Jump to content

Τι έχει το χρυσόψαρο ?


Recommended Posts

Αυτό στο κεφάλι το εξόγκωμα δεν παραπέμπει σε hall in the head hexamita ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Αυτό στο κεφάλι το εξόγκωμα δεν παραπέμπει σε hall in the head hexamita ?

Το έχω δει και σε άλλα shubukin. Μπορεί να είναι απλά δερματικό 

Link to comment
Share on other sites

Ok αν το δούμε προς το παρόν υποθετικά και τελικά μακάρι να μην είναι τίποτα αυτό τελικά είναι κάτι που έχει να κάνει με εσωτερικά βακτήρια και hexamita κινδυνεύουν τα υπόλοιπα ψάρια είναι μεταδοτικό ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Ok αν το δούμε προς το παρόν υποθετικά και τελικά μακάρι να μην είναι τίποτα αυτό τελικά είναι κάτι που έχει να κάνει με εσωτερικά βακτήρια και hexamita κινδυνεύουν τα υπόλοιπα ψάρια είναι μεταδοτικό ?

Συνήθως οι βακτηριακές μολύνσεις χτυπούν κυρίως τα ψάρια που έχουν αδύναμο οργανισμό. Δεν είναι όπως το ich που μεταδίδεται άμεσα σε όλο το ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρατήρησα ότι κ αλλά ψαράκια έχουν αρχίσει και κάνουν κορδονακια διάφανα μακριά και λευκά και κάποια ξύνονται στην άμμο κάνοντας κάποια τινάγματα σαν κάτι να τα ενοχλεί και μετά μια κίνηση σαν ανάποδο ωμέγα ακουμπώντας στην άμμο μια ή δυο φορές συνεχόμενα. Τι χρειάζεται να κανω για να σταματήσει αυτή η κατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Καλησπέρα παρατήρησα ότι κ αλλά ψαράκια έχουν αρχίσει και κάνουν κορδονακια διάφανα μακριά και λευκά και κάποια ξύνονται στην άμμο κάνοντας κάποια τινάγματα σαν κάτι να τα ενοχλεί και μετά μια κίνηση σαν ανάποδο ωμέγα ακουμπώντας στην άμμο μια ή δυο φορές συνεχόμενα. Τι χρειάζεται να κανω για να σταματήσει αυτή η κατάσταση ?

εδώ μιλάμε πιθανότατα για παράσιτα. Το τρίψιμο δείχνει κυρίως αυτό. Esha 2000 σου έχει μείνει? Επίσης για τα άσπρα κόπρανα άστα νυστικα δύο ημέρες και μετά τάισε αποφλοιωμενο βρασμένο αρακά για να δούμε αν βελτιωθούν καθόλου. Πιθανόν να σου έκανε εντελει ζημιά το νέο ψάρι από το κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξανά αγοράζω ποτέ από τέτοια μαγαζιά έχουν δυστυχώς τα ψάρια σε άθλιες συνθήκες γεμάτο αρρώστιες . Θα πάω να πάρω Esha 2000 κ θα βάλω αύριο στο ενυδρείο όμως έχω ακόμα το αλάτι μέσα βέβαια σε πολύ λιγότερη δοσολογία. Θα κάνω την θεραπεία σε όλο το ενυδρείο θα έχουν πρόβλημα σαλιγκάρια και φυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια μάτια στα φάρμακα της esha διάβασα ότι το eshaexit που είχα χρησιμοποιήσει για το ικ μπορεί να συνδυαστεί με το esha 2000 για να μπορούσα να χρησιμοποιήσω το exit με αλάτι αυτό μάλλον σημαίνει ότι μπορούν να συνδυαστούν σε νερό με αλάτι και τα δυο αυτά φάρμακα. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι το primafix γιατί λέει ότι καταπολεμαει και εσωτερικά παράσιτα ενώ τα αλλά φάρμακα δεν γράφουν για εσωτερικά παράσιτα μόνο για εξωτερικές θεραπείες αναφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια επειδη τους είχα κάνει νηστεία 3μερη και τα τάισα αρακά πιστεύω ότι έχουν εσωτερικά παράσιτα και εξωτερικά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Τα ψάρια επειδη τους είχα κάνει νηστεία 3μερη και τα τάισα αρακά πιστεύω ότι έχουν εσωτερικά παράσιτα και εξωτερικά 

Στη θέση θα ξεκιναγα αρχικά θεραπεία για τα εξωτερικά παράσιτα και μέρα για τα εσωτερικά αν τελικά χρειαστεί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι λες να κανω συνδυασμο esha exit - esha 2000 με το αλατι που εχω ηδη μεσα ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

τι λες να κανω συνδυασμο esha exit - esha 2000 με το αλατι που εχω ηδη μεσα ??

 Ναι γίνεται να συνδιαστουν για μια ολοκληρωμένη θεραπεία. Απλά κάνε μια καλή αλλαγή νερού πριν ξεκινήσεις τη θεραπεία 

Link to comment
Share on other sites

 Την θερμοκρασία την κρατάω χωρίς θερμοστάτη θέλει ανέβασμα για την θεραπεία ?

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου γράφουν οι οδηγίες των σκευασμάτων γιατί δε θυμάμαι για αυτά 

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο που έχω καταλήξει μετά απο ψάξιμο είναι το cypricil για να μπορέσω να καταπολεμήσω και τα δυο προβλήματα και εξωτερικά και εσωτερικα ώστε να μην χρειαστει μετά να ξανακάνω πάλι θεραπεία 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...