Jump to content

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ HAILEA AQUARIUM BLACK NATUR BIOTOP 110L


Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω τη μεταπήδηση σε μεαγλύτερο ενυδρείο από το ήδη υπάρχον (54L) και βρήκα ενδιαφέρον το HAILEA AQUARIUM BLACK NATUR BIOTOP 100λ. Εμφανισιακά είναι όμορφο ενυδρείο αλλά τελείως διαφορετικό από το βασικό-απλό που έχω με το καπάκι του. Με προβληματίζει το ότι έχει θήκη για το φίλτρο οπότε φαντάζομαι ότι αυτό θα με περιρίσει ως το προς τις εναλλακτικές σε φίλτρο. Έχω ήδη το FLUVAL U2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και θα ήθελα να το κρατήσω. Επίσης με προβληματίζει ο φωτισμός που αλλάζει σε ένταση με κουμπακια πάνω στο καπάκι . Έχω μάθει σε απλά πράγματα. Έχω βάλει led φωτισμό στο ήδη υπάρχον με το χρονοδιακόπτη του και δεν επεμβαίνω καθόλου. Οπότε το να ρυθμίζω ένταση  δεν μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα κυρίως γιατί δεν είναι φωτιστικό να φτιάχνω ατμόσφαιρα αλλά φωτιστικό ενυδρείου αλλά και γιατί φοβάμαι ότι θα βγει πιο  ευαίσθητο.

Αν τρέχει κάποιος το συγκεκριμένο ενυδρείο ή παρεμφερές θα με ενδιέφερε η άποψή του, μη πάω για καλύτερα και καταλήξω πίσω σε αυτό που έχω.

E-110-1000x1000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά έχω δει το HAILEA AQUARIU BLACK 68x35x51cm 100LT που είναι κλασσικό  πιο κοντά σε αυτό που έχω. Έχω μπερδευτεί, από τη μία η περπατημένη και από την άλλη κάτι καινούριο πιο designατο 😕

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 🙂 Τι θα βάλεις στο ενυδρείο; Θα είναι φυτεμένο; Και αν με τι φυτά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπέρα 🙂 Τι θα βάλεις στο ενυδρείο; Θα είναι φυτεμένο; Και αν με τι φυτά ;

Καλησπέρα, 

φυτά θα πάρω κλαδέματα από το υπάρχον ενυδρείο το οποίο όταν το νέο γίνει λειτουργικό θα αποσυρθεί. Οπότε φυτά θα μπουν sessiliflora,  valisneries γιγας, ανούμπιες , κρυπτοκορίνες και επιφανείας - πιστίες. Από ψαράκια ομοίως θα μεταφερθούν αυτά που έχω γκάπις και πλάτις

Έγινε επεξεργασία - zoolander
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ ενυδρείο από αυτή την εταιρεία. Πιθανά να είχαν αλλά παιδιά και να πουν. Εγώ θα έπαιρνα όμως ενυδρείο χωρίς καπάκι. Δες στο aquariumcreations. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...