Jump to content

Ταμπλέτες επιτάχυνσης της βιολογικής δραστηριότητας στο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Σήμερα, βρέθηκα σε μια κουβέντα και ένας από την παρέα ανέφερε πως υπάρχουν ταμπλέτες που χρησιμοποιούνται για να επιταχυνθεί η διαδικασία στρωσίματος ενός ενυδρείου.

Αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί δε θυμάμαι να διάβασα κάτι τέτοιο στα τόσα αρθά που έψαξα.

Το λέω γιατί σε όλες τις περιπτώσεις παροχής βοήθειας, αναφέρεται η αναγκαία και επίπονη διαδίκασια του αργού στρωσίματος.

Μήπως ισχύει, αλλά κρύβει κινδύνους για τη μελλοντική πορεία του ενυδρείου ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και βέβαια ισχύει και μάλιστα υπάρχει και στο παρακάτω αυτή η μέθοδος.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2024 at 3:42 ΜΜ, το μέλος a.panos έγραψε:

Σήμερα, βρέθηκα σε μια κουβέντα και ένας από την παρέα ανέφερε πως υπάρχουν ταμπλέτες που χρησιμοποιούνται για να επιταχυνθεί η διαδικασία στρωσίματος ενός ενυδρείου.

 ιδιο, οπως και τα άλλα βακτηρια για το ενυδρειο. αν θυμαμαι καλα, δεν ειναι ταμπλετα, αλλά καψουλες με μια σκονη μεσα. Οπως και τα άλλα σκευασματα, χρειαζεται χρόνο για να στρωσει το ενυδρειο. Δεν μιλαμε για άμεση εισαγωγη ψαριων σε καμια περιπτωση. Εχω δοκιμασει τουλαχιστον 7 διαφορετικα σκευασματα βακτηριων για στρωσιμο (με αμμωνια) και δεν εχω καταφερει ποτέ να στρωσω σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες. Με επιπεδα αμμωνιας στο 1,5 - 2 ppm.

Αν θα βαλεις ενα μικρο fansy χρυσοψαρο σε 300λ και θα το  ταισεις με το σταγονομετρο, μαλλον  γινεται και να μην ανεβασεις την αμμωνια με την χρηση βακτηριων. Και παλι εχω αμφιβολία.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...