Jump to content

Νέο ενυδρείο - Ερωτήσεις


a.panos

Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

 

είμαι εντελώς άσχετος με το χόμπυ,

έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα και έχω καταλήξει ποια πράγματα μπορώ να υποστηρίξω και ποια όχι, μέχρι στιγμής.

περιμένω να παραλάβω ενα μικρό ενυδρείο Hailea K-60 60Lt, στο οποίο θέλω να τοποθετήσω τα δύο ήδη υπάρχοντα χρυσοψαράκια μου, 

τα οποία τώρα ταλαιπωρούνται σε ενα μίνι 20lt tank.

τα δεδομένα μου:

--- χώρος για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει

--- επιθυμία για περισσότερα ψάρια δεν υφίσταται

--- δεν επιθυμώ να ασχοληθώ με φυτεμένο ενυδρείο

--- μπάρα αερόπετρας και αεραντλία για παροχή οξυγόνου

--- το νερό προέρχεται αποκλειστικά από αντίστροφη όσμωση 5 σταδίων καθαρισμού και 2 επιπλέον σταδίων εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων (είναι πόσιμο)

--- αλλαγές νερού κάθε 2η μέρα σε ποσοστό 25-30%

 

έχω όμως τις ακόλουθες ερωτήσεις, με δεδομένο πάντα ότι ακόμη δεν έχω ξεκινήσει καν με το νεο ενυδρείο:

1. μπορώ να τοποθετήσω στο βυθό λευκό χαλίκι κι αν ναι τι πάχους και είδους ?

2. μπορώ να βάλω πέτρες από την παραλία ?

3. με δεδομένες τις αλλαγές και την ποιότητα του νερού που ανέφερα, είναι αναγκαστικός ο έλεγχος με τέστ ?

4. έχω δει οτι τα ψάρια μου λατρεύουν την αναδυόμενη κουρτίνα αέρα από την αερόπετρα και διαρκώς ασχολούνται μ'αυτή,

όμως παρατήρησα οτι η μπάρα αυτή μου αφήνει μια μικρή θολότητα στο νερό (ναι είναι από την αερόπετρα), είναι νορμάλ αυτό ή να την πετάξω και να πάρω μια πιο καλή ?

 

ευχαριστώ για τη φιλοξενία

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος a.panos έγραψε:

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

 

είμαι εντελώς άσχετος με το χόμπυ,

έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα και έχω καταλήξει ποια πράγματα μπορώ να υποστηρίξω και ποια όχι, μέχρι στιγμής.

περιμένω να παραλάβω ενα μικρό ενυδρείο Hailea K-60 60Lt, στο οποίο θέλω να τοποθετήσω τα δύο ήδη υπάρχοντα χρυσοψαράκια μου, 

τα οποία τώρα ταλαιπωρούνται σε ενα μίνι 20lt tank.

τα δεδομένα μου:

--- χώρος για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει

--- επιθυμία για περισσότερα ψάρια δεν υφίσταται

--- δεν επιθυμώ να ασχοληθώ με φυτεμένο ενυδρείο

--- μπάρα αερόπετρας και αεραντλία για παροχή οξυγόνου

--- το νερό προέρχεται αποκλειστικά από αντίστροφη όσμωση 5 σταδίων καθαρισμού και 2 επιπλέον σταδίων εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων (είναι πόσιμο)

--- αλλαγές νερού κάθε 2η μέρα σε ποσοστό 25-30%

 

έχω όμως τις ακόλουθες ερωτήσεις, με δεδομένο πάντα ότι ακόμη δεν έχω ξεκινήσει καν με το νεο ενυδρείο:

1. μπορώ να τοποθετήσω στο βυθό λευκό χαλίκι κι αν ναι τι πάχους και είδους ?

2. μπορώ να βάλω πέτρες από την παραλία ?

3. με δεδομένες τις αλλαγές και την ποιότητα του νερού που ανέφερα, είναι αναγκαστικός ο έλεγχος με τέστ ?

4. έχω δει οτι τα ψάρια μου λατρεύουν την αναδυόμενη κουρτίνα αέρα από την αερόπετρα και διαρκώς ασχολούνται μ'αυτή,

όμως παρατήρησα οτι η μπάρα αυτή μου αφήνει μια μικρή θολότητα στο νερό (ναι είναι από την αερόπετρα), είναι νορμάλ αυτό ή να την πετάξω και να πάρω μια πιο καλή ?

 

ευχαριστώ για τη φιλοξενία

 

 

 

 

Καλημέρα, καλή χρονιά και χρόνια πολλά και καλώς ήρθες στην κοινότητα μας. Θα ήθελα αν μπορείς να μου ανεβάσεις μια φωτογραφία με τα ψάρια σου για να δω τι είδους χρυσόψαρα είναι αλλά και την κατάσταση τους πριν δούμε τα υπόλοιπα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

 

οι εικόνες δεν είναι και οι καλύτερες, αφού κινούνται διαρκώς και είναι δύσκολο να μην είναι κουνημένες και ο φωτισμός είναι επίσης ανεπαρκής.

έχω σταματήσει την παροχή αέρα για τη φωτογράφιση.

δεν ξέρω πώς θα δεις την κατάστασή τους, απλά να αναφέρω οτι είναι πολύ ζωηρά, τρώνε με όρεξη και δεν έχω διακρίνει κάποια εμφανή αλοίωση (είπαμε , μη σχετικός).

2.jpg

 

6.jpg

Έγινε επεξεργασία - a.panos
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος a.panos έγραψε:

ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

 

οι εικόνες δεν είναι και οι καλύτερες, αφού κινούνται διαρκώς και είναι δύσκολο να μην είναι κουνημένες και ο φωτισμός είναι επίσης ανεπαρκής.

έχω σταματήσει την παροχή αέρα για τη φωτογράφιση.

δεν ξέρω πώς θα δεις την κατάστασή τους, απλά να αναφέρω οτι είναι πολύ ζωηρά, τρώνε με όρεξη και δεν έχω διακρίνει κάποια εμφανή αλοίωση (είπαμε , μη σχετικός).

2.jpg

 

6.jpg

Ωραία τώρα που είδα τις φωτογραφίες πάμε λίγο λοιπόν;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος a.panos έγραψε:

περιμένω να παραλάβω ενα μικρό ενυδρείο Hailea K-60 60Lt, στο οποίο θέλω να τοποθετήσω τα δύο ήδη υπάρχοντα χρυσοψαράκια μου, 

τα οποία τώρα ταλαιπωρούνται σε ενα μίνι 20lt tank.

Τα ψάρια σου είναι ένα black moor και ένα comet. Εξ ορισμού τα 60 λίτρα είναι λίγα για αυτά.  Αν διαβάσεις αυτά τα δύο άρθρα θα καταλάβεις τι εννοώ. 

 

 

 

Στη θέση σου θα προσπαθούσα να κάνω μια υπέρβαση και να πάρω ένα ενυδρείο 80-120 λίτρα. Έχεις αυτή τη δυνατότητα?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς είμαι στο μέγιστο των δυνατοτήτων μου αυτή τη στιγμή, λόγω χώρου...

ήδη με προβληματίζει το ενδεχόμενο εξωτερικού φίλτρου, πάλι λόγω χώρου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος a.panos έγραψε:

δυστυχώς είμαι στο μέγιστο των δυνατοτήτων μου αυτή τη στιγμή, λόγω χώρου...

ήδη με προβληματίζει το ενδεχόμενο εξωτερικού φίλτρου, πάλι λόγω χώρου.

ΑΝ μείνεις με τα χρυσόψαρα, μακροχρόνια θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο οπωσδήποτε. Και δεν ξέρω αν, μακροχρόνια επίσης, αντέχει το comet σε τόσο μικρό χώρο  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος a.panos έγραψε:

1. μπορώ να τοποθετήσω στο βυθό λευκό χαλίκι κι αν ναι τι πάχους και είδους ?

Ναι, μπορεις να βαλεις ενα χαλαζιακο χαλικακι παχους 1-3mm. Πχ αυτο - https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/4242-amtra-λευκό-χαλαζιακό-χαλίκι-1-3mm-2kg-8023222180499.html

ή λιγο πιο ψιλο , δηλ αμμο https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/9537-aquael-xaliki-quartz-sand-04-12mm-2kg-9537.html

Το θεμα ειναι, οτι με τον λευκο βυθο τα ψαρακια μπορει να τρομαζουν στην αρχη (αν θα εχεις και δυνατο φωτισμο) και η συντηρηση λευκης αμμου ειναι δυσκολη, γιατι σε 2-3 εβδομαδες απο λευκη θα γινει πρασινη ή καφε (αλγη, βρωμιτσες), ειδικά, οταν δεν υπαρχει καλη φιλτρανση στο ενυδρειο.

Αλλά.... καλυτερα να παρεις σκουρο χαλικακι....

πριν 4 ώρες, το μέλος a.panos έγραψε:

2. μπορώ να βάλω πέτρες από την παραλία ?

Μπορεις, αν θα διαλεξεις μαυρες ή πολυ σκουρες. Γιατι μαυρες?.... Απλα οι μαυρες δε θα ειναι ασβεστολιθικες και δεν θα επιρεαζουν την σκληροτητα του νερου.

Πρωτα θελουν καλο πλύσιμο και μετα βρασιμο (κανονικα 5 λεπτα φτανουν).

πριν 4 ώρες, το μέλος a.panos έγραψε:

3. με δεδομένες τις αλλαγές και την ποιότητα του νερού που ανέφερα, είναι αναγκαστικός ο έλεγχος με τέστ ?

Τα τεστ ειναι απαραιτητα, ειδικα στην αρχη, που το ενυδρειο ειναι ακομα φρεσκο (θα ειναι φρεσκο για τουλαχιστον 3 μηνες), για να ξερεις τα επιπεδα αμμωνιας , νιτρωδων και νιτρικων στο νερο. Πιστευω εχεις διαβασει για το στρωσιμο του ενυδρειου και την αμμωνια.

πριν 4 ώρες, το μέλος a.panos έγραψε:

4. έχω δει οτι τα ψάρια μου λατρεύουν την αναδυόμενη κουρτίνα αέρα από την αερόπετρα και διαρκώς ασχολούνται μ'αυτή,

 

Αυτο μπορει να σημαινει , οτι δεν παιρνουν αρκετο οξυγονο..... πως γινεται αυτο? Πολυ απλα, με μεγαλη πιθανοτητα εχεις ή ειχες αυξημενα επιπεδα αμμωνιας στο ενυδρειο, που οδηγησε σε βλαβες βράγχιων και για αυτο πανε και ¨παιζουν¨με την κουρτινα οξυγονου, δηλ δεν ειναι θεμα ελλειψης οξυγονου στο νερο, αλλά ελλειψης οξυγονου λογο βλαβης στα βραγχια.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος a.panos έγραψε:

παρατήρησα οτι η μπάρα αυτή μου αφήνει μια μικρή θολότητα στο νερό (ναι είναι από την αερόπετρα)

Θελω να μου πεις, πως καταλαβες, οτι φταιει η αεροπετρα.

Και ακομα μια ερωτηση για τον μπλε φωτισμο, που εχεις.... Νομιζω, πως πηρες ενυδρειο , που εχει ειδικο φωτισμο για θαλασσα και οχι για γλυκο νερο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Mod edit - το θεμα θα μεταφερθει στην καταλληλη ενοτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία .... και σ'ευχαριστώ.

 

1. πώς γίνεται το τεστ της πέτρας με οξύ (το διαβασα σε αρθρα εδω) για να δούμε αν είναι ασβεστολιθική ?

τι πρέπει να δω δλδ, π.χ οτι αφρίζει αν είναι ασβεστολιθικη ?

2. διάβασα άρθρα για το στρώσιμο, ναι.

3. αυτό που λες για βλάβη στα βράγχια ήταν εξ' αρχής υποψία μου (οτι δε γίνεται να μην έχουν επιρεαστεί από τις συνθήκες),

δλδ επειδή προέρχονται από μίνι ενυδρείο χωρίς φροντίδα , αλλά αφού δεν έχω ιδέα ακόμη, δεν μπορώ να το ξεχωρίσω από το παιχνίδι... ως συμπεριφορά. ...

ελπίζω να μην είναι αργά.

4. η αερόπετρα: είχα θολότητα στο νερό ακόμα και στα επόμενα λεπτά μετά από αλλαγη του νερού, είτε 30%, ειτε 70% .

διεκοψα το τάισμα, αφαίρεσα το φίλτρο (μόνο για τη δοκιμή) και άφησα μέσα μόνο τα ψάρια και την αερόπετρα.

ο βυθός είναι γυμνός και δεν έχω φυτά.

δοκίμασα να σταματήσω την παροχή αέρα και είδα οτι αυτή τη φορά το νερό παρέμεινε διαυγές.

με το ίδιο νερό ξεκίνησα πάλι τον αέρα από την ίδια αερόπετρα και απέκτησα ξανά θολότητα... κάτι σαν ελαφριά λευκή ομίχλη.

ένα μη έμπειρο μάτι αυτά βλέπει, αυτά λέει.

5. όχι, το ενυδρείο έρχεται, δεν το έχω παραλάβει ακόμη... αυτό το χάλι που έχω μας προέκυψε ως δώρο.

υποτίθεται οτι το νέο ενυδρείο έχει λευκό ζεστό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στα σουπερ μπορεις να βρεις υδροχλωρικο οξυ -  κεζαπ, ακομα λεγεται aqua forte, κοστίζει 1-2€

Βαζεις την πετρα σε ενα ταπερακι και την ποτίζεις με το κεζαπ (προσοχη ματια-χερια). Αν θα αφρίσει, δεν ειναι καταλληλη για το ενυδρειο σου.

Μία ώρα πριν, το μέλος a.panos έγραψε:

η αερόπετρα: είχα θολότητα στο νερό ακόμα και στα επόμενα λεπτά μετά από αλλαγη του νερού, είτε 30%, ειτε 70% .

διεκοψα το τάισμα, αφαίρεσα το φίλτρο (μόνο για τη δοκιμή) και άφησα μέσα μόνο τα ψάρια και την αερόπετρα.

ο βυθός είναι γυμνός και δεν έχω φυτά.

δοκίμασα να σταματήσω την παροχή αέρα και είδα οτι αυτή τη φορά το νερό παρέμεινε διαυγές.

με το ίδιο νερό ξεκίνησα πάλι τον αέρα από την ίδια αερόπετρα και απέκτησα ξανά θολότητα... κάτι σαν ελαφριά λευκή ομίχλη.

Πιστευω, οτι δεν φταιει η αεροπετρα. Εχεις bacterial bloom, απλα με την ροη του νερου φαινεται παραπανω η θολουρα. Αν εχει χρωμα  σαν οταν ριξεις λιγο  γαλα στο νερο, τότε αυτο ειναι. Οταν στρωσει καλα το ενυδρειο, θα φυγει. Θα ταιζεις λιγοτερα τα ψαρια. Και κανε τεστ νερου.

Μία ώρα πριν, το μέλος a.panos έγραψε:

υποτίθεται οτι το νέο ενυδρείο έχει λευκό ζεστό φωτισμό.

Ευχομαι να το χαρεις!

 

 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2024 at 7:10 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πιστευω, οτι δεν φταιει η αεροπετρα. Εχεις bacterial bloom, απλα με την ροη του νερου φαινεται παραπανω η θολουρα. Αν εχει χρωμα  σαν οταν ριξεις λιγο  γαλα στο νερο, τότε αυτο ειναι. Οταν στρωσει καλα το ενυδρειο, θα φυγει. Θα ταιζεις λιγοτερα τα ψαρια. Και κανε τεστ νερου.

επανέρχομαι για να αναφέρω τα εξής :

 

--- το ελαφρύ ''γαλάκτωμα'' όντως έφυγε... ήταν υπόθεση λίγων ημερών από την αρχική του εμφάνιση.

--- επεδή το νέο ενυδρείο ''κόλλησε'' σε κάποια μεταφορική και ένας Θεός ξέρει πόοοτε θα έρθει,

είπα να κάνω ένα σύντομο τέστ με ταινίες και σας παραθέτω τα αποτελέσματα.

ναι ΟΚ οι ταινίες είναι απλά μια ένδειξη, αλλά αυτή τη στιγμή αυτές ήταν διαθεσιμές.

--- είπαμε, το νερό είναι από αντίστροφη όσμωση με μπλουτισμό

--- μια ιδιαιτερότητα ... το μίνι αυτό tank των 20lt , είναι σχεδον όλο το 24ωρο σκεπασμένο, λόγω περίεργης γάτας

και πριν αποφασίσω για νέο ενυδρείο δεν είχα ούτε αεραντλία.... λέτε γι' αυτό να είναι στο τέρμα το CO2 ?

 

Ευχαριστώ.

water.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σου δεν ειναι καθολου καλες. 

Σε ενα στρωμενο ενυδρειο οι τιμες των νιτρικων (nitrate) πρεπει να ειναι πανω απο το μηδεν, οι τιμη των νιτρωδων (nitrite) παντα μηδεν.

Για να υπαρχει καλη οξυγονωση του νερου, δηλ για να φυγει το CO2, πρεπει να κάνεις καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου. Αυτο γινεται, οταν το στομιο του φιλτρου βρισκεται σχεδων στην επιφανεια του νερου. 

Τι πρεπει να κάνεις τωρα.....

1- κανε 50% αλλαγη νερου αμεσα σημερα. 

και αυριο ακομα 30%.

2- ριξε στο ενυδρειο άμεσα seachem prime 3 πλη δοση. 

3- κανε ενα τεστ αμμωνιας

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...