Jump to content

Το 20λιτρο ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες 

Λοιπόν για να μπω  στο θέμα έχω ένα ενυδρείο 20 λιτρων. Μόλις έκανα αλλαγή νερού 100% θέλω να αρχίσω να το φτιάχνω σιγά σιγά. Για υπόστρωμα έχω βάλει μαύρο χαλίκι και δεν έχω κάποιο διακοσμητικό. Για ψαρια έχω 2 γκαπυ μέσα σε μια γυάλα (του αδερφου μου ) ο οποίος δεν ασχολείται ποτέ, αυτός είναι ο λόγος που έφτιαξα το ενυδρείο. Τα γκαπυς είναι ένα αρσενικό και ένα θυληκο θέλω σας παρακαλώ να μου δώσετε συμβουλή για το αν μπορώ να τα βάλω μέσα σε ενυδρείο (δυστυχώς δεν έχω τεστ νερού)

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει φίλτρο,θερμοστάτη; Είναι στρωμένο;

Αν έχεις πλήρη άγνοια διάβασε πρώτα αυτό και μετά ότι δεν καταλάβεις ρώτησε

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Το ενυδρείο έχει φίλτρο,θερμοστάτη; Είναι στρωμένο;

Αν έχεις πλήρη άγνοια διάβασε πρώτα αυτό και μετά ότι δεν καταλάβεις ρώτησε

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Ναι ναι είναι στρωμένο έχει και φίλτρο και θερμοστάτη (τον έχω από άλλο ενυδρειο) 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρήσεις σου είναι εντάξει μπορείς να βάλεις τα γκαπι αλλά τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για αυτά. Από την γυάλα όμως σίγουρα θα είναι καλύτερα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν οι μετρήσεις σου είναι εντάξει μπορείς να βάλεις τα γκαπι αλλά τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για αυτά. Από την γυάλα όμως σίγουρα θα είναι καλύτερα.

Τέλεια άρα μπορώ να προχωρήσω? 

Και θέλω την βοήθεια σας για φυτά (θέλω κάτι απλό κάτι που να μην θέλει πολύ εμπειρία και πάρα πολύ φροντίδα. 

Εννοείτε πως θέλω και απόψεις για υπόστρωμα)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά όπως bacopa, anubias, κερατοφυλο κτλ. Είναι φυτά που δεν χρειάζονται τίποτα ιδιαίτερο για υπόστρωμα.

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/anubias-barteri-var-nana/ και αυτό...

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/bacopa-caroliniana/ και αυτό...

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/ceratophyllum-demersum/

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ θα δεις ότι χρειάζεσαι για τα γκαπι

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Και εδώ θα δεις ότι χρειάζεσαι για τα γκαπι

 

Τέλεια ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2024 at 4:19 ΜΜ, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες 

Λοιπόν για να μπω  στο θέμα έχω ένα ενυδρείο 20 λιτρων. Μόλις έκανα αλλαγή νερού 100% θέλω να αρχίσω να το φτιάχνω σιγά σιγά. Για υπόστρωμα έχω βάλει μαύρο χαλίκι και δεν έχω κάποιο διακοσμητικό. Για ψαρια έχω 2 γκαπυ μέσα σε μια γυάλα (του αδερφου μου ) ο οποίος δεν ασχολείται ποτέ, αυτός είναι ο λόγος που έφτιαξα το ενυδρείο. Τα γκαπυς είναι ένα αρσενικό και ένα θυληκο θέλω σας παρακαλώ να μου δώσετε συμβουλή για το αν μπορώ να τα βάλω μέσα σε ενυδρείο (δυστυχώς δεν έχω τεστ νερού)

 

καλημερα μια επισημανση απο μενα, αφου ειναι αρσενικο θυληκο θα εχεις γεννες αρα σε λιγο καιρο τα 20 λιτρα θα ειναι λιγα νομιζω

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2024 at 8:43 ΠΜ, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλημερα μια επισημανση απο μενα, αφου ειναι αρσενικο θυληκο θα εχεις γεννες αρα σε λιγο καιρο τα 20 λιτρα θα ειναι λιγα νομιζω

Ωραία θα κοιτάξω να δώσω το ενυδρείο που έχω και να παρω κάποιο μεγαλύτερο . Ω χώρος δεν είναι πολύς διότι το ενυδρείο είναι πάνω σε γραφείο. Θα κοιτάξω και τι άλλο μπορώ να βάλω από την τσέπη μου γιατί είμαι πολύ νεαρός χομπιστας (14) από την άλλη τα ψαράκια είναι πολύ πιο Χαρούμενα από ποτέ  επίσης θέλω και μια ιδέα για τα επιθυμητά λίτρα.  Δεν με χαλάει καθόλου άμα δίνει έμφαση στο ύψος λόγο χώρου αυτά από εμένα και ευχαριστώ πολύ 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Ωραία θα κοιτάξω να δώσω το ενυδρείο που έχω και να παρω κάποιο μεγαλύτερο . Ω χώρος δεν είναι πολύς διότι το ενυδρείο είναι πάνω σε γραφείο. Θα κοιτάξω και τι άλλο μπορώ να βάλω από την τσέπη μου γιατί είμαι πολύ νεαρός χομπιστας (14) από την άλλη τα ψαράκια είναι πολύ πιο Χαρούμενα από ποτέ  επίσης θέλω και μια ιδέα για τα επιθυμητά λίτρα.  Δεν με χαλάει καθόλου άμα δίνει έμφαση στο ύψος λόγο χώρου αυτά από εμένα και ευχαριστώ πολύ 

 

καλησπερα σταυρο για αρχη με τα 2 ψαρια εισαι οκ αργοτερα θα δεις πως πανε οι γεννες και πρατεις, δεν ξερω τι απαιτησεις εχουν τα γκαμπυ ως προς το κολυμπι (εγω εχω χρυσοψαρα) ισως γυρω στα 40 λιτρα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλησπερα σταυρο για αρχη με τα 2 ψαρια εισαι οκ αργοτερα θα δεις πως πανε οι γεννες και πρατεις, δεν ξερω τι απαιτησεις εχουν τα γκαμπυ ως προς το κολυμπι (εγω εχω χρυσοψαρα) ισως γυρω στα 40 λιτρα 

Τέλεια ευχαριστώ πολύ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...