Jump to content

Βοήθεια για 700 λίτρα ενυδρείο για Δίσκους


Taxiarchis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας για την επιλογή ενυδρείου έπιπλο και εξοπλισμό για  700 λίτρα .

Γενικά σκέφτομαι να το κάνω δισκάδικο χωρίς φυτά μέσα .

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε και τι να προσέξω με τόσα λίτρα. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας για την επιλογή ενυδρείου έπιπλο και εξοπλισμό για  700 λίτρα .

Γενικά σκέφτομαι να το κάνω δισκάδικο χωρίς φυτά μέσα .

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε και τι να προσέξω με τόσα λίτρα. 

Ευχαριστώ 

Γεια σου τρελό αγόρι. Από φιλτρανση και θέρμανση τι σκέπτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Γεια σου τρελό αγόρι. Από φιλτρανση και θέρμανση τι σκέπτεσαι?

Καλησπέρα φίλε μου, από φίλτρα σκέφτομαι 2 FX6 και θερμαντήρες 2eheim 300w θα κάνουν δουλειά?

Το fx6 είναι 3500 L την ώρα η 2130 L ?

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Το fx6 είναι 3500 L την ώρα η 2130 L

3500l/h είναι το fx6. Θερμοστάτες πάρε 2 των 500w (αν βρεις τιτανίου ακόμα καλύτερα) γιατί στους δίσκους θέλεις μεγάλες θερμοκρασίες και έτσι θα τις πιάνει ποιο εύκολα. 

Ενυδρείο κατά παραγγελία από κάποιο τοπικό κατασκευαστή ή ετοιμοπαράδοτο;

Σε περίπτωση που κάνεις κατά παραγγελία θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας σε sump.

Αφού ξεκίνησες την σειρά....κιχλίδες δίσκους το επόμενο θα είναι θάλασσα. Οπότε το ενυδρείο με sump το βρίσκω ποιο πρακτικό και για το μέλλον 😂😂

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

3500l/h είναι το fx6. Θερμοστάτες πάρε 2 των 500w (αν βρεις τιτανίου ακόμα καλύτερα) γιατί στους δίσκους θέλεις μεγάλες θερμοκρασίες και έτσι θα τις πιάνει ποιο εύκολα. 

Ενυδρείο κατά παραγγελία από κάποιο τοπικό κατασκευαστή ή ετοιμοπαράδοτο;

Σε περίπτωση που κάνεις κατά παραγγελία θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας σε sump.

Αφού ξεκίνησες την σειρά....κιχλίδες δίσκους το επόμενο θα είναι θάλασσα. Οπότε το ενυδρείο με sump το βρίσκω ποιο πρακτικό και για το μέλλον 😂😂

Συμφωνώ με το Μαρίνο. Αλλά αν δεν πας σε sump θα έλεγα ένα  fx6 και ένα eheim 1500xl για να έχεις περισσότερη βιολογία 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.  Επειδή έχω ήδη στο 450 το fx4  λέω να χρησιμοποιηθεί αυτό μαζί με ένα fx6 στο 700 .

Τι λέτε είναι εντάξει? να μην αγοράσω 2 fx6. 

Γιατί τα υπολογίζω στα λίτρα ένα fx6 και μαζί το fx4 μου γυρίζει 8,7 φορές το νερό είναι πολύ? 

Από ψάρια σκέφτομαι περίπου 12 δίσκους και  ένα κοπάδι 10 corydoras 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

3500l/h είναι το fx6. Θερμοστάτες πάρε 2 των 500w (αν βρεις τιτανίου ακόμα καλύτερα) γιατί στους δίσκους θέλεις μεγάλες θερμοκρασίες και έτσι θα τις πιάνει ποιο εύκολα. 

Ενυδρείο κατά παραγγελία από κάποιο τοπικό κατασκευαστή ή ετοιμοπαράδοτο;

Σε περίπτωση που κάνεις κατά παραγγελία θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας σε sump.

Αφού ξεκίνησες την σειρά....κιχλίδες δίσκους το επόμενο θα είναι θάλασσα. Οπότε το ενυδρείο με sump το βρίσκω ποιο πρακτικό και για το μέλλον 😂😂

Μέντορα δεν πάω σε αλάτια 😅🤣

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα παιδιά.  Επειδή έχω ήδη στο 450 το fx4  λέω να χρησιμοποιηθεί αυτό μαζί με ένα fx6 στο 700 .

Τι λέτε είναι εντάξει? να μην αγοράσω 2 fx6. 

Γιατί τα υπολογίζω στα λίτρα ένα fx6 και μαζί το fx4 μου γυρίζει 8,7 φορές το νερό είναι πολύ? 

Από ψάρια σκέφτομαι περίπου 12 δίσκους και  ένα κοπάδι 10 corydoras 

Πρόσεξε εδώ. Ηφιλτρανση όπως ξέρουμε χωρίζεται σε δύο τμήματα : μηχανική και βιολογική. Τα fx είναι εξαιρετικά μηχανικά φίλτρα αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν όσον αφορά τη βιολογία γιατί δεν έχουν πολύ χώρο για βιολογία παρά το μέγεθος τους. Για αυτό και σου πρότεινα το 150 xl. Και μιλαμε για 12 δίσκους εδώ. Προσωπικά θα έλεγα να κρατήσεις το ήδη υπάρχον και να πάρεις και το eheim. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια να πω την αλήθεια έχω δει στο εξωτερικό πολλούς με δύο fx με ψάρια θηρευτές 

Link to comment
Share on other sites

Ταξιάρχη καλησπέρα 

Στα 700 λίτρα που θα κάνεις το ενυδρείο θα είναι έτοιμο η θα σου το κάνουν? 

Link to comment
Share on other sites

Ταξιάρχη καλησπέρα 

Στα 700 λίτρα που θα κάνεις το ενυδρείο θα είναι έτοιμο η θα σου το κάνουν? 

Βασικά αν θα κάνεις μόνο γυάλα μην βάλεις κανένα άλλο φίλτρο. Συνέχισε με αυτό. Φτάνει... Όσο για θέρμανση πάρε ένα θερμαντήρα από aliexpress στα 1000 watt και είσαι έτοιμος... Αν θέλεις πληροφορίες μιλάμε... Νομίζω ξέρεις το τηλ μου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Κωσταντινος έγραψε:

Ταξιάρχη καλησπέρα 

Στα 700 λίτρα που θα κάνεις το ενυδρείο θα είναι έτοιμο η θα σου το κάνουν? 

Βασικά αν θα κάνεις μόνο γυάλα μην βάλεις κανένα άλλο φίλτρο. Συνέχισε με αυτό. Φτάνει... Όσο για θέρμανση πάρε ένα θερμαντήρα από aliexpress στα 1000 watt και είσαι έτοιμος... Αν θέλεις πληροφορίες μιλάμε... Νομίζω ξέρεις το τηλ μου

Και όσο για το φίλτρο καλή η φίλτρανση οχι το πλυντήριο. Τρέχω 700 λίτρα ενυδρείο με 1500 λίτρα ανά ώρα αλλά όλα εξαρτώνται από το τι ενυδρείο θα κάνεις.... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Κωσταντινος έγραψε:

Και όσο για το φίλτρο καλή η φίλτρανση οχι το πλυντήριο. Τρέχω 700 λίτρα ενυδρείο με 1500 λίτρα ανά ώρα αλλά όλα εξαρτώνται από το τι ενυδρείο θα κάνεις.... 

ΟΙ ΔΊΣΚΟΙ ΘΈΛΟΥΝ ΗΣΥΧΊΑ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μέντορα δεν πάω σε αλάτια 😅🤣

Καλά αυτά τα είπαν κι άλλοι 😂😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα παιδιά.  Επειδή έχω ήδη στο 450 το fx4  λέω να χρησιμοποιηθεί αυτό μαζί με ένα fx6 στο 700 .

Τι λέτε είναι εντάξει? να μην αγοράσω 2 fx6. 

Γιατί τα υπολογίζω στα λίτρα ένα fx6 και μαζί το fx4 μου γυρίζει 8,7 φορές το νερό είναι πολύ? 

Από ψάρια σκέφτομαι περίπου 12 δίσκους και  ένα κοπάδι 10 corydoras 

Το Fx4 έχει για βιολογική φίλτρανση κάδο 3.9 λίτρα. Δεν το λες λίγο αλλά ούτε και πολύ. Μπορείς και να μείνεις και μόνο με αυτό εφόσον ο κατασκευαστής το δίνει για ως και 1000 λίτρα ενυδρείο αλλά όταν μιλάμε για 12 δίσκους θα πρέπει οι ρουτίνες σου να μην ξεπερνούν το τετραήμερο. Προφανώς και εγώ θα σε συμβουλεύα να αγοράσεις και ένα δεύτερο φίλτρο με έμφαση στο κάδο του βιολογικού υλικού και όχι στην αντλία. Όπως λέει και ο @Κωσταντινος οι δίσκοι δεν θέλουν μεγάλη ροή στην στήλη του νερού και άμα προσθέσεις και δεύτερο φίλτρο θα πρέπει να την μειώσεις από τα βανάκια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Κωσταντινος έγραψε:

Ταξιάρχη καλησπέρα 

Στα 700 λίτρα που θα κάνεις το ενυδρείο θα είναι έτοιμο η θα σου το κάνουν? 

Βασικά αν θα κάνεις μόνο γυάλα μην βάλεις κανένα άλλο φίλτρο. Συνέχισε με αυτό. Φτάνει... Όσο για θέρμανση πάρε ένα θερμαντήρα από aliexpress στα 1000 watt και είσαι έτοιμος... Αν θέλεις πληροφορίες μιλάμε... Νομίζω ξέρεις το τηλ μου

Έτοιμο θα είναι @Κωσταντινος απλά νομίζω καλύτερα όπως λέει ο Μαρίνος  με 2 θερμαντήρες για αν πάθει κάτι ο ένας τουλάχιστον να μου κρατήσει τα ψάρια ζωντανά .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο παιδιά 

 

received_327883653392428.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αυτό είναι το ενυδρείο παιδιά 

 

received_327883653392428.jpeg

Διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Διαστάσεις;

200×60×64

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με δεύτερο θερμαντήρα για back up. Έχω Και γω ένα 300 αλλά δεν ανοίγει ποτέ γιατί υπερκαλύπτει ο 1000 που έχω βάλει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

200×60×64

Ωραία με μεγάλο μήκος. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για βιολογία και φίλτρο κανένας δεν κάλυπτει πλήρως σε βιολογία και ροή ταυτόχρονα. (προσωπική γνώμη) ένα δυνατό φίλτρο έχει ροή όχι μεγάλη βιολογία για αυτό και πολλοί στρέφονται σε sump 

Link to comment
Share on other sites

Είχα και γω Σάμππ αλλά λόγω ότι υπερχείλιση 2 φορές από απροσεξία μου.... Το έχω αυτό... Έκανα γυάλα με πλαϊνό φίλτρο χαμηλής ροής με μεγάλο όγκο υλικών και ησύχασα... Μιλάω πάντα για δίσκους και όχι για κάτι άλλο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά όσο ζω μαθαίνω... Και δε θέλω να κάνω τον έξυπνο η τον σούπερ ειδικό. Απλώς όλα αυτά που λες τα έχω σκεφτεί και τα έχω περάσει με τα χρονια

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Κωσταντινος έγραψε:

Είχα και γω Σάμππ αλλά λόγω ότι υπερχείλιση 2 φορές από απροσεξία μου.... Το έχω αυτό... Έκανα γυάλα με πλαϊνό φίλτρο χαμηλής ροής με μεγάλο όγκο υλικών και ησύχασα... Μιλάω πάντα για δίσκους και όχι για κάτι άλλο 

Εννοείς ότι έκανες εσωτερικό sump ή αλλιώς φίλτρο πλάτης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...