνωμη σας σε δυο αποριες μου.

Μετα απο επτα μηνες σε ενυδρειο 30lt μετεφερα τα 6 γκαπακια μου και τα μωρα τους σε 60lt.

Πρωτον ηθελα να ρωτησω αν μπορω να παρω καποιο μικρο ψαρι ή  σαλιγκαρι για την αλγη ή ειναι καλυτερο καποιο απο τα σκευασματα που υπαρχουν στο εμποριο?

Επισης επειδη το ενυδρειο ειναι πολυ σκοτεινο τις ωρες που δεν αναβει η λαμπα (5μμ-11μμ) γνωριζετε αν υπαρχει κατι να φωτιζει λιγο τις υπολοιπες ωρες χωρις να δημιουργει προβλημα με την αλγη?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχάς την άλγη την αναφέρεις θεωρητικά ή έχεις όντως πρόβλημα; Στην δεύτερη περίπτωση καλό θα είναι να διαπιστώσεις το είδος της άλγης έτσι ώστε να δεις τι πρέπει να κάνεις για να την εξαλείψεις. Για τα αλγοφαγα τώρα θα μπορούσες στα λίτρα σου να βάλεις κάποιο σαλιγκαράκι. Καλύτερα όχι ερμαφρόδιτα σαλιγκάρια όπως π.χ ramshorn, physa ή MTS γιατί υπάρχει κίνδυνος να γεμίσει το ενυδρείο σου, εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα. Κάνουν βέβαια πάρα πολύ καλή δουλειά, ιδίως τα ramshorn. Αν θέλεις να αποφύγεις την ανεξέλεγκτη ανάπτυξη μπορείς να βάλεις ένα apple snail ή κάποιο nerite π.χ. zebra snail. Θα προτιμούσα το zebra (αρκεί να έχεις καπάκι γιατί έχουν τάσεις φυγής ) καθώς το aplle είναι πολύ ρυπογόνο και μπορεί να σου φθάσει στα άκρα την βιολογία. Τώρα ως προς τον φωτισμό ο κύριος λόγος ύπαρξης του στο ενυδρείο είναι λόγω των φυτών και στη συνέχεια για διακοσμητικούς λόγους. Τα ψάρια δεν έχουν τόσο ανάγκη το φως

 Ίσα ίσα που κάποια είδη τα ενοχλούν ο έντονος φωτισμός. Υπάρχουν στην αγορά φωτιστικά με προγράμματα dimmer που προσομοιάζουν τον φωτισμό στην διάρκεια της ημέρας δηλαδή ανατολή ηλίου, φουλ φωτισμός, δύση ηλίου, nigh light και είναι πλήρως ρυθμιζόμενα. Αν θέλεις δώσε παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο σου με αυτή τη φόρμα 👇 και βάλε αν μπορείς καμιά φωτό να το θαυμάσουμε 😉

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου: 

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):

Συνολικά Λίτρα:

Sump (λίτρα): 

 

Οργανισμοί

Φυτά: 

Ψάρια:

Άλλα είδη:  

 

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: 

Πέτρες:

Ξύλα: 

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:  

 

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού: 

 

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 

Θέρμανση/ Ψύξη: 

Λίπανση: 

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:  

 

Παράμετροι

pH: 

Γενική σκληρότητα (GH): 

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3): 

Νιτρώδη (ΝΟ2): 

Νιτρικά (ΝΟ3): 

Φωσφορικά (PΟ4):  Μέση Θερμοκρασία (°C):  

 

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.Ειναι το ενυδρειο των 60lt της jewel με λαμπα led 15 watt η οποια αναβει 4.30-11μμ.Το ενυδρειο τρεχει μια εβδομαδα με εξι guppies και 6 μωρα. Απο φυτα μετεφερα απο το μικρο ενυδρειο μια ανουμπια,egeria densa,java fern και φυτεψα rotala bonsai, echinodorus reni και hygrophila pinnatifida.Διακοσμητικα εχω ξυλα και πετρες dragon stone.Υποστρωμα floredepot της sera και απο πανω χαλικι.Θερμοκρασια στους 24 βαθμους και εσωτερικο φιλτρο fluval u3.Αμμωνια μηδεν ,NO3 κατω απο δεκα και PH 7,5.

Αλγη ακομη δεν εχει αναπτυχθει αλλα ειχα στο μικρο πανω στα φυτα μαυρες τουφιτσες και θελω να ειμαι προετοιμασμενη.Αλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομη.

17016147333603907331821296102588.thumb.jpg.10fccafe16a4e14211cecf9d0348cf01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν η άλγη που αναφέρεις είναι BBA. Μάλλον έχεις κάνει κάποιο λάθος με τις ώρες και μπερδεύτηκα λίγο. Στην αρχή γράφεις ότι είναι κλειστό το φωτιστικό 5μμ-11μμ και μετά ότι ανάβει 4:30-11μμ. Μπορείς να διευκρινήσεις λίγο τις ώρες που είναι ανοικτός ο φωτισμός;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Πιθανόν η άλγη που αναφέρεις είναι BBA. Μάλλον έχεις κάνει κάποιο λάθος με τις ώρες και μπερδεύτηκα λίγο. Στην αρχή γράφεις ότι είναι κλειστό το φωτιστικό 5μμ-11μμ και μετά ότι ανάβει 4:30-11μμ. Μπορείς να διευκρινήσεις λίγο τις ώρες που είναι ανοικτός ο φωτισμός;

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε 6,5 ώρες. Για να έχει φως πιο πολλές ώρες μπορείς να ανέβεις σταδιακά στις 8 χωρίς πρόβλημα θεωρώ. Αλλιώς αν θες κάτι σε προσομοίωση ημέρας που θα φωτίζεται το ενυδρείο περισσότερες ώρες με διαφορετική ένταση, θα πρέπει να πας σε φωτιστικό πράγμα το οποίο σημαίνει ότι το καπάκι φεύγει. Δεν ξέρω ωστόσο από την στιγμή που η λάμπα σου είναι led αν μπορείς να τοποθετήσεις κάποιο dimmer και να το κρατήσεις ως έχει. Δεν το γνωρίζω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αν το ενυδρειο φοραει λαμπα novalux μια καλη λυση ειναι αυτο  https://www.skroutz.gr/s/29513359/Juwel-NovoLux-DayControl-Ilektronikos-Programmatistis.html

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...