Jump to content

Νέο ενυδρείο


Louis-Gerald

Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 1,24*50*75
Συνολικά Λίτρα: εχω γεμίσει μέχρι τα 400lt
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: 2 lucky bamboo (μόνο τις ρίζες, εγώ τα μεγάλωσα) 

Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: 
Ξύλα: 
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: aqua della φυσικό χαλίκι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 

Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: fluval 407 , από κάτω προς τα πανω έχει : 2 ειδη bio foam (δικά του) , ένα καλάθι biomax (δικό του, σαν ελαφροπετρα σε σχήμα μακαρόνι) , σιποραξ, eheim substrat pro 

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης eheim 200w
Λίπανση:

Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι

 Με api master test kit υγρά

pH: 7, 8
Γενική σκληρότητα (GH -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 1.0ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C ) 24-25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:  api stress coat

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:-

 

καλημέρα σας! 

σκέφτηκα μαζί με την απορία μου να κάνω και μια παρουσίαση. Είναι το καινούργιο ενυδρείο που ετοιμάζω για τα ψαράκια μου! Σκέφτομαι να βαλω μόνο black moor, να το κάνω Κογκολεζικο  😋 

η ερώτηση μου είναι αν η φιλτρανση είναι αρκετή και αν χρειάζεται να προσθεσω τίποτα άλλο.? 

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρία καλύπτει το φίλτρο τα λίτρα σου. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα ακόμα ένα για ασφάλεια.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τι θα μου προτεινατε ? Μόνο μηχανική φιλτρανση για το δευτερο? Και ποσα λίτρα περιπου να καλύπτει ακόμα? 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα θα μπορούσες να βάλεις και ένα 307.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση! Επειδή δεν περισσευουν για δευτερο φίλτρο αγορά... Σκεφτόμουν να το κάνω DIY.. Αντλία έχω μια ascon από παλιο sump και θα χρησιμοποιήσω αυτή.. Οπότε από τις παραμέτρους του fluval θα χρειαστώ κάδο γυρω στα 5lt και μέσα θα περιεχει και βιολογικό υλικό μαζί με σφουγγάρια, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Ευχαριστώ για την απαντηση! Επειδή δεν περισσευουν για δευτερο φίλτρο αγορά... Σκεφτόμουν να το κάνω DIY.. Αντλία έχω μια ascon από παλιο sump και θα χρησιμοποιήσω αυτή.. Οπότε από τις παραμέτρους του fluval θα χρειαστώ κάδο γυρω στα 5lt και μέσα θα περιεχει και βιολογικό υλικό μαζί με σφουγγάρια, σωστά? 

Σωστά. Αλλα δες και αυτό το φίλτρο κουτί https://www.quiko.gr/el/pet-shop/fish-aquariums-reptiles/mechanisms-and-consumables/filtration-circulation/haquoss-aqua-5179009_136340/

Ή αυτό καλύτερα https://www.quiko.gr/el/pet-shop/fish-aquariums-reptiles/mechanisms-and-consumables/filtration-circulation/haquoss-aqua-5179019_137744/

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ευχαριστώ πολυ για τα λινκς! Θα μπορουσα να δοκιμάσω αυτές τις επιλογές! ☺ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

IMG_20231230_121135.thumb.jpg.3756e6d4f539630a08d0bbade51692f5.jpgIMG_20231230_121530.thumb.jpg.83d2a9d5e3d40932cfeec3759afa0204.jpgIMG_20231230_121423.thumb.jpg.272edc208333bbc723e9361d06c5da79.jpgΚαλημερα! Και ήρθε η στιγμή να ανεβάσω φωτογραφία από το καινουριο σπίτι για τα ψαράκια μου! Έχουμε κάνει μετρήσεις, έχουμε κάνει αλλαγή, ξανά μετρήσεις και σήμερα το ψαράκι είναι μέσα! 🤗 είναι κάπως άδειο αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα ήθελα να βάλω μέσα ίσως δεν βρήκα κάτι να μου αρέσει. Προτάσεις δεκτές! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, εχω μια απορία.. Από την πρώτη αλλαγή νερου που έκανα (140 λτ) δεν έχω μετρήσει καθόλου νιτρικά... Συνολικά έχω κάνει δυο, μια κάθε βδομάδα... Μήπως να μη κάνω και να περιμενω να δω νιτρικά? Μήπως κάτι κάνω λάθος? Υπάρχει περίπτωση και να μην είναι μετρήσιμα?  Εκτός από τα δυο Λάκι μπαμπου έχω προσθεσει και έναν ποθο (3 ρίζες ήταν τώρα έχει βγάλει ένα σωρό) 

Να πω βέβαια πως και στην πρωτη αλλαγή ήταν κάπου ανάμεσα στο μηδέν και στο 5.0ppm , άλλαξα νερό για να μπει το ψαράκι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Καλησπέρα σας, εχω μια απορία.. Από την πρώτη αλλαγή νερου που έκανα (140 λτ) δεν έχω μετρήσει καθόλου νιτρικά... Συνολικά έχω κάνει δυο, μια κάθε βδομάδα... Μήπως να μη κάνω και να περιμενω να δω νιτρικά? Μήπως κάτι κάνω λάθος? Υπάρχει περίπτωση και να μην είναι μετρήσιμα?  Εκτός από τα δυο Λάκι μπαμπου έχω προσθεσει και έναν ποθο (3 ρίζες ήταν τώρα έχει βγάλει ένα σωρό) 

Να πω βέβαια πως και στην πρωτη αλλαγή ήταν κάπου ανάμεσα στο μηδέν και στο 5.0ppm , άλλαξα νερό για να μπει το ψαράκι. 

 λογικα τωρα που εβαλες το ψαρι θα σου εμφανισει, βεβαια και να μην εχεις καλο ειναι αφου δεν ειναι φυτεμενο αλλα αν φυτεψεις θα χρειαζεται να ειναι στο 15-20

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν χρειάζεται να ανησυχώ που δεν μετράω... Το ψαράκι είναι μια εβδομαδα περιπου  μέσα και τώρα με την αλλαγή έβαλα ακόμα ένα. Όλα φαίνονται φυσιολογικά προς το παρον. 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, σκέφτομαι μέχρι 8 να βάλω μέσα .. Κάθε ποτε είναι καλό να προσθετω? Και ποσα? Δηλ. Ένα τη φορά η δυό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Και κάτι ακόμα, σκέφτομαι μέχρι 8 να βάλω μέσα .. Κάθε ποτε είναι καλό να προσθετω? Και ποσα? Δηλ. Ένα τη φορά η δυό? 

εχω διαβασει οτι θελει λιγα καθε φορα πιστευω 2 καθε φορα (στην εβδομαδα) καλα ειναι αλλα θα πουν και πιο εμπειροι απο μενα, να κανεις μετρησεις ομως για να βλεπεις οτι το φιλτρο σου μπορει να τα σηκωσει

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Άρα δεν χρειάζεται να ανησυχώ που δεν μετράω... Το ψαράκι είναι μια εβδομαδα περιπου  μέσα και τώρα με την αλλαγή έβαλα ακόμα ένα. Όλα φαίνονται φυσιολογικά προς το παρον. 

με ποια τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Με υγρά τεστ της api , ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες και προς το παρόν μετράω κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Με υγρά τεστ της api , ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες και προς το παρόν μετράω κάθε μέρα. 

με αυτα μετραω και εγω στα νιτρικα φανταζομαι χτυπας το δευτερο μπουκαλακι για 30 δευτερολεπτα να διαλυθουν οι κρυσταλλοι που εχει ε? τυχερος που δεν σου δειχνει εμενα καθεται στο 10-20 αλλα εχουν ιδιο χρωμα και δεν ξερω τι εχω χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

"Τυχερή" Χαχαχα μπερδέυει το όνομα 😋 ναι ναι όπως τα λέει τα κανω... 10 20 ε? Δεν ξέρω περιεργο μου φαινεται που δεν έχω δει πανω απο 5 αλλά και πρωτη φορά έχω ενυδρείο οπότε ότι διαβάζω μόνο 

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα λογικό να μην έχεις νιτρικά με μόλις ένα ψαράκι σε 400 λίτρα ενυδρείο. Εφόσον θέλεις να φτάσεις τα οκτώ ψάρια προτείνω το προφανές να μπουν δηλαδή σε δυο δόσεις. Πρώτα αλλά τρία και μετά από δύο εβδομάδες τα άλλα τέσσερα.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Άρα όλα βαίνουν καλώς! Αφου μπορώ να βάλω και τρία μαζί μια χαρά! 🤗

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mod edit - το θεμα μεταφερεται στ καταλληλη ενοτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...