Jump to content

Χαμηλά νιτρικά & BBA


giorgosgeo

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Καλή χρονιά να έχουμε όλοι, με υγεία.

Έχω φυτεμένο 55λ με γκάπι, λίγες blue diamond κι έναν borneo. 

Από τότε που άλλαξα setup βυθού κ φίλτρο, δεν μπορώ να ανεβάσω τα νιτρικά με τίποτα. Ακόμα κ μετά από πλήρη λίπανση με tropica specialized κ κάλιο, η μέτρηση μετά από λίγες ώρες με βία δείχνει να αγγίζει το 20. Ούτε λόγος για αποτελέσματα μετά από 1 ή 2 ημέρες.

Αναρωτιέμαι μήπως ευθύνεται το φίλτρο (tidal 55) και η μεγάλη ονομαστική του ροή για τα λίτρα μου.

Πήρα σήμερα κ τεστ φωσφορικών της sera, μηδέν.

Πρόβλημα με άλγες δεν έχω, με εξαίρεση μια μόνιμη μάχη με τη bba, που παρουσιάζει περιόδους ύφεσης κ επανεμφάνισης.

Αυτό που παρατήρησα τις τελευταίες εβδομάδες, είναι η εμφάνισή της στη ρίζα που έχω στο κέντρο του ενυδρείου, σε σημεία με την θεωρητικά καλύτερη ροή, αλλά κ τουφίτσες στο σωληνάκι του co2, πάνω ακριβώς από το diffuser!

Τα φυτά μου έχουν καλή ανάπτυξη, αν κ αποφάσισα να βγάλω ότι αναπτυσσόταν με δρομείς.

Όταν έβγαλα τα φυτά με τους δρομείς, όπως καταλαβαίνετε έγινε ένας χαμός στο νερό, κι όμως η αμμωνία κ τα νιτρώδη ούτε που κουνήθηκαν, για αυτό σκέφτομαι μήπως κ τα νιτρικά μένουν χαμηλά εξαιτίας του φίλτρου.

Κράτησα τα pogostemon helferi, πρόσθεσα pogostemon deccanensis και alternanthera rosanervig.

Το μπορώ να κάνω για τα νιτρικά κ την bba?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι συνδιασμός πυκνοφυτεμένου ενυδρείου με μεγάλο φίλτρο και μικρή ιχθυοφόρτηση.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2023 at 11:20 ΜΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Όταν έβγαλα τα φυτά με τους δρομείς, όπως καταλαβαίνετε έγινε ένας χαμός στο νερό, κι όμως η αμμωνία κ τα νιτρώδη ούτε που κουνήθηκαν,

Σιγουρα κουνηθηκαν, απλα δεν το καταλαβες. Με τα τεστακια, που εχουμε δεν μπορουμε να "πιασουμε" την διαφορά, συν το οτι δεν κανουμε τα τεστακια και καθε 3-4 ωρες.

Η αιτια εμφανισης ΒΒΑ σιγουρα ηταν η αναταραξη του βυθου. Όσο λιγοτερο πειραζεις τονβυθο, τόσο και καλυτερα. 

Να κρατησεις το φιλτρο καθαρο, αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι καθε 3-4 ημερες, ριχνεις και μια δοση απο βακτηρια. Συν τοπικα  βαζεις και excel , εκει, που επιμενει η ΒΒΑ.

On 30/12/2023 at 11:20 ΜΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

τα νιτρικά μένουν χαμηλά εξαιτίας του φίλτρου.

Οχι. Απλα λιγα ψαρια + αρκετα φυτα= λιγα νιτρικα.

Εμφανες απονιτροποιηση  γινεται μόνο στα θαλασσινα ενυδρεια. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από αριθμό ψαριών είμαι καλά. Εχω 10 ενήλικα, κ τουλάχιστον άλλα τόσα μικρά γκάπι, έναν borneo sucker, 2 έως 6 blue diamond κ μάλλον 2 amano. 

Η bba δεν εμφανίστηκε μετά το ξήλωμα των δρομέων, έχω περιόδους ύφεσης κ επανεμφάνισης για ένα χρόνο. Απλά στην τελευταία της επανεμφάνιση πήγε εκεί που δεν περίμενα: Στα σημεία με την καλύτερη ροή νερού κ ακριβώς πάνω από την έξοδο του co2.

Την καταπολεμώ επιτυχώς με excel, κλάδεμα κ βούρτσα, όμως μετά από λίγες εβδομάδες επανεμφανίζεται. Δεν μπορώ να εντοπίσω τι φταίει πλην των χαμηλών νιτρικών.

Το βαμβάκι το αμελώ λίγο, θα κοιτάξω να το αλλάζω πιο συχνά (τώρα το κάνω στις 7-10 ημέρες)

Χθες στην αλλαγή νερού ξεκίνησα να δοκιμάσω διαφορετικό συνδυασμό. 2 πράσινο tropica, 1 πορτοκαλί, κ από μια μεζούρα κάλιο κ σίδηρο. Ελπίζω να μην πήξω στην άλγη :D

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2024 at 7:38 ΜΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Απλά στην τελευταία της επανεμφάνιση πήγε εκεί που δεν περίμενα: Στα σημεία με την καλύτερη ροή νερού κ ακριβώς πάνω από την έξοδο του co2.

Η ΒΒΑ αγαπαει πολυ  την ροη, να ξερεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ωχ δηλαδή...

Μείωσα λίγο τη ροή, θα περιμένω 1-2 εβδομάδες να δω πως θα πάει, σε συνδυασμό με την τροποποίηση της λίπανσης και θα επανέλθω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...