Jump to content

Στρώσιμο νέου ενυδρειου


Gmm

Recommended Posts

Καλησπέρα στρωνω ένα ενυδρείο 100 λίτρα με αμονια

ξεκίνησα 24 Νοεμβρίου  και μέχρι σήμερα προσθέτω καθε μέρα 1ml αμονια 

Σήμερα μετράω 

Nh4= 1,5-2

No2=4

No3=50

Τώρα συνεχίζω με την αμονια καθημερινά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είσαι σε καλό δρόμο. Συνεχίζεις κανονικά την αμμωνία. Στόχος είναι να μηδενίσουν τα νιτρώδη. Αύξησε λίγο την ποσότητα αμμωνίας να έχεις γύρω στα 2-3 ppm και κάνε κάθε μέρα μετρήσεις. Από κάποιο σημείο και μετά θα αρχίσουν τα νιτρώδη να μειώνονται. Όταν μηδενίσουν δεν βάζεις αμμωνία και κάνεις μέτρηση μετά από ένα 24ωρο. Αν τότε η αμμωνία και τα νιτρώδη σου είναι στο μηδέν είναι έτοιμο το ενυδρείο.

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 27 μερες  βάζω κάθε μερα αμονιας τώρα πλέον τα no2 είναι πάντα 0 η αμονια την βαζω το πρωί και το αλο πρωί που μετράω είναι 0 

Και τα no3 είναι γύρω στο 50+

Τώρα είναι εντάξει? 

Έχει στρώσει τι λέτε 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Μετά από 27 μερες  βάζω κάθε μερα αμονιας τώρα πλέον τα no2 είναι πάντα 0 η αμονια την βαζω το πρωί και το αλο πρωί που μετράω είναι 0 

Και τα no3 είναι γύρω στο 50+

Τώρα είναι εντάξει? 

Έχει στρώσει τι λέτε 

εχει ολοκληρωθει ο κυκλος , και θελει μια καλη αλλαγη νερου πριν βαλεις μεσα οτιδηποτε για να πεσουν τα νιτρικα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

Μετά από 27 μερες  βάζω κάθε μερα αμονιας τώρα πλέον τα no2 είναι πάντα 0 η αμονια την βαζω το πρωί και το αλο πρωί που μετράω είναι 0 

Και τα no3 είναι γύρω στο 50+

Τώρα είναι εντάξει? 

Έχει στρώσει τι λέτε 

Έτοιμος είσαι. Όπως γράφει και ο Λουκάς μια καλή αλλαγή νερού (γύρω στο 70-80%) και βάζεις ψαράκια μέσα. Δεν βάζεις απευθείας όλα τα ψάρια που θες αλλά σταδιακά με μερικές μέρες διάφορα για να προσαρμοστεί η βιολογία σου. Μετρήσεις συνεχίζεις να κάνεις τις πρώτες μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί η εισαγωγή. Αν τώρα καθυστερήσεις να βάλεις για οποιονδήποτε λόγο ψάρια, συνεχίζεις να ταιζεις αμμωνία όσο θα έχεις άδειο το ενυδρείο, για να μην χάσεις την βιολογία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω cardinal tetra βασικά έχω 5 cardinal σε ένα άλλο ενυδρείο μυκρο 60 λίτρα και θα τους μεταφέρω εκεί πόσα cardinal tetra μπορώ να βάλω σε 100 λίτρα?

Και τι άλλο θα μπορούσα να βάλω ?.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Θέλω να βάλω cardinal tetra βασικά έχω 5 cardinal σε ένα άλλο ενυδρείο μυκρο 60 λίτρα και θα τους μεταφέρω εκεί πόσα cardinal tetra μπορώ να βάλω σε 100 λίτρα?

Και τι άλλο θα μπορούσα να βάλω ?.

 

Μια 10αδα είναι μια χαρά, με μια ομαδουλα corydoras και γαριδούλες. Αναλόγως βεβαίως το στήσιμο του ενυδρείου (βυθός , φυτά) και την φιλτρανση. Αν βάλεις ψάρια βυθού όπως τα corydoras, γαρίδες και σαλιγκάρια θα πρέπει να περιμένεις κάνα 3μηνο για να ωριμάσει ο βυθός.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο είναι 70χ40χ40 φυτεμενο εχω χαλαζιακο χαλικι 1-2 φυσικό 

Γαρίδες έχω της Sakura έχω αρκετες θα της βάλω αργότερα 

Αν έβαζα κανένα otocinclus?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

Ενυδρείο είναι 70χ40χ40 φυτεμενο εχω χαλαζιακο χαλικι 1-2 φυσικό  φιλτρο

filtosmart 200 thermo oase

Γαρίδες έχω της Sakura έχω αρκετες θα της βάλω αργότερα 

Αν έβαζα κανένα otocinclus?

 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι μια χαρά. Θα μπορούσες άνετα να βάλεις μια 6-8αδα otocinclus αλλά και αυτά θέλουν ώριμο βυθό, κανένα ξυλάκι και κρυψώνες.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά 

Έχω θέμα ενώ μετα απο 31 ημερες είχα δει nh4=0

No2=0 και no3=100

Έκανα μια μεγάλη αλαγη και έριξα ξανά αμονια για να δω αν θα μηδενίσει σε 24 ώρες ή αμονια μηδενίσει αλλά τα no2 όχι  

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Λάθος που έκανες αλλαγή και δεν έβαλες ψάρια. Θα έπρεπε απλά να συνεχίσεις να ταιζεις με αμμωνία χωρίς αλλαγή. Ίσως λάθος δικό μου που δεν το διευκρίνισα, αν και πάλι δεν θα έπρεπε κανονικά να βλέπεις νιτρώδη ούτως ή άλλως. Εν πάση περιπτώσει δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό. Ίσως να σε πάει πίσω λίγες μέρες. Πόσα νιτρώδη είδες; Έκανες ξανά μέτρηση; Μηδένισαν ή βλέπεις ακόμη; Πόση αμμωνία έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 2 ml αμονια 23-25% 

No2=2

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβαλες τόση αμμωνία; Είναι πάρα πολύ. Λογικό να σου εμφανίσει νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Γιατί έβαλες τόση αμμωνία; Είναι πάρα πολύ. Λογικό να σου εμφανίσει νιτρώδη.

Τώρα το διάβασα αντί να βαλω την μισή έβαλα την διπλάσια Τώρα τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι το ιδιαίτερο. Συνεχίζεις να ταιζεις στην κανονική ποσότητα (1ml αμμωνίας) καθημερινά και παρακολουθείς με μετρήσεις μέχρι να μηδενίσουν τα νιτρώδη. Μετά κανεις ότι έχουμε πει παραπάνω. Όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο σου να βάλεις ψάρια, αν τα νιτρικά σου είναι χαμηλά γιατί ήδη έχεις κάνει μεγάλη αλλαγή και έχουν πέσει αρκετά, θα κάνεις μικρότερη αλλαγή (αναλόγως τι νιτρικά θα σου δείξει η μέτρηση) ιδίως αν έχεις φυτά. Π.χ. αν έχεις 20-30ppm, αλλαγή γύρω στο 50-60%. Διαφορετικά συνεχίζεις το συντηρητικό τάισμα μέχρι να μπουν ψάρια και αλλαγή πριν τα βάλεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Δεν κάνεις κάτι το ιδιαίτερο. Συνεχίζεις να ταιζεις στην κανονική ποσότητα (1ml αμμωνίας) καθημερινά και παρακολουθείς με μετρήσεις μέχρι να μηδενίσουν τα νιτρώδη. Μετά κανεις ότι έχουμε πει παραπάνω. Όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο σου να βάλεις ψάρια, αν τα νιτρικά σου είναι χαμηλά γιατί ήδη έχεις κάνει μεγάλη αλλαγή και έχουν πέσει αρκετά, θα κάνεις μικρότερη αλλαγή (αναλόγως τι νιτρικά θα σου δείξει η μέτρηση) ιδίως αν έχεις φυτά. Π.χ. αν έχεις 20-30ppm, αλλαγή γύρω στο 50-60%. Διαφορετικά συνεχίζεις το συντηρητικό τάισμα μέχρι να μπουν ψάρια και αλλαγή πριν τα βάλεις.

Άρα ρίχνω και σήμερα 1 ml παντος ακομι και τώρα τα no2 δεν έχουν πέσει καθόλου και τα no3 είναι στα τερματα και έχει αρχισει να γεμίζουν αλγες τα φυτά τριχοειδή. 

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμο 6 ώρες twinstar 60b όχι στο τέρμα ντιμαρισμενο προτελευταία σκάλα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...