Jump to content

Στροσιμο και άλγη


Gmm

Recommended Posts

Στρώνω ένα ενυδρείο 100 λιτρα από 24 Δεκεμβρίου με αμονια αλλά μετράω ακο no2 είναι μόνιμα στο 2

Έχω αυτό το λεφκο χνουδι αλλά τώρα αρχίζει να γίνεται γκρι είναι φυσιολογικό αυτό πρώτη φορά το βλέπω 

Screenshot_20231231_143400_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν έβαλα τα ξύλα έκανε ένα χνούδι σαν άλγη και περίπου 1 μήνα μετά έφυγε. Ήταν πολύ λιγότερο από εσένα όμως. 

 

Λες ότι έχεις no2 η αμμωνία έχει πέσει ή έχεις αμμωνία και  no2 ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Εμένα όταν έβαλα τα ξύλα έκανε ένα χνούδι σαν άλγη και περίπου 1 μήνα μετά έφυγε. Ήταν πολύ λιγότερο από εσένα όμως. 

 

Λες ότι έχεις no2 η αμμωνία έχει πέσει ή έχεις αμμωνία και  no2 ? 

Αμονια προσθέτω κάθε μέρα 1ml και σε 24ωρες μηδενίζει 

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2023 at 10:33 ΜΜ, το μέλος Gmm έγραψε:

Αμονια προσθέτω κάθε μέρα 1ml και σε 24ωρες μηδενίζει 

Απο την στιγμη, που εχεις τα νιτρωδη, η μιση δουλεια εγινε. Κανονικα τα νιτρωδη θα μηδενισουν μεσα σε μια εβδομαδα- 10 ημερες.

Τωρα μην βαζεις πολυ αμμωνια μεσα, γιατι θα ανεβουν παραπανω τα νιτρωδη. Βαλε μερα παρα μερα. Μολις θα δεις τα νιτρωδη να κατεβαίνουν, μπορεις ξανα να αρχιζεις να ριχνεις την αμμωνια καθε μερα. Και μολις εχεις μηδενικη αμμωνια και μηδενικα νιτρωδη, κάνεις καλη αλλαγη νερου (50%) και βαζεις ψαρια μεσα.

Για το χνούδι , διαβασε εδω- 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?do=findComment&comment=739265

- Άσπροδιάφανη βλεννώδες βίο μεμβράνη -

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2024 at 1:18 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Απο την στιγμη, που εχεις τα νιτρωδη, η μιση δουλεια εγινε. Κανονικα τα νιτρωδη θα μηδενισουν μεσα σε μια εβδομαδα- 10 ημερες.

Τωρα μην βαζεις πολυ αμμωνια μεσα, γιατι θα ανεβουν παραπανω τα νιτρωδη. Βαλε μερα παρα μερα. Μολις θα δεις τα νιτρωδη να κατεβαίνουν, μπορεις ξανα να αρχιζεις να ριχνεις την αμμωνια καθε μερα. Και μολις εχεις μηδενικη αμμωνια και μηδενικα νιτρωδη, κάνεις καλη αλλαγη νερου (50%) και βαζεις ψαρια μεσα.

Για το χνούδι , διαβασε εδω- 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?do=findComment&comment=739265

- Άσπροδιάφανη βλεννώδες βίο μεμβράνη -

 

Έκανα αυτά που μου ειπες και εδώ και 3 μερες έχω βάλει τα ψάρια κανω μετρισεις κάθε μέρα

Nh4=0

No2=0

No3=10

σε 100 λιτρα έβαλα 8 ψάρια  cardinal tetra  πόσα ακομι να βαλω και σε πόσες μέρες ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Έκανα αυτά που μου ειπες και εδώ και 3 μερες έχω βάλει τα ψάρια κανω μετρισεις κάθε μέρα

Nh4=0

No2=0

No3=10

σε 100 λιτρα έβαλα 8 ψάρια  cardinal tetra  πόσα ακομι να βαλω και σε πόσες μέρες ?

Καλυτερα να περιμενεις μια εβδομαδα ακομα. Μετα μπορεις ν βαλεις ακομα 5-6 , αν εχεις καλο φιλτρο.

Πες, τι φιλτρο εχεις?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα να περιμενεις μια εβδομαδα ακομα. Μετα μπορεις ν βαλεις ακομα 5-6 , αν εχεις καλο φιλτρο.

Πες, τι φιλτρο εχεις?

 

Oase filtosmart 200 thermo  μα 2 Σακουλάκια βιολογικό που είχε μέσα και μια συσκευασία sera siporax μεγάλη 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό βιοφιλμ στην επιφάνεια όση αναταραξη και να κάνει το φιλτρο 2 μερες μετά την αλαγη σχηματίζεται σε όλη την επιφάνεια τι να καν να βάλω skimmer?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω αρκετό βιοφιλμ στην επιφάνεια όση αναταραξη και να κάνει το φιλτρο 2 μερες μετά την αλαγη σχηματίζεται σε όλη την επιφάνεια τι να καν να βάλω skimmer?

 

Βαλε, βοηθαει πολυ. Μηπως ταιζεις πολυ για αυτο και δημιουργείται τόσο πολυ biofilm?

Πες τι τροφη ταιζεις και αν πεφτει καποια ποσοτητα κατω στον βυθο.

Εχεις βαλει στο φιλτρο και ενυδρειακο βαμβακι?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε, βοηθαει πολυ. Μηπως ταιζεις πολυ για αυτο και δημιουργείται τόσο πολυ biofilm?

Πες τι τροφη ταιζεις και αν πεφτει καποια ποσοτητα κατω στον βυθο.

Εχεις βαλει στο φιλτρο και ενυδρειακο βαμβακι?

 

Το φιλτρο έχει πρώτο σφοθγκαρι χοντρό σφουγγαρι λεπτό βιολογικό και τέλος βαμβακι 

Ταΐζω προσεκτικα δεν ρίχνω πόλι γιατί τα ψάρια την τρώνε αλλά και να παισει κάτι το τρώνε οι γαρίδες τροφη δεν μένει 

Τροφες 

Sera vipan nature 

Oase organix power flakes 

Oase organix veggievore 

Και για της γαρίδες 

Oase organix shrimp granulate.

Και μια diy με αρακά 

 

Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο σκιμερε κάνει κάποιο καλοτερη δουλειά?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, δεν εχω δοκιμασει τις τροφες τις oase.... Αν θελεις, για κανα μηνα δοκιμασε τις τροφες της Ocean nutrition. Μπορει να φταιει και η τροφη , μπορει να φταιει και το οτι το ενυδρειο ειναι φρεσκο ακομα. Δοκιμαζεις...

Δεν λεω, οτι οι τροφες της oase δεν ειναι καλες, απλα δοκιμασε και τις  άλλες.

Στο γλυκο δεν ειχα σκιμμερ επιφανειας.

Εχω ακουσει για Eheim καλα λογια.... Για το σκιμμερ καλυτερα να σου απαντησουν τα παιδια, που το χρησιμοποιούν στα ενυδρεια τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...