Jump to content

Καθάρισμα νεκρού βράχου


lefteriskri

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Πρόκειται να φτιάξω ένα καινουριο reef και έχω πάρει νεκρό βραχο από ένα παιδί ο οποίος είναι κάνα μήνα εκτός νερού. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μην μου ξεράσει μέσα στο ενυδρείο όλη την βρώμα. Υπάρχει κάτι άμεσο και σωστό;έχω δει που λένε μερικοί για ακουαφορτε η για κιτρικό οξύ αλλά δεν ξέρω κατά ποσο είναι safe αυτά. Επίσης τα κομμάτια είναι αρκετά μεγάλα ειδικά τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Το ακουαφόρτε ή το κιτρικό οξύ πού το άκουσες για reef βράχο?Ο βράχος για reef είναι πορώδης και ποτέ δέν θα είσαι σίγουρος ότι δέν έχουν μείνει υπολείμματα μέσα.

Επίσης λόγο ότι ο βράχος είναι ασβεστολιθικός στην ουσία θα τον διαβρώσεις.Άν και δέν έχω reef εδώ και πολλά χρόνια δέν το έχω ακούσει αυτό σάν τρόπο καθαρισμού (φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος).

Κανονικά θα πρέπει να κουράρεις τον βράχο από την αρχή...Μιάς και είναι στην χειρότερη κατάσταση αυτήν την στιγμή, δηλαδή είναι 'φρεσκο-σκοτωμένος' με όλη την νεκρή οργανική ύλη πάνω του.

Πάρε δοχείο/λεκάνη βάλτον μέσα με γλυκό νερό με μιά δυνατή stream pump ξέβγαλμα ανά 2-3 μέρες και μετά τον γυρνάς σιγά σιγά σε θαλασσινό νερό επαναλλαμβάνοντας την διαδικασία.

Για πόσο βράχο μιλάμε και πόσο γρήγορα θές να στήσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα.Το ακουαφόρτε ή το κιτρικό οξύ πού το άκουσες για reef βράχο?Ο βράχος για reef είναι πορώδης και ποτέ δέν θα είσαι σίγουρος ότι δέν έχουν μείνει υπολείμματα μέσα.

Επίσης λόγο ότι ο βράχος είναι ασβεστολιθικός στην ουσία θα τον διαβρώσεις.Άν και δέν έχω reef εδώ και πολλά χρόνια δέν το έχω ακούσει αυτό σάν τρόπο καθαρισμού (φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος).

Κανονικά θα πρέπει να κουράρεις τον βράχο από την αρχή...Μιάς και είναι στην χειρότερη κατάσταση αυτήν την στιγμή, δηλαδή είναι 'φρεσκο-σκοτωμένος' με όλη την νεκρή οργανική ύλη πάνω του.

Πάρε δοχείο/λεκάνη βάλτον μέσα με γλυκό νερό με μιά δυνατή stream pump ξέβγαλμα ανά 2-3 μέρες και μετά τον γυρνάς σιγά σιγά σε θαλασσινό νερό επαναλλαμβάνοντας την διαδικασία.

Για πόσο βράχο μιλάμε και πόσο γρήγορα θές να στήσεις?

Αυτό που λες έχω ετοιμάσει να κάνω απλά είναι αρκετά χρονοβόρο και έλεγα μήπως υπάρξει πιθανότητα να γίνει κάτι γρήγορο. Ο βράχος είναι γύρω στα 40 κιλά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...