Jump to content

Καινούριο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα,

επειδή με βασανίζει καιρό τώρα , νομίζω όπως τους περισσότερους, μετά από κάμποσα χρονάκια λειτουργίας του 54λιτρου ενυδρείου μου, σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερο. Το θέμα είναι όμως ότι λόγω περιορισμένου χώρου το μήκος πρέπει να παραμείνει στα 60 εκατοστά, πλάτος μπορεί από 30 εκ. να γίνει max 40 εκ. και από εκεί και πέρα στο ύψος από 30 εκ. μπορεί να γίνει και 50εκ. . (στο ύψος δεν έχω περιορισμό). Έχει νόημα πιστεύετε να προχωρήσω σε μία τέτοια αλλαγή; (Θα προτιμούσα να είχα τη δυνατότητα να άλλαζα κυρίως το μήκος και από 60εκ να πήγαινα σε μεγαλύτερο). Σε θετική περίπτωση υπάρχει κάποια πρόταση για ενυδρείο έτοιμο ή πρέπει να πάω σε ιδιοκατασκευή; Σε  έτοιμο είδα διαστάσεις 60χ30χ45

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος zoolander έγραψε:

Καλημέρα στην ομάδα,

επειδή με βασανίζει καιρό τώρα , νομίζω όπως τους περισσότερους, μετά από κάμποσα χρονάκια λειτουργίας του 54λιτρου ενυδρείου μου, σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερο. Το θέμα είναι όμως ότι λόγω περιορισμένου χώρου το μήκος πρέπει να παραμείνει στα 60 εκατοστά, πλάτος μπορεί από 30 εκ. να γίνει max 40 εκ. και από εκεί και πέρα στο ύψος από 30 εκ. μπορεί να γίνει και 50εκ. . (στο ύψος δεν έχω περιορισμό). Έχει νόημα πιστεύετε να προχωρήσω σε μία τέτοια αλλαγή; (Θα προτιμούσα να είχα τη δυνατότητα να άλλαζα κυρίως το μήκος και από 60εκ να πήγαινα σε μεγαλύτερο). Σε θετική περίπτωση υπάρχει κάποια πρόταση για ενυδρείο έτοιμο ή πρέπει να πάω σε ιδιοκατασκευή; Σε  έτοιμο είδα διαστάσεις 60χ30χ45

 

Ας υποθέσουμε ότι κάνεις ένα ενυδρείο κατά παραγγελία με διαστάσεις 60Χ40Χ60 και πας από τα 54 λίτρα στα 144. Αν φιλοξενείς ψαράκια που είναι χωροκτητικά, άρα θα θέλουν περισσότερο χώρο στον πυθμένα του ενυδρείου σου, όχι δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα. Άμα όμως φιλοξενείς ψαράκια που κινούνται σε όλη την στήλη του νερού (πχ γκαπι πλατυ κτλ) ναι τότε θα τους παρέχεις ένα πιο άνετο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ας υποθέσουμε ότι κάνεις ένα ενυδρείο κατά παραγγελία με διαστάσεις 60Χ40Χ60 και πας από τα 54 λίτρα στα 144. Αν φιλοξενείς ψαράκια που είναι χωροκτητικά, άρα θα θέλουν περισσότερο χώρο στον πυθμένα του ενυδρείου σου, όχι δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα. Άμα όμως φιλοξενείς ψαράκια που κινούνται σε όλη την στήλη του νερού (πχ γκαπι πλατυ κτλ) ναι τότε θα τους παρέχεις ένα πιο άνετο ενυδρείο.

Κοιτάω για έτοιμα λόγω του ότι δεν έχω ασχοληθεί με ιδιοκατασκευή  και έχω διαβάσει  κατά καιρούς προβλήματα με διαρροές κτλπ και δεν μπορώ να καταλάβω πως υπολογίζουν τα λίτρα. Για παράδειγμα βρίσκω αυτό - Juwel Lido Ενυδρείο Ψαριών Χωρητικότητας 120lt με Φωτισμό, Θερμαντήρα, Κυκλοφορητή και Φίλτρο 61x48x58εκ. Μπεζ  .

Πάω να υπολογίσω τα λίτρα 61x48x58/1000= 169.824/1000=169 λίττρα περίπου και αυτό στη περιγραφή του αναφέρει 120λίτρα. Είναι μεγάλη η απόκλιση

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις κατά παραγγελία από τον @nidal 2114199746 & 698 582 0398. Τα λίτρα σωστά τα υπολογίζεις. Για το συγκεκριμένο ενυδρείο θα το δω και αν βρω το λάθος θα στο πω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος zoolander έγραψε:

Juwel Lido Ενυδρείο Ψαριών Χωρητικότητας 120lt με Φωτισμό, Θερμαντήρα, Κυκλοφορητή και Φίλτρο 61x48x58εκ. Μπεζ  .

Από την εταιρεία οι διαστάσεις είναι 61 Χ 41 Χ 58. Και στα λίτρα δείνει τα καθαρά ,δηλαδή αφαιρεί τον όγκο από το κουτί του φίλτρου και από το καπάκι με τα led κτλ.

 

image.thumb.png.2ac4045c307d889d1633d18feaead6ec.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις και κάποια ακόμα σοβαρά ενυδρειακα καταστήματα https://www.aquazone.gr/forums/forum/292-καταστηματα/.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...